IPhone 7s mund të përdorë karikim pa tela në distancë

Karikuesit e Apple Watch

Kur flasim karikimi pa telDisa përdorues janë të mendimit se karikimi me induksion pasi e dimë që nuk është në të vërtetë pa tel. Edhe më shumë, ajo zvogëlon lëvizshmërinë tonë, kështu që preferohet të përdoret një kabëll që na lejon të lëvizim pajisjen sesa të varet nga një mbështetje që është fiksuar plotësisht. Apple ende nuk ka krijuar një iPhone me karikim induksion dhe kjo është ndoshta për shkak se ajo mendon të njëjtën gjë. Informacioni i ri do ta konfirmonte këtë.

Nga Bloomberg, Apple po punon për një sistem të karikim pa tel që mund të mbërrijë në vitin 2017 ose, çfarë është e njëjta, do të përgatitej për iPhone 7s. Kjo teknologji, e cila po zhvillohet së bashku me kompani të tjera në Shtetet e Bashkuara dhe Azi, do të lejonte karikimin e një iPhone, iPod Touch ose iPad në një distancë më të madhe sesa ajo e përdorur në sistemet e karikimit me induksion siç i njohim ne.

A mund të përdorim karikim pa tel në iPhone 7s?

Për mua personalisht, 2017 duket shumë herët për këtë lloj teknologjie për të parë dritën. MIT tashmë ka punuar për të karikuar bateritë pa tel dhe në distancë, por arritjet e tij arritën të karikonin pajisjen vetëm nga 30 cm larg. Kjo do të ishte një nga pengesat me të cilat Apple do të përballej: a humbja e energjisë në distancën që do të bënte që pajisja të ngarkohej më shumë në varësi të vendit ku vendoset.

30 inçët që ka arritur MIT nuk do të shtonin shumë në sistemet ekzistuese të karikimit me induksion. Për më tepër, kablli aktual i karikimit mat një metër, kështu që do të humbnim 70 cm lëvizshmëri. Por Apple tashmë paraqiti një patentë në 2010 në të cilën një iMac mund të përdoret për të karikuar pajisjet iOS një metër larg Dhe nëse ata arrijnë ta tërheqin atë, ne do të përdorim një karikim të vërtetë pa tel. Sigurisht, përveç befasisë, ngarkesa do të ishte shumë më e ngadaltë sesa përmes kabllit.

Pajisja e parë që nuk përdor një kabllo konvencionale për të karikuar nga kompania që drejton Tim Cook ishte ajo Apple Rights Watch. Sipas mendimit tim, do të ishte mirë të ishim në gjendje të karikonim orën me një teknologji si ajo e përshkruar, e cila do të na lejojë të flemë pa pasur nevojë ta heqim, por është e qartë se do të duhet të presim ende 3 vjet që nga momenti i paraqitjes së orës.molla e zgjuar. Në këtë pikë, Apple duhej të zgjidhte midis ngarkimit të orës përmes kabllit dhe fitimit të lëvizshmërisë ose një qëndrimi të karikimit induktiv pa shtuar një port relativisht të madh që do ta bënte orën të shëmtuar. Mendoj se opsioni i zgjedhur ishte ai i saktë. Për më tepër, lajme interesante si ky zakonisht prezantohen me lansimin e një iPhone të ri dhe duket se karikimi pa tela në distancë mund të jetë një nga pikat pozitive të një iPhone që do të ishte në vitin e dytë të dizajnit të tij. A mendoni se do ta shohim këtë ngarkesë në iPhone 7s?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jaranor dijo

  Nëse do ta shohim, do të ishte një surprizë ta shihnim në iPhone 7 dhe do të ishte mirë, pasi që do të kishte kufje nga lidhja pasi që në të njëjtën kohë do të karikohej pa tel. Por ne do ta shohim atë shumë shpejt sepse mbaj mend vite më parë patentat për të ngarkuar një iPhone në distancë me 1 metër dhe si një transmetues mund të jetë një transmetues i lidhur, por gjithashtu një Mac dhe madje një appletv, ai tashmë ka disa patenta në kjo dhe Apple gjithmonë thoshte kështu që unë kurrë nuk do të marr tarifimin induktiv që është një vonesë heq tarifimin wireless REAL. Por e vërteta është që unë e shoh atë më shumë në 7s pse do të ishte justifikimi i përsosur për njerëzit për të rinovuar që nga botimet S pasi ata nuk ndryshojnë pamjen e tyre, konsumatori është më i gatshëm të ndryshojë iPhone dhe gjithashtu pajtohet me një risi që ai gjithmonë bën në The S është një risi që nuk shihet në aspektin fizik, por që është një përmirësim i madh, (si Siri touchid etj), kështu që unë shoh një iPhone 7s me karikim pa tel dhe klasik të një aparati më të mirë, procesor etj dhe një iPhone 7 me kamerë të dyfishtë (kur ndryshon aspektin është ideale të vendosësh kamerën e dyfishtë në 7) touchid nën ekran, rezistent ndaj ujit, altoparlantë më të fuqishëm, më shumë procesor, më i hollë dhe kamera e re më e vogël që nuk del dhe mund të jetë prej materiali të lëngshëm-metal. Kjo do të jetë 7 dhe kjo do të jetë 7s me karikim pa tel.

 2.   José dijo

  Do të ndodhë si pothuajse gjithmonë, Samsung ose një kompani tjetër do të dalë përpara, iPhone 7 duhet të jetë plotësisht si thashethemet, ngarkimi nga NFC ka qenë tashmë Samsung për një kohë të gjatë, shpresoj ta shoh ashtu siç flitet këtu dhe një iOS shumë i përmirësuar 10. iOS 9 do të ishte iOS 6 dhe ka qenë krejtësisht e kundërta, ju duhet të përdorni vetëm një plus 6 dhe do të shihni Vonesa për një tub, në 6s dhe 6s të reja plus që nuk i vëreni pse është shumë më e fuqishme

 3.   AZ dijo

  Jozefi:
  "Ju vetëm duhet të përdorni një 6 plus dhe do të ndryshoni Vonesat për një tub, në 6s dhe 6s të reja plus ato nuk vërehen sepse është shumë më e fuqishme"

  Thjesht më lër të them diçka. Kjo ndodh sepse zotërinjtë e Cupertino duan që të jetë kështu. Prandaj ajo që ata gjithmonë thonë "se hardueri ynë është krijuar në të njëjtin nivel me softuerin" dhe blah blah blah ...

  Meqenëse 6/6 Plus nuk u krijuan "në të njëjtin nivel" me iOS 9 atëherë, me siguri që do të shihni më shumë vonesa, por kjo nuk do të thotë që 6/6 Plus janë terminale të ngadalta, është se, për të parë, për Zotin, atje janë njerëz që akoma nuk bien, kjo ndodh sepse ata (Apple) dëshirojnë.

  Tani e shoh që bëhet fjalë për ta sepse pak nga pak sistemet e tyre iOS po fragmentohen gjithnjë e më shumë: disa me iOS 6/7, diçka tjetër me iOS 8 dhe më në fund iOS 9.

  Ata premtuan që sistemi i fundit do të ishte më i qëndrueshëm dhe se do të ndiheshin më optimistë.

  E kam thënë më parë dhe e them përsëri: Pse të azhurnohet nëse dikush ka një sistem të qëndrueshëm (iOS 8)?
  Thjesht tani iOS 9. Po optimizohet. Këtë vit ne do të shohim një sistem tjetër të ri që do të sjellë përsëri një bandë gabimesh dhe kështu vazhdojmë me qejf ... mjaft tashmë ... ju lutem.
  Ata nuk dinë më çfarë të bëjnë ...

  Tani me iOS 9.3 ata sjellin funksionin Night Shift. Kjo duhet të kishte ardhur për një kohë të gjatë ... Por natyrisht, duhet bërë diçka për t'i sjellë të gjithë në sistemin e ri.

  Në një moment Apple do të fillojë të godasë fundin ...

 4.   Jona dijo

  Shtë një kompani e quajtur Ossiac që zhvilloi një teknologji që ata e quajtën Cota, e cila besoj se tani i përket Intel. Cota ju lejon të karikoni pajisje elektronike si telefona celularë, tableta, tastiera, Mouses, etj me të njëjtën gamë si një rrjet Wi-Fi. Do të ishte interesante nëse Apple do të arrinte një marrëveshje me ta për të vendosur antenat Ossiac në pajisjet e tyre.

 5.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Ndërrimi i natës sh Shaka natën! Mos përditëso dhe shko! Personi që nuk azhurnon, personi dhe ekipi i lumtur! Me çdo budallallëk gjithnjë e më absurd dhe të padobishëm