Nintendo tejkalon Sony në kapitalizimin e tregut falë Pokémon GO

Pokemon-go

Ka shumë të ngjarë që ju të jeni në majë të hundës nga aq shumë duke folur për Pokémon GO, por në këto dy javë të fundit duket se lajmi i vogël që ka, ka të bëjë gjithmonë me Pokemon dhe Nintendo, megjithëse jo gjithmonë me vetë loja. Këtë herë do të flasim për vlerën e tregut të aksioneve të kompanisë japoneze, e cila falë lansimit të Pokémon GO ka arritur të pozicionohet mbi Sony shumëkombësh, prodhues i PlayStation.

Kjo më tepër duket si një flluskë që gradualisht do të shfryhet. Vlera e tregut që Nintendo ka arritur në vetëm disa ditë vetëm në sajë të lëshimit të këtij aplikacioni është diçka mjaft e lehtë për tu kuptuar, pasi është akoma një aplikacion në modë, i cili herët a vonë do të pushojë së përdoruri masivisht nga përdoruesit. Dhe, nëse jo, në atë kohë.

Brenda disa ditësh nga lançimi i Pokémon GO javën e kaluar, vlera e kompanisë u rrit me 14% dhe deri më sot ka grumbulluar disa rritje prej 120% dhe e gjithë kjo falë lojës Pokémon GO. Falë rritjes së vlerës së aksioneve, firma japoneze Nintendo ka arritur të tejkalojë Sony në kapitalizimin e tregut. Vlera e tregut e Nintendo është 42.500 miliardë dollarë, duke tejkaluar të plotfuqishmin si brenda ashtu edhe jashtë vendit Sony.

Tani aplikacioni është i disponueshëm në 32 vende, dhe ka paraqitur problemet e para operacionale, ose për shkak të sulmeve DDoS që kanë marrë serverat ose për shkak të kolapsit që pësojnë përdoruesit herë pas here kur disa miliona përdorues bien dakord të luajnë në të njëjtën kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.