Si të kontrolloni statusin e baterisë tuaj me këto hapa të thjeshtë

Kontrolloni statusin e baterisë

Ndërsa koha kalon, është normale që ju të vini re se bateria e pajisjes suaj Apple zgjasin gjithnjë e më pak. Në përgjithësi, kjo është normale dhe nuk duhet të shqetësohemi ose panikizohemi pasi që me përdorimin, bateria do të konsumohet.

Nëse vërejmë se kohëzgjatja e bateria është shumë e shkurtër dhe ne kemi qenë me iPhone ose iPad për një kohë të shkurtër do të ishte e përshtatshme kontaktoni një shërbim teknik zyrtar për të kontrolluar gjendjen e tij, pasi ajo mund të jetë e dëmtuar nga fabrika dhe duhet ta ndryshojë atë. Nëse është e garantuar, vizita është e domosdoshme pasi nuk do të na kushtojë asgjë dhe në planin afatgjatë do të na sjellë dobi. Nëse kjo është çështja juaj, ne ju rekomandojmë që të lexoni më parë artikullin e botuar ku flasim për garanci bateri.

Në postimin e lartpërmendur, kemi folur për zëvendësimin e baterisë edhe pse është nën garanci, është e mundur që të refuzohet nëse nuk i plotëson kushtet e Apple, dmth. ciklet e ngarkimit e saj duhet të jetë midis 80% dhe 100% dhe sigurisht që nuk e keni vizituar më parë çdo shërbim tjetër teknik i paautorizuar.

Çfarë është cikli i ngarkimit?

Un cikli i karikimit Whenshtë kur plotësojmë 100% të baterisë, qoftë në një karikim të vetëm ose në disa, domethënë fillojmë mëngjesin me iPhone me 100% bateri dhe kur vjen pasdite na mbetet 50% dhe e vendosim të karikohet plotësisht. Ne do të kemi kryer gjysmën e ciklit të ngarkimit. Nëse gjatë natës e vendosim përsëri në karikim kur i mbetet 50% dhe e heqim kur është plotësisht i ngarkuar, do të kemi kryer një cikël të plotë të ngarkimit. 50% pasdite plus 50% natën e bën gjithsej 100%.

Sa cikle karikimi kanë iPhone dhe iPad?

Zyrtarisht nuk ka një shifër të saktë që na tregon se sa cikle ngarkimi do të kenë pajisjet tona, por ka shifra shkencore që vlerësojnë rreth 500 cikle ngarkimi për iPhone dhe rreth 1000 cikle të ngarkimit të plotë si jetëgjatësia e iPad-it tonë. Siç themi, ato nuk janë të dhëna zyrtare nga Apple, ato janë vetëm vlerësime që janë bërë pasi kanë studiuar disa raste.

Si mund ta kontrolloj statusin e baterisë time?

Veryshtë shumë e mundur që pasi të lexoni të gjitha sa më sipër të dëshironi të dini gjendjen e baterisë tuaj dhe sa cikle ngarkimi ka. Ky është një proces shumë i thjeshtë që ne mund ta bëjmë në dy mënyra. E para dhe më e thjeshtë do të jetë instalimi i një aplikacion falas në tonë pajisje iOS, duke na ofruar informacion shumë themelor, por nga ana tjetër kemi një mundësi tjetër më të plotë që do të kërkojë instalimin e një aplikacioni në Mac ose Windows.

Nëse iPhone juaj ka nevojë për një zëvendësim të baterisë, mundeni merrni zëvendësimin e baterisë tuaj nga kjo lidhje.

Instalimi i një aplikacioni

 • Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hyjmë në App Store nga iPhone ose iPad.
 • Pasi të jemi atje, do të kërkojmë aplikacionin e quajtur: Jetëgjatësia e baterisë. Jini shumë të kujdesshëm kur e kërkoni, pasi ka disa me emra të ngjashëm dhe kjo mund të na bëjë të gabojmë. Shtë plotësisht falas. Më poshtë mund të shihni se si është.

Jeta bateri

 • Kur ta kemi shkarkuar dhe futur në të, a pamje me përqindje. Kjo përqindje i referohet gjendjes së baterisë në raport me gjendjen e saj fillestare, domethënë, në rastin tonë tregon 93% në lidhje me gjendjen në të cilën ishte kur blemë produktin.

Statusi i baterisë

 • Nëse duam të dimë se me çfarë është ekuivalente kjo përqindje, në menunë në të majtë mund të fusim opsionin «Te dhena te paperpunuara".
 • Aty, do të na tregojë një shirit me përqindjen e mëparshme ku mund të shohim se si është ekuivalente 93% 1600mAh nga 1715mAh që ishte ajo që fillimisht kisha.
 • Shiriti poshtë tij i referohet niveli aktual i ngarkesës të pajisjes sonë.

Kontrollimi i statusit të baterisë

 

Siç mund ta shohim, ai është një aplikacion shumë themelor dhe i thjeshtë, por na siguron të dhënat e nevojshme për të njohur statusin e baterisë tonë në kohë reale. Siç thamë më parë, ne mund të shkojmë më tej dhe të dimë se sa cikle ngarkimi kemi përfunduar.

Instalimi i iBackupbot në Mac tonë

 1. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë aplikacionin nga lidhja e mëposhtme, krejtësisht falas dhe e sigurt. Shkarkoni iBackupbot për MacShkarkoni iBackupbot për Windows.
 1. Ky aplikacion përdoret kryesisht për të bërë kopje rezervë të pajisjeve tona, por kjo nuk është çështja që na shqetëson tani. Me të ne gjithashtu mund të kontrollojmë statusin e baterisë sonë.
 2. Hapi tjetër do të jetë lidhni iPhone ose iPad tonë me kompjuterin përmes kabllit Rrufeja. Sapo ta lidhim, aplikacioni do të zbulojë pajisjen dhe do të shfaqet si më poshtë (1):

Statusi i baterisë

 1. Tjetra ne duhet shkoni në pajisjen tonë (iPhone në rastin tonë) dhe informacioni rreth tij do të shfaqet, siç mund ta shohim në imazh. Ne duhet të klikojmë në «Më shumë informacion"(2).
 2. Kur të hyjmë atje do të shfaqet dritarja vijuese ku, përveç informacioneve të tjera, mund të shohim statusin e baterisë sonë.

Ciklet e karikimit të iPhone

Çfarë do të thotë çdo informacion?

 • Numri i ciklit: numri i cikleve të ngarkimit të plotë që ka pajisja juaj.
 • Kapaciteti i dëshiruar: kapaciteti i karikimit të pajisjes tuaj në kohën e blerjes.
 • Kapaciteti i plotë i karikimit: ngarkesa maksimale që mund të arrini me pajisjen tuaj në kohën kur po kryhet kontrolli.
 • Statusi: statusi i baterisë në terma të përgjithshëm.

Nëse keni ndonjë pyetje me të dhënat që janë shfaqur, mos hezitoni të na shkruani një koment dhe ne do të jemi në gjendje t'ju ndihmojmë.

Nëse iPhone juaj ka nevojë për një ndryshim të baterisë për të rivendosur autonominë e tij origjinale, mundeni merrni zëvendësimin e baterisë tuaj nga kjo lidhje.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   juanbartolomiu dijo

  Për mbrojtësit e burgut pa burg. Në cidya është aplikacioni i plotë (ai që withdraw unë tërheq) duke ju dhënë shumë informacion, pa nevojën e një makineri ... Por sigurisht që burgu sot nuk ka kuptim

 2.   Carlos dijo

  Unë isha një përdorues makinash, por macbook vdiq, edhe kështu mbaj mend që ekzistonte një mundësi në të njëjtin sistem ku ju tregon të gjitha ato pa pasur nevojë të instaloni diçka
  ciklet e ngarkimit
  mA totale dhe më shumë informacion edhe nga disku i ngurtë

 3.   José Miguel dijo

  Në iPad-in tim 10.5-inç tregon këtë:

  Numri i ciklit: 326
  Kapaciteti i Dizajnit: 7966
  Kapaciteti i plotë i karikimit: 100
  Statusi: Suksese

  Kam dyshim në kapacitetin e plotë. Fineshtë mirë ?. Faleminderit

  1.    Rem dijo

   Unë kam të njëjtën gjë kështu që unë mendoj kështu ...

 4.   isi dijo

  Përshëndetje. Të njëjtat të dhëna në FullChargeCapacity 100
  Në një iPad Pro 11 (2018)
  Një përshëndetje

 5.   John Tenorio dijo

  Përshëndetje për mua unë kam këto rezultate:
  Numri i cikleve: 1048
  Kapaciteti i Dizajnit: 7340
  Kapaciteti i plotë i ngarkimit: 100
  Statusi: Suksese.
  Pyetja ime është pse numrat dalin më të lartë se shembulli që ju vendosni në postimin tuaj. Sa cikle do të nevojiten bateria ipad për të arritur kufirin e saj? Faleminderit