Këto janë lajmet e iOS 15.4. Zhbllokimi i maskës!

iOS 15.4 tashmë është i disponueshëm në Betën e tij të parë dhe sjell shumë veçori të reja, disa prej të cilave kanë qenë befasuese sepse ishin të papritura dhe shumë interesante, si p.sh. mundësia e zhbllokimit të iPhone tuaj duke përdorur Face ID edhe kur mbani maskë. Ju tregojmë të gjithëve.

iOS 15.4 Beta 1

Për momentin kemi vetëm versionin e parë Beta të iOS 15.4, kështu që disa nga këto veçori të reja mund të pësojnë disa ndryshime nga tani deri në versionin përfundimtar, por ne do t'ju informojmë për të gjitha në kohën e duhur. Kjo Beta e Parë është e disponueshme për iPhone (iOS 15.4) dhe iPad (iPadOS 15.4), përveç versioneve të tjera për platformat e tjera të Apple. Është një version i kufizuar për zhvilluesit, por shpresojmë që Beta Publike do të dalë së shpejti dhe kushdo i regjistruar në program do të mund ta përdorë atë. Nëse gjithçka shkon mirë, gjëja normale është që në fund të shkurtit të ardhshëm ose më së voni në fillim të marsit, versioni përfundimtar do të jetë i disponueshëm për të gjithë.

Zhbllokoni ID-në e fytyrës me maskë

Është pa dyshim risia kryesore dhe për të cilën nuk kishim dëgjuar apo lexuar asgjë. Apple na ka zënë në befasi dhe ka përditësuar sistemin e saj të njohjes së fytyrës në mënyrë që ne të mund të zhbllokojmë pajisjen tonë ose të bëjmë pagesa përmes Apple Pay edhe nëse mbajmë maskën dhe nuk është e nevojshme të mbajmë një Apple Watch për këtë. Ky sistem tani skanon më shumë pika të nxehta rreth syve, kështu që në një sipërfaqe më të vogël të fytyrës gjen më shumë pika të nxehta, dhe kështu sistemi ruan sigurinë e tij, diçka themelore. Mund të mbajmë syze, megjithëse sistemi i komplimentit na paralajmëron se është e rëndësishme që të analizojmë fytyrën me syze. Ajo me të cilën nuk funksionon janë syzet e diellit.

Ndryshe nga ajo që ndodhi me sistemin që kombinoi Apple Watch me Face ID, tani me këtë sistem të ri po, ne mund ta përdorim atë për të paguar përmes Apple Pay ose për të hyrë në aplikacione që përdorin njohjen e fytyrës së Apple si sistem sigurie. Pra, nuk është një zgjidhje gjysmë si Apple Watch, të cilën të gjithë e vlerësonim në atë kohë, por që ishte larg idealit për të zgjidhur problemin e maskave. E vetmja faqe e kësaj risie të shumëpritur është se është e përputhshme vetëm me iPhone 12 dhe modelet e mëvonshme. Nuk e dimë saktësisht pse, por ndoshta ka të bëjë me pajisjen e njohjes së fytyrës.

Çertifikatë COVID në Shëndetësi dhe Portofol

Ne tashmë mund të shtonim certifikatën e COVID në aplikacionin "Portofolin" përmes një metode disi të mundimshme për të cilën ju thamë këtu shumë kohë më parë. Por tani Apple e bën plotësisht të lehtë dhe është diçka aq e thjeshtë sa skanimi i kodit QR të certifikatës suaj COVID dhe automatikisht do të shfaqet opsioni për ta shtuar në aplikacionin Shëndeti dhe në Portofolin e iPhone-it tuaj, në mënyrë që ta keni gjithmonë pranë për ta shfaqur kudo që të jetë e nevojshme.

Shënime në iCloud Keychain

iCloud Keychain na e bën shumë më të lehtë aksesin në shërbimet e ueb-it, aplikacionet, etj., falë faktit që ruan të dhënat tona të aksesit dhe ato sinkronizohen midis të gjitha pajisjeve tona. tani gjithashtu ne mund t'i shtojmë atyre të dhëna të ruajtura ndonjë shënim që ne mendojmë se mund të jenë të dobishme kur përdoren ato të dhëna, të tilla si përgjigjet për pyetjet e sigurisë, për shembull.

Emoji i ri

Çfarë do të ishte një përditësim iOS pa emoji të rinj? Gjithsej 37 emoji të reja të të gjitha llojeve: fytyra të reja, personazhe të rinj, objekte të reja si rrëshqitja, rreze x ose bateria bosh. Mos harroni se për t'i përdorur ato duhet të prisni derisa personi që merr emoji t'i ketë ato edhe në iPhone ose Android, ose përndryshe do të shihni një simbol të çuditshëm që nuk ka asnjë lidhje me të.

Njoftimet e shkurtoreve

Tani aplikacioni Shortcuts nuk do të na njoftojë kur të ekzekutoni automatikisht ndonjë shkurtore personale, diçka që nuk mund të konfigurohej më parë dhe që shumë përdorues të këtij funksioni e pretendojnë prej kohësh.

Ndryshime të tjera

Kemi më shumë ndryshime, si p.sh. përdorimi i ekranit 120 Hz nga aplikacionet e palëve të treta, Universal Control (i cili meriton videon e vet që do ta publikojmë së shpejti), mundësia e modifikimit të ndriçimit të tastierës iPad, përmirësime në përputhshmërinë e kontrolleve, etj.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.