Blerja e Google e Fitbit është konfirmuar

Fitbit

Në fillim të kësaj jave, një thashethem filloi të qarkullonte se Google ishte në negociata për të marrë përsipër kompaninë Fitibt, një thashethem që u konfirmua përfundimisht disa orë më parë. Gjiganti i kërkimit do t'i paguajë Fitibt 2.100 miliard dollarë.

Konfirmimi zyrtar vjen nga vetë Google, përmes një artikulli në të cilin ka konfirmuar se Alphabet ka arritur një marrëveshje për të blerë Fitbit, e cila do t'i lejojë asaj të përqendrojë përpjekjet e saj në një treg që praktikisht ishte braktisur vitet e fundit.

Rënia e shitjeve të Fitbit

Siç thuhet nga Google në postimin ku njofton blerjen e Fitibt:

Me kalimin e viteve, Google ka bërë përparim me partnerët në këtë hapësirë ​​me Wear OS dhe Google Fit, por ne shohim një mundësi për të investuar më tej në Wear OS, si dhe për të nxjerrë në treg pajisjet e veshura Made by Google. Fitbit ka qenë një pionier i vërtetë në industri, duke krijuar produkte tërheqëse, përvoja dhe një komunitet të gjallë të përdoruesve. Duke punuar ngushtë me ekipin e ekspertëve të Fitbit dhe duke sjellë së bashku AI, softuer dhe pajisje më të mira, ne mund të ndihmojmë në nxitjen e inovacionit të veshjeve dhe krijimin e produkteve që përfitojnë edhe më shumë njerëz në të gjithë botën.

Kjo nuk është lëvizja e parë që Google ka bërë në tregun e veshjeve. Disa muaj më parë, arriti një marrëveshje me Fosilin për të blerë një pjesë të teknologjisë që ajo ka zhvilluar në vitet e fundit, duke lënë të kuptohet se një Pixel Watch mund të ketë arritur në treg nga dora e brezit të ri Pixel, diçka që për fat të keq nuk e pamë. Pas njoftimit të kësaj marrëveshje, ka shumë të ngjarë që vitin e ardhshëm nëse ora e parë inteligjente e projektuar dhe prodhuar nga Google do të shohë dritën e diellit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.