Xhami i kamerës iPhone 7 është safir

iPhone 7 i zi

Që nga lansimi i iPhone 7, shumë është thënë për xhamin që mbron lenten e kamerës së pajisjes, si dhe xhamin e butonit të shtëpisë nën të cilin ndodhet sensori i gjurmës së gishtit. Disa teste të rezistencës të kryera nga njerëz të ndryshëm dhe të ngarkuara në YouTube kanë sfiduar specifikimet zyrtare të Apple duke "demonstruar" se ato nuk arrijnë nivelin e rezistencës që duhet të ketë një material i tillë si safiri, dhe shumë kanë ardhur për të siguruar që Apple nuk e përdori këtë material, duke gënjyer klientët e saj, ose se përdori një safir me cilësi të dobët dhe kjo është arsyeja pse nuk rezistoi siç duhej. Sidoqoftë, një video e re tregon se është me të vërtetë safir, madje analizon përbërjen e kristalit në laborator, madje Apple ka lëshuar një deklaratë zyrtare. Të gjitha informacionet më poshtë.

Videoja që është sipër këtyre fjalëve është nga i njëjti person që vuri në dyshim përbërjen e xhamit të kamerës në një video tjetër të mëparshme, dhe është një perlë e vërtetë sepse nuk mund të jesh më rigoroz dhe objektiv në të, duke arritur të analizosh xhamin e kamerës së iPhone nën mikroskopin elektronik dhe duke e krahasuar atë me gotën safir të një ore Tissot. Përkundër të qenit në anglisht, ia vlen sepse ka pak raste që një YouTuber merr kaq shumë mundime për të krijuar një video kaq rigoroze. Në të mund të gjejmë zgjidhjen për të gjithë këtë rrëmujë në lidhje me safirin dhe pse gërvishtet kur nuk duhet. Shpjegimi është i thjeshtë: nuk gërvishtet, thyhet. Edhe pse mund të tingëllojë e njëjtë, në të vërtetë nuk është ashtu. Xhami i dhomës nuk është aq i trashë sa të përballojë presionin e ushtruar gjatë provës, dhe megjithëse në shikim të parë duket se gërvishtet me një grusht 6 fortësie (nuk duhet nëse është safir), realiteti është që presioni bën që xhami është i thyer, jo i gërvishtur, siç mund të shihet nën mikroskop.

Apple nga ana e saj nuk ka hezituar të konfirmojë që kristali është me të vërtetë safir, siç bëri vetë Phill Schiller disa ditë më parë në Twitter, duke këmbëngulur që ky lloj testi duhet të kryhet në një laborator që përmbush një seri kërkesash shumë precize që ajo të jetë e vlefshme.. Krahasimi i gotës së një ore me një gotë të një aparati celular nuk është i saktë, pasi trashësia e të dy kristaleve është shumë e ndryshme dhe për këtë arsye niveli i presionit që ata mbështesin derisa të thyhen nuk është i njëjtë. Duket se misteri është zgjidhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   pepe dijo

    Nuk më intereson nëse është bërë prej metali, diamanti ose safiri ari, ajo që nuk dua është që një pajisje prej 900 € të grihet me grusht