Kjo është mënyra se si Apple ka mbrojtur sekretet e softuerit të saj këtë WWDC 2021

iOS 15, në detaje

Rrjedhjet e mëdha të produkteve dhe softveri i mollës ato janë një nga pikat e dobëta të kompanisë. Jo vetëm për Apple është një problem por për të gjitha kompanitë që kanë produktet e tyre nën një shkallë të lartë të fshehtësisë për të shmangur rrjedhjet e të gjitha llojeve. Një version i plotë i iOS 14 doli vitin e kaluar që zbuloi karakteristika të shkëlqyera dhe më në fund u zbulua në WWDC. Megjithatë, Këtë vit në WWDC 2021 kemi arritur me pak informacion dhe shumë pak të zhvilluar në lidhje me lajmet e iOS dhe iPadOS 15. Kjo mund të jetë për shkak të një sistemi të ri të përdorur nga Apple për të kufizuar shfaqjen e lajmeve përmes profileve individuale të hyrjes.

Kjo është mënyra se si Apple ka mbrojtur iOS dhe iPadOS 15 për WWDC 2021

Djemtë dhe vajzat e 9to5mac kanë analizuar kodin burimor të beta-s së parë për zhvilluesit e iOS 15 si në secilin nga versionet e lëshuara nga Apple. Sidoqoftë, ata kanë gjetur një çuditë që nuk e kanë parë më parë. Molla e madhe ka shtuar një identifikues unik në veçoritë e reja në iOS dhe iPadOS 15. Kjo do të thotë, secila paketë e veçorive ose veçoritë individuale janë shënuar në një ID që mund të arrihet përmes qasjes së kufizuar.

Artikulli i lidhur:
watchOS 8: më shumë stërvitje dhe rëndësi për shëndetin personal

Të jetë në gjendje të tregojë ato funksione të kufizuara është e nevojshme kanë një profil individual të aftë për t'i zhbllokuar ato. Kjo është, funksione të caktuara zhbllokohen dhe shfaqen kur iOS zbulon që profili i përdorur është i saktë. Në këtë mënyrë, Apple mund siguroni qasje në disa pjesë të iOS dhe iPadOS për disa inxhinierë duke fshehur funksione të tjera për të cilat nuk duhet të punojnë. Kjo funksionon e veçuar në funksione dhe parandalon të gjithë të kenë akses në të gjithë sistemin e ri të funksionimit.

Në një farë mënyre, kjo tashmë ndodh globalisht me azhurnimet nga App Store në varësi të llojit të iOS që kemi dhe nëse Apple vendos apo jo që ta azhurnojë atë informacion. Megjithatë, kufizimi i veçorisë ka ardhur që programi të qëndrojë me synimin për të mbajtur lajmet e sistemeve të tyre operative në fshehtësinë më diskrete.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.