Kështu funksionon njohja e fytyrës në Fotografi

Nga origjina ime me Apple, kur bleva iMac tim të parë në 2009, një nga gjërat që më tërhoqi më shumë për përdorimin e aplikacionit Fotografitë e Apple ishte njohin njerëzit në fotografi dhe mund të krijojnë prezantime argëtuese me të gjitha fotot e të njëjtit person. Pas shumë vitesh Apple më në fund e solli atë funksionalitet në iOS dhe pak më vonë pajisjet tuaja sinkronizuan njohjen e fytyrës me iCloud.

Por e gjithë kjo solli dyshimet tipike në lidhje me privatësinë tonë, dhe kjo është Ku u krye kjo njohje? Ku ruhen të dhënat e personave të njohur në bibliotekën tonë fotografike? Çfarë ndodh me të gjitha të dhënat e marra gjatë këtij studimi, të tilla si vendet, datat, etj? Apple na e shpjegon dhe ne ju japim një përmbledhje me detajet më interesante më poshtë.

Gjithçka është bërë në pajisjen tuaj

Algoritmi i njohjes së fytyrës kryhet në pajisjen tuaj, qoftë iPhone, iPad apo Mac. I gjithë procesi ndodh lokalisht në smartphone, tablet dhe kompjuterin tuaj, sepse nuk mund të ndodhë me të vërtetë diku tjetërMeqenëse fotografitë tuaja, edhe nëse janë të ruajtura në iCloud, janë të koduara në serverat e Apple dhe vetëm pajisjet tuaja me llogarinë tuaj iCloud "mund t'i shohin" ato.

Kjo është diçka që luan në favor të privatësisë por ka qenë sfidë e rëndësishme për Apple dhe ka pasoja të rëndësishme që Apple është përpjekur t'i minimizojë sa më shumë që të jetë e mundur. Njëri prej tyre është se ata algoritme llogaritëse për njohjen e fytyrës duhet të ruhen fizikisht në pajisje., duke zënë një pjesë të çmuar të memorjes ruajtëse të pajisjes që do të përfshihet në sistemin e saj operativ.

Por jo vetëm kaq, por edhe kur kryhet ky proces i njohjes së fytyrës, memorja RAM dhe puna e CPU dhe GPU duhet të ndahen me pjesën tjetër të proceseve të sistemit, gjë që është një shqetësim serioz në pajisjet mobile, siç është Iphone Kjo është arsyeja pse shumica e punës "e vështirë" bëhet kur pajisja është e kyçur dhe është në ngarkim..


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.