Këto janë lajmet për betën e katërt të iOS 15 dhe iPadOS 15

Çfarë ka të re në betën e katërt të iOS 15 dhe iPadOS 15

Lajmet po ndodhin në beta për zhvilluesit e sistemeve të reja operative Apple. Disa orë më parë beta e katërt të iOS 15, iPadOS 15 dhe pjesës tjetër të sistemeve. Edhe pse shënimet zyrtare të lëshimit për lëshimet e reja fokusohen në optimizimin e sistemit dhe rregullimin e defekteve të raportuara nga zhvilluesit, Gjithashtu përfshihen lajme nga betat e mëparshme. Në këtë beta 4 futen më shumë ndryshime rreth dizajnit radikal të Safari, miniaplikacione të reja dhe elementë të tjerë futen në aplikacionet vendase siç janë sfondet e reja të animuara në aplikacionin Moti. Ne ju tregojmë lajmet më poshtë.

Safari në iPadOS 15

Çfarë ka të re në beta 4 për zhvilluesit iOS 15 dhe iPadOS 15

Risitë kryesore në lidhje me zgjidhjen e gabimeve të ribotuara nga zhvilluesit mund të gjenden në Uebfaqja zyrtare e Apple. Në shënim mund të shohim gabimet e zhvilluara të porositura nga API ose struktura e prekur. Sidoqoftë, përdoruesit të cilët nuk dinë aq shumë për kodin ose defektet e sistemit janë më të përqendruar në risitë e patentuara dhe të dukshme në këtë beta të katërt. Ne do të analizojmë ato që po shfaqen në orët e fundit. Edhe pse është e qartë se gjithnjë e më shumë lajme do të dalin me kalimin e kohës. Shtë një version i shkëlqyeshëm që përfshin ndryshime në të gjitha sferat e sistemit.

Ne fillojmë me iPadOS 15 e cila ka integruar veçori të reja në Safari pas ndryshimit rrënjësor të dizajnit dhe konceptit në betat e fundit. Në beta 4 shtohet një shirit i veçantë i skedave me të cilin përdoruesi mund të shikojë URL -në kryesore në krye dhe në fund, poshtë URL -së, skedat. Duket gjithnjë e më shumë si Safari që mund ta shohim në macOS Monterey. Sidoqoftë, Apple ka vënë në dispozicion të përdoruesit në Cilësimet mundësinë e kthehu në paraqitjen e vjetër të Safari kalimi midis referimit 'kompakt' ose 'të veçantë' në shiritin e navigimit dhe skedat.

Safari në iPhone gjithashtu ka pësuar disa ndryshime në beta 4. Butoni i ndarjes ndryshohet nga vendi në vend dhe shfaqet në shiritin e skedave, butoni i rifreskimit përfshihet pranë URL-së si i tillë dhe shtohet edhe një animacion që minimizon skedën shirit kur shfletoni faqen e internetit. Më në fund, kur shiriti URL shtypet për disa sekonda, shfaqet opsioni për 'Trego faqeshënuesit'.

Artikulli i lidhur:
Apple boton betën e katërt të iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 dhe macOS Monterey

Në aplikacionin kohë të beta 4 të iOS 15, përfshijnë sfonde të reja të animuara si ai që mund të shohim në imazhin që kryeson artikullin. Rezultati i këtyre sfondeve të animuara është mjaft i pastër duke marrë parasysh ndryshimin e ndërfaqes që iOS 15 ka pësuar në disa aplikacione vendase si ky.

Çfarë ka të re në iOS 4 beta 15

Gjithashtu përfshihet mundësia e ndajnë mënyrën e përqendrimit në të cilën ne takojmë kontakte individuale. Nga ana tjetër, disa dizajne që mungonin për t'u korrigjuar të ndërfaqes së re në iOS 15 janë modifikuar, të tilla si seksioni "Llogari" i App Store. Rezultati përfundimtar ka qenë rrumbullakimi i tabelave që lejojnë qëndrueshmëri midis të gjitha menyve të sistemit.

Një veprim i ri i quajtur 'Kthehu në ekranin kryesor' është përfshirë në aplikacionin Shkurtoret. Me të cilat mund të luani me shkurtesat e ndryshme të krijuara tashmë ose me ato që do të krijohen tani e tutje. Më në fund, ajo është prezantuar një madhësi e re për miniaplikacionin e aplikacionit Podcasts në iPadOS 15.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.