Si të vendosni kontrolluesin e drejtshkrimit në iOS

Konfiguroni automatikisht në iOS

El kontrollues i drejtshkrimit o Korrigjimi automatik për pajisjet mobile është një nga ato gjëra që ne i duam dhe i urrejmë në masë të barabartë. Ne e duam atë sepse na lejon të shkruajmë shpejt dhe, kur jemi mësuar me ekranin e celularit tonë, praktikisht pa shikuar ekranin. Ne e urrejmë atë, sepse nganjëherë ai ka një jetë të tijën dhe shkruan fjalët që i duken mirë dhe jo ato që duam. Edhe pse është një mjedis themelor, ka shumë përdorues që kanë dyshime se si të menaxhojnë këtë mjet shkrimi.

Problemi me korrigjimin automatik është se ai përpiqet të përdorë gjuhë shumë korrekte. Gjithashtu, iPhone, si një produkt i mirë i Apple që nuk është, nuk i pëlqen fjalët e këqija, prandaj duhet t'i shkruajmë me kujdes nëse nuk duam që ai të dërgojë diçka me një kuptim krejt tjetër. Nga ana tjetër, është logjike që atje fjalë të ndryshme për të thënë të njëjtën gjë në të njëjtën gjuhë, siç është rasti i "vogël" që përdoret në Albacete për të thënë "pak". Në këto raste, mund të jetë një ide e mirë të çaktivizoni korrigjuesin, një proces shumë i thjeshtë që ne e shpjegojmë më poshtë.

Si të fikni kontrolluesin e drejtshkrimit të iPhone

Çaktivizo automatikimin në iPhone ose iPad

Siç e përmenda më lart, çaktivizo korrigjimin automatik Shtë shumë e thjeshtë. Por, si gjithmonë, duhet të keni parasysh të kërkoni për cilësimet ose të dini mënyrën. Ne do ta çaktivizojmë atë duke kryer këto hapa:

 1. Ne hapim Cilësimet.
 2. Tjetra shkojmë te Gjenerali.
 3. Ne rrëshqasim poshtë dhe hyjmë në Tastierë.
 4. Më në fund, ne duhet të çaktivizojmë ndërprerësin, levën ose kunj të autokorrektorit.

Lehtë apo jo?

Si ta ndryshoni gjuhën e kontrolluesit të drejtshkrimit

Ndryshoni gjuhën e tastierës iOS

Ndryshoni gjuhën e korrektorit Drejtshkrimi është shumë i thjeshtë, por mund të jetë me vlerë të shikohet në pikën tjetër së pari. Në çdo rast, për të ndryshuar gjuhën kemi dy mundësi:

 1. Ne prekim topin e botës dhe gjuha do të ndryshojë nga njëra në tjetrën (për shembull, Spanjisht, Anglisht, Spanjisht).
 2. Ne prekim dhe mbajmë topin botëror për të parë të gjitha gjuhët që kemi aktivizuar së bashku me opsionin për të çaktivizuar fjalorin parashikues.

Si të shtoni një gjuhë

Shtoni një gjuhë në korrigjimin automatik të iOS

Në mënyrë që të ndryshojmë gjuhën siç e kemi shpjeguar në pikën e mëparshme, së pari do të duhet shtoni gjuhë të reja në tastierë. Kjo funksionon si më poshtë: ne fillojmë nga premisa që duam që iPhone, iPod Touch ose iPad të jetë në gjendje të korrigjojë atë që shkruajmë në Spanjisht, por që, për çfarëdo arsye, ne gjithashtu duam që ajo ta bëjë këtë në Anglisht në Shtetet e Bashkuara. Gjëja e parë që duhet të bëjmë në këtë rast është të shtojmë atë tastierë. Për të shmangur konfuzionin, unë do të detajoj hapat që duhen ndjekur:

 1. Ndërsa kur çaktivizoni AutoCorrect, ne hapim Cilësimet.
 2. Tjetra, shkojmë te Gjenerali.
 3. Ne rrëshqasim poshtë dhe hyjmë në Tastierë.
 4. Gjëja tjetër është të futni Tastierat. Nëse nuk e kishit prekur kurrë, pranë tij do të shihni një 2, një që është tastiera e gjuhës tuaj dhe një tjetër që është ai i Emoji.
 5. Tjetra duhet të trokasim në Shto tastierë të re. Ne do të shohim se të gjitha ato që kemi në dispozicion na janë treguar.
 6. Gjëja tjetër që duhet të bëjmë, logjikisht, është të zgjedhim gjuhën që duam të shtojmë, e cila në këtë rast është "anglisht". Nëse ka një që është nga Mbretëria e Bashkuar, ai që nuk vë asgjë është anglishtja ku banon Apple, domethënë Shtetet e Bashkuara.
 7. Tani që kemi shtuar gjuhën, do ta kishim tashmë, por si përdoret? Epo, ne duhet të shkojmë në çdo aplikacion ku mund të shkruajmë.
 8. Më në fund, ne duhet të zgjedhim gjuhën duke prekur topin botëror që do të shfaqet pranë fytyrës me të cilën ne hyjmë në Emoji.

Si të aktivizoni drejtshkruesin katalanas

Ky është një pyetje që na keni kërkuar gjithashtu. Nuk ka asnjë mënyrë të veçantë aktivizoni drejtshkruesin katalanas, pasi që ne po flasim për një gjuhë zyrtare të Gadishullit Iberik, kështu që bëhet në të njëjtën mënyrë që ne do ta bënim atë me ndonjë gjuhë tjetër nga shumë që kemi në dispozicion. Por meqenëse kërkesa është për një gjuhë specifike, nëse nuk do të kishim të aktivizuar autokorrektimin në mënyrë që të mos korrigjojë fjalët katalanase, do të na duhet të bashkojmë gjithçka që shpjegohet në pikat e mëparshme:

 1. Nëse nuk e kemi të aktivizuar, logjikisht, duhet të aktivizojmë autokorrektimin siç e kemi shpjeguar më parë.
 2. Ne bëjmë atë që shpjegova në pikën e mëparshme, por vetëm duke ndryshuar hapin e zgjedhjes së gjuhës, në të cilën pikë, logjikisht, do të kërkojmë "Katalanisht" dhe do ta shtojmë atë.
 3. Më në fund, ne do të luajmë në topin e botës dhe do të zgjedhim «Katalanishten». Nëse e prekim topin botëror pa e mbajtur, ajo do të ndryshojë midis gjuhëve dhe do të dimë se ajo ka arritur në katalanisht kur «katalanishtja» shfaqet në shiritin hapësinor (diçka që zhduket disa sekonda pasi të shfaqet).

Çfarë është "Kontrolli i drejtshkrimit"?

Kontrolloni drejtshkrimin në iPhone

Si parazgjedhje, të gjitha pajisjet iOS kanë të aktivizuara si AutoCorrect ashtu edhe AutoCorrect. kontrolli drejtshkrimor. Në këtë mënyrë, kur do të shkruajmë një fjalë të gabuar, nëse gjen një në fjalorin e saj që mund të përputhet, automatikisht do ta ndryshojë atë për ne. Por nëse, për shembull, duam të vendosim një fjalë të shkruar gabim me qëllim, mund ta bëjmë duke shtypur "x" që shfaqet pranë fjalës së sugjeruar, e cila do të na lejojë të lëmë fjalën që kemi shkruar. Për shembull, nëse vendosim fjalën "vurro" (më falni për ju që po qani gjak tani) dhe godasim "x", ajo do të shfaqet në kutinë e shkrimit me një vijë të kuqe poshtë.

Opsionet ndahen në rast se dëshirojmë ta kemi ashtu siç ndodh zakonisht në kompjuter. Në kompjuterët ku mund të shkruajmë me një tastierë më të madhe dhe me më shumë komoditet, mendoj se është më mirë të kontrollojmë shkrimet e asaj që shkruajmë dhe ne paralajmërojnë për gabime të mundshme, por mos i ndërroni fjalët për ne. Në fakt, unë isha duke e provuar atë në Mac shumë kohë më parë dhe shtypa "Drop Simulator" dy herë kur doja të shkruaja "Goat Simulator". Megjithëse aktivizohen si parazgjedhje, opsionet janë të ndara në mënyrë që të mund të vendosim se çfarë lloj ndihme preferojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Elena Ferrera dijo

  Ajo që dua është që kontrolluesi i drejtshkrimit të MOS M AS PYET ME ZOURI. A e di dikush se si mundem ta hesht?

 2.   Elena Ferrera dijo

  Soshtë kaq e pakëndshme për mua të pyes me zë të lartë (veçanërisht nëse dikush përpiqet të shkruajë në një zyrë në heshtje aggg), kështu që më është dashur të zgjedh: telefoni (akoma shumë më i pakëndshëm). Kam kërkuar një udhëzues në internet për të më ndihmuar me këtë temë për një kohë, por nuk mund ta gjej :(.
  Përshëndetje Elena

 3.   Bastis dijo

  Unë kam të instaluar wuasar në kompjuterin tim ose kompjuterin tim, unë dua të di se si ta instaloj:
  Kontrolluesi i spellit
  Si mund t'ia përcjell një skedar wuasar një miku të ri ose disa miqve, pa i pasur ata në një grup

 4.   Jorge dijo

  Nuk mund të gjej një mënyrë të mundshme për të hyrë dhe për të redaktuar fjalët e damës.
  Onlyshtë e mundur vetëm ta vendosni / hiqni atë.
  Dhe anuloni shtimin.
  Por unë nuk mund të shoh në asnjë mënyrë po sugjeroj kokëfortësi marrëzira
  Ashtu si fjalët Libertad dhe La Paz gjithmonë si emra të përveçëm

 5.   Phu dijo

  Une kam iPhone X iOS 15.2 dhe kur aktivizoj tastieren katalane me zhduk shiriti i parashikimit dhe nuk me lejon as te kontrolloj drejtshkrimin... cfare po ndodh???