Apple nuk luan mirë në Irlandë, ja si përfiton nga trajtimi preferencial

mollë-Irlandë

Siç e dinë shumë prej jush, sepse ne tashmë jemi marrë me të njëjtën çështje në raste të tjera, Apple ka një lloj marrëdhënie tepër miqësore tatimore në Irlandë, vendin që është baza e të gjitha operacioneve të saj në Evropë. Sidoqoftë, Bashkimi Evropian dhe agjencitë e tij në vitin 2014 vunë sytë mbi këtë marrëdhënie kaq "idilike" midis Apple dhe vendit në fjalë, pasi që sipas të dhënave fiskale, Apple me kuriozitet bën mjaft keq në pjesën tjetër të vendeve të Bashkimit Ekonomik Evropian të Bashkimit Evropian . Padyshim, shumë media me temë ekonomike kanë filluar të përsërisin sanksionin e mundshëm që Apple do të marrë për shkak të kësaj praktike mashtrimi e cila po zhvillohet në Irlandë.

Mes Financial Times ai ndërmerr të përmbledhë se vendimi i Komisionit Evropian i ngarkuar me sigurimin e kësaj çështje është afër lëshimit, aq afër lëshimit aq sa të jetë i favorshëm për Apple. Në fund të fundit, kompania Cupertino duhet të përgatitet të përballet me një pengesë të ardhshme ekonomike dhe fiskale. Ndoshta Gjëja më shqetësuese për Tim Cook është se si ai do të trajtojë rrjetin e biznesit të Apple në Evropë tani e tutje, ose të paktën pasi Komisioni Evropian të përfundojë në shkrirjen e të gjithë akullores.

Një vendim mjaft i pafavorshëm për Apple pritet nga Komisioni Evropian. Ndërkohë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës po planifikojnë gjithashtu komisione të mundshme hetimore. Bashkimi Evropian është një autoritet mbi-shtetëror i taksave, i gatshëm të ndryshojë rregullat e lojës në mënyrë që kompani si Apple të mos përfitojnë nga boshllëqet.

Kjo është pikërisht një nga arsyet e ekzistencës së Bashkimit Evropian, si për të lehtësuar këtë lloj transaksionesh brenda komunitetit dhe ardhjen e kapitalit ndërkombëtar, ashtu edhe trembë lëvizjet e mundshme mashtruese që prishin evolucionin natyror të tregut.

Ne shpjegojmë se ku është mashtrimi, idili i Mollës në Irlandë

gatuaj ora molle

Margrethe Vestager është në krye të këtij komisioni me bazë në Bruksel që ka hetuar Apple që kur ata alarmuan për trajtimin e tij preferencial në Irlandë, përmes vendosjes së preferencave të caktuara në vetë bazën legjislative. Të paktën ky ishte raporti paraprak që ata morën gjatë vitit 2014.

Komisioni akuzon Apple për kursimin e më shumë se 10.000.000.000 miliardë dollarëve (XNUMX $) transferimin e parave nga selia e saj në vendet anëtare të BE në Irlandë. Në këtë pikë është ajo ku pyesim veten "Pse?", ne do të bëjmë një ushtrim në Ligjin Financiar. Duhet të kemi parasysh se në Bashkimin Evropian kemi atë që njihet si "lëvizja e lirë e njerëzve dhe kapitalit", prandaj është aq e lehtë të bartësh para nga Spanja në Gjermani, aq sa është e lehtë të udhëtosh për një person që konsiderohet si një Qytetar evropian. Ku është kapja atëherë? Lehtë, shumica e vendeve të Bashkimit Evropian kanë taksa të ngjashme për këtë lloj aktiviteti, ose i nënshtrohen rekomandimeve të TTII, megjithatë, në shtetin Irlandez Apple gëzon një normë ultra të ulët prej 2%, 10,5% nën taksën e korporatave dhe korporatave duke prekur pjesën tjetër të Irlandës.

Në këtë mënyrë Apple ndryshon tregun, duke deklaruar fjalë për fjalë humbje në Spanjë, ndërsa në Irlandë deklaron fitime shumë të larta, ku është shumë më e lehtë për të rregulluar ato fitime, pasi që ata do të duhet të paguajnë vetëm 2% në konceptin e taksës së korporatave / biznesit sipas rregulloreve aktuale kombëtare. Kështu Apple ka qenë në gjendje të rregullojë në mënyrë disproporcionale rreth dhjetë miliardë dollarë.

Sidoqoftë, nuk është kompania e parë që përfiton nga ky lloj stratagem, disa vende, për shkak të problemeve ekonomike tipike të krizës, vendosën të tërheqin investime të huaja në këmbim të përfitimeve tatimore jashtë konkurrencës, si nga një kompani telefonike që ofron do të përfshihen normat e reduktuara. Apple pastaj bashkohet me një shtet ku gjejmë ephemeris si Google, Amazon, IKEA dhe madje edhe Starbucks. Shpresojmë që ky shpjegim, i cili është thjeshtuar deri në lodhje (s'është nevoja të thuhet, teknikalitetet mungojnë dhe terma të caktuar nuk kanë qenë tepër specifik për ta bërë më të lehtë për të lexuar dhe kuptuar) të ka ndihmuar të kuptoni hollësitë të kësaj veprimtarie që sapo ka dëmtuar tregun evropian në përgjithësi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.