Këto janë iPhone të pajtueshëm me "Kërko" kur çaktivizohen

Kompania Cupertino është kritikuar ashpër (dhe kur nuk është një parti?) Sepse në teori, për shumë njerëz, risitë e iOS 15 janë plotësisht të pamjaftueshme. Sidoqoftë, tani është koha të përqendrohemi në ato implementime në iOS që janë duke u kryer dhe që paraqesin një përparim të vërtetë teknologjik.

Me iOS 15, iPhone juaj mund të vendoset edhe nëse është fikur dhe karta SIM është hequr, megjithatë, jo të gjithë iPhone do të jenë të përputhshëm. Ne do të hedhim një vështrim në këtë teknologji që Apple ka implementuar në iPhone me ardhjen e iOS 15 dhe veçanërisht nëse do të jeni në gjendje ta shijoni atë apo jo.

Kjo është e gjitha e bazuar në Ultra Wideband (Apple) të Apple (UWB), e njëjta teknologji që përdoret në AirTag dhe që na lejon ta lokalizojmë atë pavarësisht nga fakti se nuk ka asnjë lloj teknologjie pa tel përveç Bluetooth-it të thjeshtë me Energji të Ulët. Tani, iPhone juaj me iOS 15 do të funksionojë në thelb si AirTag, domethënë, do të jeni në gjendje ta lokalizoni atë edhe nëse ka humbur lidhjen me rrjetin ose është i fikur, të paktën ndërsa ka ende një pjesë minimale të baterisë .

Problemi është se vetëm iPhone 11 dhe pajisjet e mëvonshme do të mbështeten. Siç kemi thënë, ndërsa ka pajisje të tjera me teknologji Ultra Wideband afër, do të jetë e mundur të lokalizoni iPhone, pasi do të krijohet një rrjet me rrjetë lokacioni. Kjo teknologji e Apple e bën interesante mënyrën në të cilën ne mund të fitojmë siguri shtesë, hajdutët do të mendojnë shumë më tepër për të kur vjedhin një iPhone nëse Apple vazhdon të zbatojë këtë lloj teknologjie pasi përfitimi për këto do të jetë minimal.

Lista e pajisjeve të përputhshme me Kërkimin ndërsa është e çaktivizuar

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cristian Murro dijo

  Fatkeqësisht ata do të vazhdojnë t'i vjedhin për të shitur copa, kjo është e pashmangshme, gjithashtu kur ju vjedhin ata nuk pyesin nëse është iPhone dhe nëse e ka aktivizuar vendndodhjen