Koha e transmetimit në iOS 13.3 ju lejon të vendosni kufij në thirrjet dhe mesazhet

Përdorni kohë

Koha e përdorimit të një prej funksioneve që erdhi nga dora e iOS 12, një funksion që na lejon kufizoni përdorimin që bëjmë në smartphone-in tonë dhe pajisjet e lidhura me anëtarët që janë pjesë e Family Sharing, megjithatë, nuk e konsideruan mundësinë e vendosjes së kufijve me disa aplikacione.

Me versionin aktual të iOS, Airtime na ofron lejoni ose bllokoni hyrjen në aplikacione ose funksionet e komunikimit, pa ofruar mundësinë për ta kufizuar atë në një numër të kontakteve specifike, kështu që ne mund t'u dërgojmë një mesazh fëmijëve tanë, por të mos i parandalojmë miqtë e tyre ta bëjnë këtë.

Me iOS 13.3, Apple shton funksione të reja në këtë drejtim, pasi na ofron mundësi të reja për të kontrolluar kohën që fëmijët tanë kalojnë me iPhone ose iPad dhe përdorimin që ata mund të bëjnë prej tyre, përfshirë mesazhet dhe thirrjet. Këto kufij të rinj na lejojnë kontrollin me të cilin fëmijët tanë mund të komunikojnë, të cilët mund të komunikojnë me ta gjatë ditës dhe gjatë joproduktive që kemi krijuar.

Gjatë përdorimit normal të pajisjes, fëmija mund të ketë komunikim të kufizuar me njerëzit që janë në dispozicion në aplikacionin e kontakteve. Gjatë kohës së papunë, mund të kufizoni numrin e personave me të cilët mund të keni kontakt në një listë të paracaktuar, duke bllokuar aftësinë për të komunikuar me pjesën tjetër të kontakteve në librin e telefonit.

Këto kufij ne mund t'i vendosim të dy në thirrjet, FaceTime dhe aplikacionet Mesazhe. Nëse i mituri bën një telefonatë në një numër urgjence, një telefonatë që lejohet gjithmonë, të gjitha kufijtë zhbllokohen automatikisht për 24 orët e ardhshme. Në raste të tilla, kjo tregon se kur Apple dëshiron t’i bëjë gjërat siç duhet, i bën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.