I fuqishëm si një MacBook Pro, ky është A11 Bionic i iPhone 8

A po del nga kontrolli fuqia e celularëve? Realiteti është se megjithëse mund të duket se ne kemi ngecur për dy vjet, aplikacione të thjeshta si Facebook janë gjithnjë e më kërkuese me pajisjen. Aq shumë sa që Apple nuk ndalet së provuari të vazhdojë të ofrojë telefonin më të fuqishëm në treg, dhe kështu do të vazhdojë të jetë me tre pajisjet e reja që lansoi vetëm disa ditë më parë.

Apple prezantoi A11 Bionic gjatë Keynote, një procesor i përbërë që do të lejojë iPhone të bëjë fenerë të vërtetë në nivelin e softuerit, veçanërisht duke marrë parasysh kërkesat e Realitetit të Zgjeruar.

Kushdo që ka një MacBook Pro e di që nuk po flasim saktësisht mukusin e gjelit të detit, ne po përballemi me një produkt që jep performancë të shkëlqyeshme në nivelin e harduerit dhe softuerit. Të thuash që iPhone 8 është po aq i fuqishëm sa një MacBook nuk do të thotë saktësisht asgjë, por kjo është ajo që të parët po na zbulojnë standardet që janë zbuluar në internet në lidhje me iPhone 8. Kjo do të thotë që A11 jo vetëm që tejkalon dukshëm procesorin A10 të iPhone 7, por gjithashtu lë shumë më të fuqishëm deri më tani, procesorin e mrekullueshëm A10X Fusion që lëviz iPad Pro .

Me pak fjalë, është në të njëjtin nivel me procesorin Intel që monton MacBook Pro aktual trembëdhjetë inç, duke ofruar një performancë prej 4.141 pikësh për ekzekutime mono-thelbësore, si dhe 10.438 pikë për ekzekutim shumë-thelbësor. Ky rezultat është arritur duke ekzekutuar versionin e parë të iOS 11, i cili nuk është saktësisht as më i optimizuari, pasi është akoma në fazën Master i Artë. Me pak fjalë, iPhone 8 dhe iPhone X do të ofrojnë performancë spektakolare të pajisjeve, por ne nuk mendojmë se do të jetë gjithçka në këtë gjeneratë të celularëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Patxi villegas dijo

  Më falni, versioni GM "Master i Artë", përveç gabimeve të minutës së fundit, është zakonisht versioni përfundimtar !!!!!!!!

 2.   Iñaki dijo

  fatkeqësisht kjo nuk funksionon tamam ashtu.
  krahasimi i një geekbench të një procesori x86 dhe atij të një celulari është i padobishëm. ato nuk bazohen në të njëjtën gjë. Mund të krahasohet me geekbench-in e përpunuesve të tjerë të iphone, madje t'i krahasojë ato me përpunuesit e tjerë të krahut të android (qualcomm, exynos ...) por JO me procesorët që kanë një arkitekturë krejtësisht të ndryshme, sepse mënyra në të cilën ata i japin pikësimit këtë llojin e programeve që ju po krahasoni gjëra të ndryshme në një iphone (në rregull, në abc bencarks ata do të kenë funksione të plota dhe pika lundruese, por ato nuk do të jenë të të njëjtit lloj larg ose të krahasueshëm), q në një MacBook me një procesor intel.
  Në fakt ju thjesht duhet të shihni që procesori intel i7 i një macbook do të ketë rreth 15w të konsumit ndërsa ai i një lloji celular a11 nuk i kalon 1 ose 2 vat.
  krahasimi i të dy standardeve është si krahasimi i churros me merinos. është e vërtetë që përpunuesit e mollëve janë revolucionarë. por ata nuk kanë asgjë për të bërë në fuqinë bruto me një liç të inteligjencës i7 kaby me 10 herë më shumë konsum të energjisë.

  1.    elessar dijo

   Keni shumë të drejtë, arkitekturat janë të ndryshme edhe pse janë të dyja 64-bit. Standardet e tilla si antutu kryejnë teste pak a shumë standarde që japin një ide të përafërt të performancës së pajisjes (qoftë android apo iOS) pasi që procesorët e këtyre pajisjeve janë të ngjashëm në arkitekturë.

 3.   Sergi dijo

  Për të qenë më i fuqishëm se një MBP aktual nuk do shumë ...