Kamera e re 3D "World-Facing" do të arrijë këtë vit të paktën në një iPhone

Përballja me botën

Një aparat i ri 3D duket se do të dalë në dritë me iPhone-t e ardhshëm. Do të ketë një ekran lazer për të pasur një imazh 3D me kamerën e pasme. Ne nuk duhet të kemi frikë t'i mbajmë këto lazer në celularin tonë, sikur të ishim Luke Skywalker.

Meqenëse Apple prezantoi Face ID në iPhone X, sa herë që zhbllokojmë celularin me fytyrën tonë, një model lazer shumë i ngjashëm skanon fytyrat tona, disa herë në ditë. Dhe ne nuk jemi bërë të verbër, kështu që nuk ka asgjë për t'u frikësuar.

Një raport i botuar dje Kompania Fast siguron që Apple ka përfituar nga Lumentum me qendër në San José për të furnizuar lazer VCSEL që do të fuqizojnë sensorin 3D të thellësisë «World-Facing» në të paktën një nga iPhone të ri që do të dalë këtë vit.

VCSEL-të kanë qenë një komponent kyç në kamerën e përparme TrueDepth që nga iPhone X në 2017. Falë tyre është e mundur të keni funksione të tilla si Face ID, Animojis dhe selfie në modalitetin portret. Përfshirja e kësaj teknologjie në kamerën e pasme do të jetë një përparim në fotografinë 3D.

Sipas raportit të botuar, Lumentum duket se është gati të jetë furnizuesi ekskluziv i kamerës së pasme VCSEL. Një thashethem gjithashtu tregon që kjo teknologji do të jetë e disponueshme vetëm në dy iPhone të nivelit të lartë që paraqiten këtë vit, duke lënë pjesën tjetër të telefonave pa mundësinë e pajisjes së tyre me kamerën në fjalë.

Të njëjtat thashetheme tregojnë se këto modele më të shtrenjta do të jenë një iPhone 6,7 inç dhe një iPhone 6,1 inç me ekrane OLED dhe kamera me lente trefishe, të ngjashme me iPhone 11 Pro aktual. Thashethemet këtë javë pretendojnë se Apple po zhvillon një aplikacion të realitetit të shtuar për iOS 14 nën emrin e koduar "Gobi". Ky aplikacion do t'u lejojë përdoruesve të marrin më shumë informacion në lidhje me botën përreth tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.