Apple bashkohet me Komitetin e Ri të Transportit të Departamentit të Automatizimit të SH.B.A.

Lisa Jackson, nënkryetarja e Apple e Mjedisit, Politikave dhe Nismave Sociale, është renditur si një nga 25 anëtarët që u bashkuan me Komitetin e ri të Automatizimit të Departamentit të Transportit të SHBA (DOT). Kjo do të thotë se prodhuesi i iPhone do të luajë një rol aktiv në monitorimin e automjeteve që drejtojnë vetveten dhe të ndihmojë në formësimin e së ardhmes së transportit.

Para se të bashkohesh me Apple në 2013 për të udhëhequr iniciativa mjedisore, Lisa Jackson punoi si Administratore e Agjencisë së Mbrojtjes së Mjedisit të Shteteve të Bashkuara.

Sipas DOT njoftim për shtyp, Komiteti i ri këshillimor është planifikuar të mbajë takimin e tij të parë në 16 janar për të filluar menjëherë punën në "disa nga çështjet më të ngutshme dhe të rëndësishme me të cilat përballet transporti sot", përfshirë zhvillimin dhe vendosjen e automjeteve të automatizuara.

"Gjatë kohës që isha në Departament, ne kemi nxitur disa nga ndryshimet më të rëndësishme të teknologjisë në lidhje me transportin duke ruajtur fokusin tonë në sigurinë e popullit Amerikan", tha sekretari amerikan i transportit Anthony Foxx.

"Ky komitet i ri i automatizimit do të punojë për të avancuar risitë e shpëtimit për të rritur ekonominë tonë dhe për ta bërë rrjetin tonë të transportit më të drejtë, më të besueshëm dhe më efikas."

Komiteti ka anëtarë ekzekutivë nga ndërmarrjet si Amazon, FedEx, Zipcar, Hyperloop Uno, Uber, Këshilli Kombëtar i Sigurisë dhe Lyft, si dhe Presidentja dhe CEO e General Motors Maria Barra, Kryetari i Bashkisë së Los Angeles Eric Garrett dhe Profesori i Inxhinierisë në Universitetin e Kalifornisë. Stanford, Dr. J. Chris Gerdes.

Ne nentor, Apple i shkroi një letër Administratës Kombëtare të Sigurisë së Trafikut në SH.B.A. (NHTSA), në lidhje me politikat autonome të automjeteve, në një përpjekje për të ndihmuar në përcaktimin e praktikave më të mira të industrisë.

"Ne kemi dhënë reagime për NHTSA, pasi Apple po investon shumë në mësimin e makinës dhe sistemet autonome", tha një zëdhënës i kompanisë në atë kohë.

Zhvillimi i sotëm është veçanërisht interesant në dritën e sekretit të Apple, Project Titan, i cili kohët e fundit ka shkuar nga ndërtimi i një automjeti elektrik në zhvillimi i softverit për vozitje autonome.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mori dijo

    makina më kujton miun magjik