Kompresoni dhe dekompresoni skedarët Zip me iOS 11 dhe Zipped

Zipuar

Me lëshimin e sistemit të ri operativ iOS 11 për iPhone dhe iPad, ai solli me vete një sistem revolucionar për të menaxhuar të gjitha skedarët në pajisjen tuaj. Ky sistem i ri erdhi me aplikacionin vendas «të dhëna«, E cila na jep një gamë shumë të gjerë të mundësive për të përmirësimin e produktivitetit, mbi të gjitha, me iPad-in tonë.

Ndër funksionet që mund të kryejmë me këtë aplikacion, ne humbasim mundësinë e zip dhe unzip skedarët direkt. Shtë e vërtetë që nëse bashkojmë disa skedarë në postë, për shembull, automatikisht i ngjesh ato në një skedar Zip. Tani, me aplikacionin që do t'ju tregojmë, ne mund të kompresojmë dhe dekompresojmë Zip lehtë dhe shpejt.

Kompresoni dhe dekompresoni skedarët me Zipped

Ne ju paraqesim një aplikacion fantastik të quajtur Zipuar me të cilën ne mund të kompresojmë dhe dekompresojmë skedarët shumë thjesht dhe shpejt. Përveç kësaj, nëse kemi një pajisje të përputhshme me Drag and Drop, lehtësia e përdorimit rritet dukshëm, pasi që thjesht duke tërhequr skedarët në aplikacion ne mund ta kryejmë detyrën shpejt.

Kompresoni dhe dekompresoni skedarët me Zipped

Kompresimi i skedarëve në iPad

 1. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hapim të dy aplikacionet, Dosjet dhe Zipped, duke e përdorur ekran i ndarë.
 2. Pasi ta kemi, nga Skedarët ne do të zgjedhim secilin prej skedarëve që duam të kompresojmë. Për ta bërë këtë, duhet të shtypim një dhe pastaj të klikojmë te të tjerët. Në këtë mënyrë do të grupojmë të gjithë ata që duam të kompresojmë.
 3. Hapi tjetër do të jetë terhiqini ato ne dritaren Zipped ku do të na duhet vetëm t'i heqim ato.
 4. Kur ata janë tashmë në Zipped, automatikisht do të shfaqet një mesazh që na pyet nëse duam zip-in që rezulton ruajeni në pajisjen tonë ose ndani atë.
 5. Nëse zgjedhim opsionin «Ruani skedarin»Ne mund të zgjedhim vendndodhjen që duam brenda aplikacionit Files. Përkundrazi, nëse zgjedhim «pjesë»Ne mund të zgjedhim ato aplikacione që kemi instaluar dhe lejojmë këtë funksion.

Tërhiq dhe bie me zipped

Zbërthimi i skedarëve në iPad

 1. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hapim të dy aplikacionet, Dosjet dhe Zipped, duke e përdorur ekran i ndarë.
 2. Pasi ta kemi, nga Skedarët ne do të zgjedhim zip që duam të heqim zinxhirin.
 3. Hapi tjetër do të jetë terhiqini ato ne dritaren Zipped ku do të na duhet vetëm ta heqim.
 4. Kur ato janë tashmë në Zipped, automatikisht do të shfaqet një mesazh që na pyet nëse duam skedarët e paketuar që rezultojnë ruani ato në pajisjen tonë ose ndani ato.
 5. Nëse zgjedhim opsionin «Ruani skedarin»Ne mund të zgjedhim vendndodhjen që duam brenda aplikacionit Files. Përkundrazi, nëse zgjedhim «pjesë»Ne mund të zgjedhim ato aplikacione që kemi instaluar dhe lejojmë këtë funksion.

Ruani skedarin ose ndani në Zipped

Kompresoni dhe zbërtheni skedarët në iPhone

Kur punojmë nga a iPhone, procesi bëhet disi më kompleks pasi kemi vetëm një dritare të shfaqur. Përkundër kësaj, është ende me të vërtetë e shpejtë dhe e lirë.

Ndryshe nga procesi i mëparshëm, në iPhone duhet së pari të hapim aplikacionin Zipped dhe të fillojmë të punojmë prej tij.

 1. Pasi të kemi hapur aplikacionet, duhet klikoni mbi të në mënyrë që të mund ta hapim direkt aplikacionin të dhëna.
 2. Kur të na hapet, nëse duam ngjesh një skedar të vetëm, klikimi mbi të do të jetë i mjaftueshëm. Në vend të kësaj, nëse është ajo që duam ngjesh më shumë se një skedar procesi ndryshon.
 3. Së pari do të duhet të klikojmë në opsionin «Zgjidh»Nga aplikacioni Files.
 4. Më vonë do të shënojmë secilën prej skedarëve për t'u ngjeshur dhe kur t'i kemi klikojmë në butonin «Hapur".
 5. Nëse është ajo që na duhet unzip një skedar Zip, procesi është saktësisht i njëjtë. Klikoni në dritaren e aplikimit dhe zgjidhni skedarin e dëshiruar.
 6. Më në fund, pavarësisht nëse jemi duke kompresuar apo dekompresuar, ai do të na pyesë nëse duam ruani skedarin ose ndani atë.

Po shkarkon Zipped

Siç e kemi përmendur më lart, ky aplikacion është në dispozicion për të dy iPhone si për iPad nga App Store. Çmimi i Zipped është vetëm 1,09 €, në Spanjë, një çmim minimal duke marrë parasysh lehtësinë e përdorimit dhe atë që na jep ky aplikacion.

Nëse jeni të interesuar të shkarkoni dhe blini Zipped, mund ta bëni nga këtu:

Shkarkoni Zipped për 1,09 €

Konkluzione

Pas testimit të këtij aplikacioni dhe pa ndonjë marrëveshje bashkëpunimi me zhvilluesit e saj ne mund të konfirmojmë se ajo përmbush në mënyrë të përsosur qëllimin e saj dhe në sajë të ndërfaqes së saj dhe thjeshtësisë së saj e bëjnë atë a aplikacion vërtet i dobishëm në pajisjet tona iPhone ose iPad.

Ndërsa ditët kalojnë, ne shohim se si aplikacioni të dhëna rritet dhe rrit mundësitë e tij të përdorimit, siç e dinim tashmë disa javë më parë, Dropbox o Google Drive Ato janë azhurnuar tashmë për të qenë plotësisht në përputhje me këtë aplikacion vendas iOS 11.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.