Kidizoom DX2 nga VTech, ora inteligjente për fëmijë

Sot ne analizojmë një pajisje shumë të veçantë: një orë inteligjente për fëmijë. Kidizoom DX2 nga VTech është argëtues, ndihmon fëmijët të mësojnë dhe gjithashtu prindërit mund të jenë shumë të qetë me të.

Kjo orë inteligjente nuk është nga Apple, madje nuk lidhet as me iPhone-in tonë, por është krijuar posaçërisht për të vegjlit në shtëpi. VTech ka arritur një pajisje të fuqishme, argëtim i shkëlqyeshëm për të vegjlit në shtëpi, i cili gjithashtu do t'u mësojë atyre gjëra si njohja e kohës në analog dhe do t'i inkurajojë ata të rrisin aktivitetin e tyre fizik, dhe kjo më ka befasuar shumë këndshëm për sa i përket funksionimit të tij, duke qenë shumë intuitiv dhe me një përgjigje prekëse vërtet të mirë nga ekrani.

Especificaciones

Ora inteligjente është bërë prej plastike, shumë e lehtë (mezi 100 gramë) dhe shumë më pak delikate se metali ose qelqi, kështu që është shumë më e përshtatshme për tu veshur nga një fëmijë. Ka një ekran me prekje me një madhësi prej 1,44 inç me ngjyra të plota, dhe punon me një bateri të integruar (e pazëvendësueshme) që rimbushet me anë të një lidhësi microUSB të vendosur anash dhe kabllit që është i përfshirë në kutinë. Bateria e tij ka një autonomi që do të ndryshojë në varësi të kohës së përdorimit, duke filluar nga disa ditë nëse përdorimi është shumë intensiv, deri në një javë me përdorim më të zakonshëm. Një çelës në pjesën e pasme të orës lejon që ora të fiket plotësisht kur nuk do të vishet për një kohë të gjatë.

Ka dy kamera, një e vendosur në pjesën e përparme, për të bërë selfie, dhe një tjetër në pjesën e përparme. Lejon kapjen e fotove me rezolucion 640 × 480 dhe video me gjatësi deri në 60 sekonda me rezolucion 320 × 240. Falë 256 MB memorie të brendshme, gjithçka që kapni do të ruhet në vetë orën, me mundësinë e shkarkimit të saj në kompjuter përmes kabllos microUSB. Kapaciteti i ruajtjes është rreth 1500 foto dhe 10 minuta video në rezolucion të plotë.

Ka një buton në anë për navigim në menu, dhe një tjetër në anën e kundërt për kapjen e fotove dhe videove. Në të njëjtën anë ajo ka lidhësin microUSB, me një mbulesë gome që parandalon hyrjen e pluhurit dhe papastërtive të tjera. VTech DX2 nuk është i papërshkueshëm nga uji, ai i reziston spërkatjeve, por nuk duhet të zhytet në ujë ose të vihet nën një çezmë. Theshtë e vetmja "por" që mund të vendos në këtë orë, e cila, për shkak të specifikave të saj dhe cilësisë së ndërtimit, duket e përsosur për të vegjlit në shtëpi.

Ka rripa konvencionalë për të kapur kyçin e dorës. Rripi është me madhësi për kyçet më të vegjël, dhe ka mjaft vrima rregullimi në mënyrë që deri në 10-12 vjet ta përdorin atë pa probleme. Shtë një rrip me prekje shumë të butë, shumë i rehatshëm për tu veshur, në të cilën kontribuon edhe lehtësia e saj. Mekanizmi i mbylljes së kopsës është i sigurt dhe parandalon rëniet ose humbjet aksidentale.

Lojëra, mjete dhe të mësuarit

Ora nuk kërkon aspak konfigurim për të filluar përdorimin e saj. Pasi të jetë treguar data dhe ora, e gjithë përmbajtja e saj mund të përdoret. Lojërat janë përshtatur për t'u përdorur me një ndërfaqe prekëse shumë të thjeshtë, duke filluar nga enigmat te labirintet. Të vegjëlve nuk do t'ju duhet më shumë se disa sekonda për të ditur se si funksionojnë, dhe ato janë lojëra shumë të shkurtra që me ndihmën e tingujve që lëshojnë do t'ju lejojë të kalojnë një kohë argëtuese. Ka edhe lojëra edukative të tilla si ajo që i ndihmon fëmijët të dinë orët me orën e dorës.

Madje ka lojëra të realitetit të shtuar, gjë që e bën fëmijën të duhet të lëvizë në mënyrë që monsters të shfaqen në ekran në botën reale, falë kamerës së përparme, të cilën ata duhet ta shkatërrojnë me një shikim. Sa më shumë të lëvizni aq më shumë monstra do të shfaqen. Promovimi i aktivitetit fizik është një tipar i rëndësishëm brenda përmbajtjes së Kidizoom DX2., me shumë aplikacione që inkurajojnë fëmijën të kërcejë, vrapojë, ecë ... për të arritur qëllimet e tyre, falë analizës së lëvizjes të kryer nga ora përmes akseleometrit të saj të integruar.

Sigurisht që ora është orë, dhe si e tillë thirrësit janë një pjesë e rëndësishme. Keni disa thirrje që mund t'i ndryshoni me lehtësi, si dhe të ndryshoni mes orës analoge dhe asaj dixhitale, si dhe mjete të tjera tipike të orës inteligjente, të tilla si alarmi, kronometri, kalendari, kohëmatësi, etj. E gjithë kjo me një ndërfaqe shumë intuitive që fëmijët e trajtojnë në mënyrë të përsosur.

Kamerat janë ylli i madh i kësaj ore inteligjente. Fëmijët do të jenë në gjendje të kapin selfie ose foto të miqve të tyre ose mjedisit të tyre, dhe modifikojini ato me objekte dhe korniza argëtuese, të cilat më pas mund të shkarkohen në kompjuter ose të përdoren si sfond për fytyrën e orës. Oneshtë një nga aktivitetet më qesharake që tërheq më shumë të vegjlit me këtë orë VTech. Gjithashtu video ose edhe shënime zanore, të cilat më pas mund të luhen nga vetë pajisja.

Nëse e gjithë kjo përmbajtje nuk ishte e mjaftueshme, nga faqja e internetit VTech mund të shkarkoni aplikacionin Exploreor @ park (lidhje) për të dy Windows dhe Mac, me të cilin përveç shkarkimit të azhurnimeve për orën tonë ju mund të shkarkoni lojëra të panumërta, tema dhe përmbajtje tjetër plotësisht falas dhe instalojini ato në orë në mënyrë që përmbajtja e saj të jetë e ndryshme. Ato janë aplikacione dhe skedarë të vegjël që vështirë se zënë hapësirë, kështu që nuk do të keni problem të shkarkoni të gjithë përmbajtjen që dëshironi. Për të shkarkuar foto dhe video në kompjuterin tuaj, ju thjesht duhet ta lidhni atë dhe do të zbulohet si një hapësirë ​​ruajtëse e jashtme nga e cila mund ta tërhiqni përmbajtjen në hard diskun tuaj, ose edhe ta fshini atë.

Nuk ka shqetësime për prindërit

Një nga aspektet më të rëndësishme të orës është se e gjithë përmbajtja e saj është krijuar për të vegjlit në shtëpi, dhe nuk ka mundësi të hyrjes në ndonjë përmbajtje tjetër të papërshtatshme. Ora nuk ka asnjë lloj lidhjeje, as WiFi dhe as Bluetooth, kështu që nuk ka rrezik që fëmija të shkarkojë gjëra të papërshtatshme, ose të shpenzojë para pa mbikëqyrjen tonë. Alsoshtë gjithashtu e pamundur që dikush të gjurmojë orën. Ne mund të jemi shumë të qetë që i vogli ynë e përdor, diçka shumë e rëndësishme kur flasim për fëmijë të tillë të vegjël.

Mendimi i redaktorit

Ora inteligjente Kidizoom DX2 nga VTech është një lodër perfekte për të vegjlit në shtëpi. Kjo është për shkak të materialeve dhe cilësisë së ndërtimit, softuerit intuitiv dhe ekranit mjaft të përgjegjshëm të prekjes, por mbi të gjitha, për përmbajtjen e tij të përshtatur për fëmijët nga 5 deri në 12 vjeç dhe me një larmi të madhe që mund të shkarkohet plotësisht falas . Në dispozicion në ngjyra të ndryshme (rozë, të kuqe, blu, jeshile, vjollcë dhe mjedër), ka një çmim prej 59,99 € në Amazon (lidhje).

Kidizoom DX2
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
59,99
 • 80%

 • Kidizoom DX2
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 80%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Të lehta dhe të rehatshme
 • Ekran me prekje me përgjigje të shkëlqyeshme
 • Përmbajtje shumë e larmishme dhe e përshtatur për fëmijët
 • Inkurajoni aktivitetin fizik

Contras

 • Jo i papërshkueshëm nga uji

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alvaro J. dijo

  Nuk ka gjënë më të rëndësishme për prindërit: Thirrni dhe lokalizoni, nga sa lexova, nuk është asgjë më shumë se një mini konzolë e pakëndshme lojërash.