Këto janë funksionet më të mira që vijnë me iOS 16.1

Apple vazhdon të punojë në zhvillimin e iOS, si mund të ishte ndryshe, dhe përkundër faktit se iOS 16 mezi është instaluar natyrshëm në pajisjet e përdoruesve për një muaj, rritja dhe funksionalitetet e iOS po rriten pothuajse çdo ditë.

Ne ju tregojmë iOS 16.1 dhe veçoritë e tij më të mira për të përfituar sa më shumë nga iPhone juaj. Është një kohë e mirë për të shqyrtuar instalimin e tij dhe mënyrën se si Apple përmirëson performancën e pajisjes sonë me kalimin e kohës.

Dhe është se iOS 16.1 është shumë më tepër se një ikonë e re e baterisë, Sistemi Operativ Mobile i kompanisë Cupertino fsheh surpriza, por në Actualidad iPhone ne jemi gjithmonë të kujdesshëm për t'i zbuluar ato në mënyrën më të lehtë.

Ridizajnimi i sfondit

Ardhja e “personalizimit” në sfondin që Apple ka vendosur të zbatojë në mënyrën e vet nuk ka qenë pa polemika. Realiteti është se ndërfaqja e përdoruesit nuk është saktësisht më intuitivi që Apple ka mundur të krijojë, një gabim i pafalshëm duke pasur parasysh se ky është pikërisht aseti kryesor i iOS.

tani ka marrë një ridizajnim i vogël që përfshin një ndërfaqe më miqësore për përdoruesit për herë të parë, Butona të diferencuar mirë dhe funksionalitete lehtësisht të kuptueshme.

 

Në të njëjtën mënyrë, tani do të jemi në gjendje të ndryshojmë sfondin direkt nga seksioni i cilësimeve, pa pasur nevojë të thërrasim redaktuesin në ekranin e kyçjes. Thjesht klikojmë në seksionin e sfondit dhe alternojmë në listën e fondeve që kemi caktuar më parë.

Një përqindje më e qëndrueshme e baterisë

Ridizajnimi i parë dhe më i mrekullueshëm i iOS 16.1 Ka të bëjë shumë me përqindjen e baterisë, dhe Apple kishte më parë idenë e diskutueshme për të treguar përqindjen e baterisë, por ajo mbeti gjithmonë e mbushur, domethënë nuk zbriste në përputhje me përqindjen e treguar në vlerën numerike. .

Bateria iOS 16.1

tani Apple ka vendosur të korrigjojë këtë keqkuptim të vogël dhe ka krijuar një animacion të qëndrueshëm të baterisë me përqindjen e treguar në ekran për nga vlerat numerike.

Ky funksionalitet ose ndryshim i vogël është pritur mirë nga shumica e përdoruesve në atë që është klasifikuar si një nga gabimet më të diskutueshme të dizajnit të Apple në vitet e fundit.

Përveç kësaj, një tjetër ankesë e përdoruesit ishte ajo ikona e baterisë kishte ndaluar së sinkronizuari në kohë reale me ngarkesën që po kryenim, tani kjo ka ndryshuar përsëri dhe Apple ka marrë një kthesë të timonit për të rregulluar këto "defekte" të vogla.

Shkarkoni paraprakisht përmbajtjen në Dyqanin e aplikacioneve iOS

App Store është dyqani më i popullarizuar i aplikacioneve për pajisjet celulare në treg, që do të thotë se shumë video lojëra shpallin nisjen e tyre disa muaj ose javë përpara se të jenë të disponueshme. Kjo përfshin gjithashtu paketa të vogla përditësimi që janë mjaft të mëdha dhe zënë pak hapësirë ​​në iPhone tonë.

Tani në Cilësimet > App Store, ne do të jemi në gjendje të mundësojmë shkarkimin paraprak të aplikacioneve ose përmbajtjeve shtesë, pavarësisht nëse është lëshuar apo jo zyrtarisht për të gjithë përdoruesit. Është një sistem i ngjashëm me atë që përdoret në dyqanet e lojërave dixhitale të videove për t'i shkarkuar ato përpara publikimit dhe për ta vënë atë në dispozicion në momentin e saktë.

Publikimi i API-së së Aktiviteteve të drejtpërdrejta

Siç e dini mirë, gjatë lançimit të iOS 16, kompania Cupertino njoftoi se do të mund të marrim të dhëna në kohë reale në lidhje me ngjarjet më të rëndësishme të ditës për t'i shfaqur ato drejtpërdrejt në ekranin e kyçjes ose në ishullin Dynamic.

Apple ka lëshuar përfundimisht API-në e Aktiviteteve Live, pra aplikacione nga iOS 16.1 ata do të mund të shtojnë informacion në ekranin e kyçjes në kohë reale në lidhje me ndeshjet e futbollit ose ato ngjarje që konsiderohen me interes të përgjithshëm.

Ngarkoni iPhone tuaj me energji të pastër

Një nga funksionet më kurioze që ka marrë iOS 16.1 është pikërisht ai i lejimit të iPhone zgjidhni momentin e duhur gjatë gjithë procesit të karikimit për të minimizuar gjurmën e karbonit:

Karikimi i energjisë së pastër synon të zvogëlojë gjurmën e karbonit të iPhone duke optimizuar kohën e karikimit kur rrjeti përdor burime më të pastra energjie.

Mënyrat e Apple janë të padepërtueshme dhe nëse Apple beson se mund të analizojë vendndodhjen tonë dhe informacionin e rrjetit të energjisë për të minimizuar gjurmën e karbonit të iPhone, kështu qoftë.

Tani mund të fshini aplikacionin Portofolin

Aplikacioni Apple që na lejon të ruajmë biletat, biletat, biletat e avionit dhe sigurisht kartat tona të kreditit për t'i përdorur ApplePay, tani mund të hiqet.

Portofoli iOS 16.1

Në një përpjekje të re të Apple për të "liberalizuar" Sistemin e saj Operativ, tani ka shtuar mundësinë e heqjes qafe të këtij aplikacioni pa asnjë pengesë. Tani do të mund të hiqni aplikacionin Wallet, edhe pse e kam të vështirë të besoj se çdo përdorues mund të ketë interes për të hequr qafe një nga veçoritë më interesante të iOS.

Ikonat e reja në Apple Music

Tani nëse lidhni kufjet ndërsa jeni duke përdorur Apple Music, ikona në fund që na tregoi përmes ikonës AirPlay se po luanim muzikë përmes kufjeve tona me valë, tani ka një ikonë që lidhet drejtpërdrejt me kufjet që ne janë duke përdorur.

Prandaj, ne mund të shohim AirPods Pro tonë, Beats tanë ose ata që luajnë në atë moment, gjithmonë duke pasur parasysh se do të jetë i kufizuar në pajisjet nga kompania Cupertino, për arsye të dukshme.

Lëshimi përfundimtar i iOS 16.1

iOS 16.1 është afër, ndërkohë që mund të vazhdoni të zbuloni lajmet e tij me tonën shoqëruesit e kanalit Telegram të Actualidad iPhone, ku bëjmë vizatime live përmes Podcast-it javor që bëjmë YouTube.

Nëse keni ndonjë pyetje, mbani mend se mund ta lini në kutinë e komenteve dhe të përfitoni nga të gjitha këshillat që ju japim çdo ditë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.