Një tjetër koncept në iOS 10, ky edhe më interesant

Koncepti IOS 10

Siç e kemi thënë tashmë në disa raste, ne jemi më pak se dy muaj nga WWDC 2016, konferenca e zhvilluesve ku do të prezantohen sistemet e reja operative të Apple. Më shumë gjasa, të dy sistemet operative Apple TV dhe Apple Watch do të shohin vetëm rritjen e numrit të tyre dhe ne do të shohim tvOS 10.0 dhe watchOS 3.0 respektivisht, por ka dyshime të vogla se si do të quhen versionet e reja të iOS dhe OS X, megjithëse ato pritet të thirren iOS 10 dhe macOS-diçka.

Bota e Apple lëviz sezonalisht. Konceptet e iOS po shfaqen më shpesh në këto data dhe sot ju sjellim një Koncepti iOS 10 shumë interesante, nga këndvështrimi im, shumë më tepër sesa ajo që prezantuam javën e kaluar. Ky koncept është botuar nga MacStories, por është ide e Federico Viticci dhe Sam Beckett. Ju keni një video më poshtë.

Koncepti IOS 10 me shumë karakteristika të vlefshme

Ashtu si në koncepte të tjera, Viticci dhe Beckett kanë imagjinuar një Qendër Kontrolli në të cilën ne mund të lëvizim butonat e saj. Dhe jo vetëm kaq: ata kanë menduar edhe për diçka që shumë prej nesh do të dëshironin të shihnin: Prekja 3D në CC. Unë mendoj se duke hyrë në vitin e dytë, Apple do të duhet të marrë 3D Touch edhe më tej për të inkurajuar zhvilluesit që ta përdorin atë më shumë në aplikimet e tyre. Përveç kësaj, kjo CC do të na lejojë gjithashtu të shtojmë shkurtore në aplikacionet e palëve të treta, ku mendoj se do të vendoste edhe Tweetbot.

Nga ana tjetër, çifti i stilistëve kanë menduar edhe për një mënyra e errët, diçka që tashmë mund të arrihet përmes Cydia, mendoj se më kujtohet se me një shkulje i quajtur Eklips. Pa dyshim, modaliteti i errët duket veçanërisht i mirë në iPhone Space Grey, apo jo?

Pastaj ata gjithashtu na tregojnë se si mund të jetë aplikacioni Mesazhet, diçka që unë personalisht nuk e përdor shumë sepse nuk kam shumë kontakte që përdorin iOS dhe as nuk kam një bonus për të dërguar SMS falas. Gjëja e parë që ata na tregojnë në konceptin e tyre të Mesazheve është diçka që ne tashmë e kemi në dispozicion në Telegram, për shembull: lidhjet dhe llojet e tjera të përmbajtjes kanë një pamje paraprake duke treguar më shumë informacion sesa aplikacioni i paracaktuar. Ata gjithashtu kanë imagjinuar një mënyrë më të shpejtë për të shtuar Emoji, diçka që, për kuriozitet, është gjithashtu e pranishme në Telegram, por në versionin në internet. Më duket diçka shumë interesante, pasi që aktualisht duhet të përdorim të njëjtin glob të botës që përdorim për të ndryshuar gjuhët. Në rastin tim, që unë përdor tastierën në Spanjisht dhe Anglisht, ndonjëherë e prek topin e botës dhe duket se nuk ka bërë asgjë. Në të vërtetë ajo ka ndryshuar gjuhë, por ajo që doja ishte të hyja në Emoji.

Ajo që duket më interesante, Viticci dhe Beckett e kanë përfshirë në konceptin e tyre a Gjetësi lloj, diçka që përdoruesit e jailbreak do ta dinë për iFile. Për momentin kemi diçka të ngjashme, por mund ta përdorim vetëm për iCloud ose të shkarkojmë një aplikacion të palës së tretë. Video, e gjatë pak më shumë se 2 milion, është plot me detaje të tjera interesante si:

Koncepti IOS 10

 • Mundësia e tërheqjes së tekstit ose imazheve nga një dritare në tjetrën kur jemi në ekran të ndarë.
 • Kur jemi në ekran të ndarë dhe marrim një njoftim, mund ta tërheqim nga shiriti në një dritare të re.
 • El Rrëshqisni sipër kur ekrani është në 50% është shumë më i mirë dhe më produktiv.
 • Siri gjithashtu përmirësohet, ndër të tjera duke ju lejuar të futni tekst në vend të zërit. Kjo është diçka që Cortana e Microsoft tashmë e lejon dhe që unë ndonjëherë e bëj duke thënë diçka që nuk mund ta kuptoj dhe duke redaktuar manualisht atë që e ka keqkuptuar. Për më tepër, ne gjithashtu mund të dërgojmë një WhatsApp nga Siri, kur aktualisht ajo që bën më shumë në këtë kuptim është të lexojë njoftimet (së bashku me të gjithë të tjerët, të cilët mund të kenë material).

Apple duhet të marrë parasysh disa koncepte siç bën tashmë me rregullimet e Cydia. Çfarë mendoni për këtë koncept të iOS 10?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mauro dijo

  Shpresoj të shohim disa nga këto në ios10, veçanërisht mënyra e errët që do të shërbente shumë më tepër sesa moda e natës që e vërteta të mos shtojë asgjë duke ndryshuar temperaturën e ngjyrës natën. Drita nga ekrani shqetëson edhe ata që flenë pranë tij.