Krahasimi: Samsung Galaxy S7 vs iPhone 6s

Galaxy S7

Siç e dini, ne kemi qenë dëshmitarë të Kongresi Botëror i Celularit 2016, ngjarja më e rëndësishme vjetore e teknologjisë mobile në botë, dhe në këtë edicion kemi qenë në gjendje të shohim të dorës së parë anije kryesore të tregut Android (ndër shumë të tjera), kështu që është koha t'i ballafaqojmë ata ballë për ballë kundër smartphone-i më i ri nga kompania jonë më e dashur, Apple.

Në këtë artikull, atëherë, do të përballemi me një nga anijet kryesore të tregut Android, Samsung Galaxy s7, Edhe pse ka të tjerë, është më mirë të shkojmë një nga një dhe më pas t'i krahasojmë të gjithë për të dhënë një vizion global dhe të hollësishëm të teknologjisë që do të vendosë një trend në industrinë e celularëve në 2016, të cilën e kemi filluar relativisht kohët e fundit.

Pra, ne do ta ndajmë këtë përballje midis Samsung Galaxy S7 dhe iPhone 6s në seksione të ndryshme, duke vlerësuar modelin, autonominë, performancën, kamerat, softuerin dhe disa shtesa.

Dizajn

Galaxy S7

Ne do të fillojmë me atë që është më goditës, dizajni, këtë herë Samsung nuk i ka ndryshuar gjërat shumë në lidhje me vitin e kaluar, Galaxy S6 tashmë kishte një dizajn që u pëlqente shumë dhe më e bukura e kompanisë në të gjithë karrierën e saj, megjithatë në Galaxy S7 janë përshkruar detaje të vogla, të tilla si shtimi i disa kthesave për ta bërë atë më seksi / më të hollë dhe duke e bërë që lentet e kamerës të dalin më pak se të paraardhësit të tij.

Nga ana e iPhone 6s, dizajni i tij është praktikisht identik me atë të iPhone 6, një dizajn që gjithashtu funksionoi mrekullisht dhe u deklarua si smartphone më i bukur në botë nga Wall Street Journal.

Krahasimi i tyre mund të shohim se iPhone 6s është më i hollë, megjithëse Galaxy S7 ka pothuajse dyfishin e kapacitetit të baterisë së tij.

autonomi

Galaxy S7

Një aspekt tjetër të cilit i kushtojmë vëmendje të madhe kur blejmë një pajisje është autonomia e saj, dhe këtë herë ka një ndryshim të mirë, siç është bërë zakon, midis iPhone dhe një anije Android, dhe kjo është larg se iPhone ka një shumë të mirë efikasiteti (marrëdhënia midis konsumit të energjisë dhe performancës), Galaxy S7 ka një bateri 3.000mAh që pothuajse dyfishon kapacitetin e iPhone 6s me 1.715mAh të tij, dhe kjo i jep asaj një autonomi më të madhe.

Diferenca kompensohet gjithashtu në atë që Galaxy S7 bën një konsum më të madh të baterisë së tij duke lëvizur një ekran me rezolucion më të lartë, më shumë bërthama dhe madje disa sensorë që iPhone nuk i ka, pavarësisht kësaj autonomia përfundimtare e pajisjes është më e lartë se ajo e iPhone 6s.

Në këtë seksion, pika është marrë nga Galaxy S7.

Kamera

Galaxy S7

Seksioni i kamerave është ajo që më tërhoqi vëmendjen në këtë edicion të Kongresit Botëror Mobile, dhe kjo është se megjithëse nuk ka pasur përparime të mëdha në bateritë, procesorët ose seksionet e tjera, këtë vit ka shumë kompani që ata po përqendrohen në fotografi, dhe këtu marrin të dy Galaxy S7 dhe iPhone 6s fotografi shumë të mira.

Personalisht, unë kisha privilegjin të isha në gjendje të vë të dy kamerat në provë në të njëjtën ngjarje, në të njëjtat kushte, dhe rezultati është diçka për të menduar, por si në seksionin e projektimit, këtë herë ne do të ju lejojnë të jeni ju që gjykoni fotografitë dhe zgjidhni se cili smartphone i bën ata më të mirë (kukulla që bëra foton ishte blu e hapur).

Fotografi Galaxy S7

Foto S7

Fotografi nga iPhone 6s

Foto 6s

Në këtë brez të ri të familjes Galaxy, Samsung ka bërë një "hap prapa" në letër duke u kthyer në 12 Mpx në kamerën e tij të pasme nga 16 Mpx që kishte Galaxy S6, megjithatë kjo është provë se megapikselë nuk janë gjithçka në një aparat fotografik dhe një ulje të pantallonave nga Samsung që për herë të parë lë numrat mënjanë për të ofruar cilësi më të mirë për klientët e saj.

Kjo megjithatë nuk është e keqe, është diçka shumë e mirë për ju që do të blini një Galaxy S7, pasi kamera e tij e pasme bën fotografi shumë të mira falë sensorit të tij me Teknologji Dual Pixel gjë që ju lejon të fokusoheni automatikisht shumë shpejt.

Por çfarë do t'ju tregojmë, seksioni i kamerës është praktikisht plagjiarizuar nga Apple, teknologjia Dual Pixel është shumë e ngjashme me atë të paraqitur nga Apple, Fokus pixel, Mpx e kamerës janë barazuar me ato të iPhone 6s dhe sikur të mos mjaftonte kjo, kamerës i janë shtuar mënyra të reja, e para prej tyre quhet HyperLapse (një Mbështetje Time shumë e shpejtë dhe e qëndrueshme) dhe e dyta prej tyre quhet Foto lëvizjeje, e cila nuk është asgjë më shumë se një plagjiaturë e Fotot e gjalla, dhe është se kamera do të marrë 3 sekonda para se të bëni një foto dhe do t'i ruajë ato si video nën një foto aktive.

Tani, nëse diçka kam bërë mirë Samsung dhe jo Apple në këto pajisje është që të përfshij stabilizimi optik i imazhit në të dy modelet (Galaxy S7 dhe S7 Edge), kjo është diçka që funksionon vërtet dhe që bën që ne që nuk kemi puls të një kirurgu të vuajmë kur bëjmë fotografi.

performanca

Galaxy S7

Difficultshtë e vështirë për të përmendur këtë kategori, në këto rreshta ne do të krahasojmë grupe CPU + GPU + RAM për të parë se çfarë është më mirë në letër dhe jashtë saj.

Galaxy S7 do të vijë në dy versione të ndryshme, një me Snapdragon 820 dhe një tjetër me Exynos 8890, këto versione do të ndryshojnë në varësi të tregut në të cilin e blejmë, dhe nëse gjithçka vazhdon siç është paralajmëruar, tregu Evropian (ne) do të kemi versionin që përfshin Exynos 8890.

Specifikimet teknike

Galaxy S7

Galaxy S7 me Exynos 8890 është një smartphone me një 14nm SoC i përbërë nga një CPU Octa-Core (siç ka qenë tradita në telefonat inteligjentë Android) me arkitekturë të 64 bit dhe teknologji e madhe.VOG (4 bërthama me performancë të ulët dhe 4 me performancë të lartë që ndryshojnë sipas nevojës), 4 GB RAM LPDDR4 (ne nuk e dimë nëse Dual-Channel), dhe a GPU i ARM Mali-T880, GPU-ja më moderne dhe e fuqishme nga ARM.

Numrat e Samsung thonë sa vijon; a CPU 30% më e shpejtë, Një GPU 64% më e shpejtë dhe 1 GB RAM më shumë, e gjithë kjo krahasuar me Galaxy S6, i cili në vetvete ishte një pajisje e fuqishme.

IPhone 6s megjithatë ka një 14 / 16nm SoC i përbërë nga një CPU Apple A9 me dy bërthama me arkitekture te 64 bit, Një GPU PowerVR GT7600 y 2 GB RAM LPDDR4 en Dual-Channel (Kjo është e rëndësishme pasi dyfishon gjerësinë e brezit të kësaj memorie).

Sipas numrave të vetë Apple, CPU është 70% dhe GPU 90% më të shpejtë sesa ato të mëparshmet (të përfshira në çipin A8), duke menduar optimizuar për përdorimin aktual që i japim pajisjes.

Rezultate reale

Tani ne i dimë detajet teknike, kështu që është koha të krahasojmë rezultatin e këtyre specifikimeve ballë për ballë, me provën më të mirë për të, Referenca AnTuTu në versionin 6.

Në rast se pyesni veten pse zgjedhja e këtij standardi, përgjigjja është shumë e thjeshtë dhe përbëhet nga dy pjesë:

 1. Në stendën e Samsung nuk mund të provonim një pikë referimi tjetër përveç këtij, është i vetmi që ata kishin instaluar për ne.
 2. Ndryshe nga GeekBench (i cili mat fuqinë bruto të pajisjes duke e marrë atë në maksimum), AnTuTu Benchmark mat sjelljen e kësaj në situata të jetës reale të tilla si përpunimi grafik në kohë reale, përvoja e përdoruesit, menaxhimi i shumë detyrave, etj.

Para se t'ju tregojmë rezultatet, duhet të dini se pajisja që testuam ishte ajo që përfshin Exynos 8890 (e njëjta që do të shitet në Spanjë), që të dy pajisjet janë testuar në të njëjtat kushte dhe se testet grafike që bën AnTuTu përfshijnë teste jashtë ekranit në 1080p për të matur Performanca e GPU-së të gjitha gjërat e tjera janë të barabarta cilado qoftë rezolucioni i panelit që monton pajisjen.

Galaxy S7 AnTuTu

Siç mund ta shihni në fotografi në këto fjalë, performanca e të dy pajisjeve është shumë e barabartë, megjithatë iPhone 6s ende 3.000 pikë përpara, diçka që vështirë se mund të vlerësohet në jetën reale, por që gjithsesi thotë shumë për pajisjen duke përfshirë në letër disa karakteristika që duken të qeshura krahasuar me ato të Galaxy S7.

Aspekti i vetëm ku Galaxy S7 tejkalon iPhone 6s është në RAM, dhe kjo sepse fjalë për fjalë dyfishon sasinë e RAM të instaluar.

Çështja e këtij seksioni sepse iPhone 6s e merr atë duke qëndruar në krye si pajisja më e fuqishme.

Ekran

Galaxy S7

Në pjesën e ekranit, gjërat bëhen të vështira për përdoruesit e iPhone, edhe pse është e vërtetë që ekrani i iPhone 6s është i ndritshëm, i mprehtë dhe shumë i mirë, ekrani Galaxy S7 ka një rezolucion QuadHD e cila është larg nga ajo e një iPhone 6s (pak më e lartë se HD 720p), kjo i shtohet asaj 5'1 " para 4'7 " të iPhone 6s na lënë me një fitues të qartë në këtë drejtim, veçanërisht pasi të krahasojmë densitetin e pikselëve të 577 ppi Galaxy S7 vs. 326 ppi të iPhone 6s.

Samsung gjithashtu ka zgjedhur Adaptive Display, një mënyrë në të cilën ekrani mbetet pak i shfaqur informacione të tilla si koha, data apo kalendari ndërsa konsumon një pjesë shumë të vogël të baterisë, personalisht nuk më pëlqen por është diçka që mund të jetë e dobishme

Aty ku Samsung është kurorëzuar tashmë duke e lënë Apple në tokë (për sa i përket ekraneve) është në teknologjinë që qëndron pas tyre, dhe kjo është se teknologjia OLED prapa paneleve Galaxy S7 është superiore ndaj IPS LCD e përdorur nga Apple në iPhone e saj, të dy të pranishëm pro dhe kundrat e tyre, por të dy kompanitë e dinë që panelet OLED e kanë fituar betejën, veçanërisht përsa i përket përfaqësimit të ngjyrave të tilla si e zeza, ku panelet OLED janë të pakonkurueshme.

Në këtë seksion, çështja është për Samsung Galaxy S7.

bashkëveprim

Galaxy S7

Ndërveprimi me pajisjet tona është një pikë për t'u marrë parasysh, dhe në këtë Apple di se si të përtërijë, ata ishin ata që prezantuan në mënyrë korrekte smartphone-in e parë me një ekran me shumë prekje, smartphone-in e parë me një sensor të gjurmës së gishtit dhe tani i pari smartphone i aftë të zbulojë jo vetëm disa prekje të njëkohshme në të njëjtën kohë në panelet e tij, por edhe presionin e ushtruar mbi to.

Në Galaxy S7 ende nuk shohim ndonjë teknologji të ngjashme me të 3D Prekni, dhe pasi të keni provuar dimensionin e tretë, 2 dimensionet ju duken të mërzitshme.

Pritet që në modelet e ardhshme të gjitha ndërmarrjet të përfshijnë një teknologji të ngjashme me këtë, prandaj dhe si pioniere këtu pika merret nga iPhone 6s.

materiale

Galaxy S7

Ky seksion është pak i lidhur me dizajnin dhe për këtë arsye është një seksion që varet nga shijet e secilit prej tyre. Të dy pajisjet kanë materiale të konsideruara "Premium", përfundime të mira dhe materiale jo-plastike që i japin pajisjeve një ndjenjë të cilësisë dhe qëndrueshmërisë.

IPhone 6s përmban një panel të përparmë qelqi të trajtuar me një proces të quajtur "Shkëmbim i dyfishtë jonik", kjo i jep asaj një rezistencë shumë të mirë si ndaj gungave dhe gërvishtjeve dhe gjithashtu lejon që ajo të shtypet vazhdimisht për të bashkëvepruar me 3D Touch.

Në shpinë ka Seri alumini 7.000, një lloj shumë rezistent i aluminit që përdoret në industrinë e hapësirës ajrore, i cili me trashësinë e tij të ulët kërkon deri në 90 Kg të forcës për tu përkulur.

Nga ana tjetër, Galaxy S7 është i përbërë nga një lloj alumin i panjohur (të paktën nuk kemi informacion në lidhje me të) në kornizën e tij dhe i veshur në pjesën e përparme dhe të pasme të gjeneratës së fundit të Gorilla Glass, versioni 4, një gotë shumë rezistente ndaj gërvishtjeve dhe gungave, dhe që ka një formë paksa të lakuar.

Për sa i përket rezistencës, të dy pajisjet janë shumë të barabarta, megjithatë unë do të zgjidhja të zgjidhja Galaxy S7 si fitues duke pasur parasysh se trashësia e tij është më e lartë dhe kjo duhet t'i sigurojë asaj një qëndrueshmëri më të madhe, dhe natyrisht sepse Certifikimi IP68 që garanton funksionimin e tij edhe në një thellësi prej 1 metrash për gjysmë ore.

prandaj Unë ia jap këtë pikë Galaxy S7 për certifikimin e tij IP68 dhe qëndrueshmërinë e tij.

Ruajtje

Galaxy S7

E drejta në këtë seksion Samsung ka pasur një mundësi shumë të rëndësishme që e ka humbur, dhe kjo është që Samsung Galaxy S7 ka një fole shtesë në sirtarin e saj SIM për përfshirjen e një microSD, kjo së bashku me funksionin e ri të Android Marshmallow që lejon bashkimin e kujtesës së brendshme të pajisjes me atë të jashtme mund të arrijë që një Galaxy S7 prej 32 GB të përfundojë të ketë më shumë se 200GB e hapësirës në dispozicion, megjithatë Samsung ka një arsye për të refuzuar këtë funksion, dhe kjo është që nëse kjo është bërë, MicroSD i përdorur nuk mund të përdoret për të transferuar skedarë, ai nuk mund të lexohet nga ndonjë pajisje tjetër përveç Galaxy S7 në të cilën është i lidhur. ka lidhur.

Kjo siguron avantazhe dhe disavantazhe, pasi përparësia kryesore është mundësia e zgjatjes së ruajtjes bazë të pajisjes shumë përtej asaj që përfshihet si parazgjedhje, edhe pse si disavantazh sjell faktin nuk mund të përdoret për ndonjë qëllim tjetër që nuk është memorje e brendshme e Galaxy S7 (përveç nëse e shkëputim dhe formatojmë).

Me Galaxy S7 sepse duke përfshirë një MicroSD mund të përdoret vetëm për të ruajtur skedarë, në asnjë mënyrë nuk mund të instalohen aplikacione në të, lajmi i mirë është se kjo mund të korrigjohet lehtësisht me një azhurnim i softuerit, dhe gjëja më e ndjeshme për Samsung do të ishte të linte përdoruesit e saj të zgjedhin se si dëshirojnë të përdorin MicroSD-in e tyre.

Në thelb, Galaxy S7 është shitur me të 32 depo dhe mundësia e përdorimit të MicroSD për të ruajtur skedarë dhe dokumente, ndërsa iPhone 6s shitet në 16, 64 dhe 128GB pa mundësinë e përdorimit të MicroSD.

Ia jap pikën iPhone 6s për një arsye të thjeshtë, Samsung ju kufizon në 32 GB e hapësirës ruajtëse për aplikacione duke pasur një version të vetëm dhe nuk ju lejon të bashkoni hapësirën tuaj ruajtëse me MicroSD, kjo nënkupton që kur 32 GB (i cili me sistemin do të jetë më i vogël) të jetë plot me aplikacione, ju nuk do të jeni në gjendje të instaloni më . Ndërkohë, me iPhone 6s, megjithëse nuk mund të shtojmë MicroSD, ka mundësi që na lejojnë të ruajmë skedarë dhe dokumente në media të lëvizshme siç është SanDisk iXpand, një USB që lidhet përmes Rrufesë dhe si bazë mund të blejmë një pajisje me deri në 128 GB për aplikacionet tona.

Çështja është për iPhone 6s Epo, përveç nëse Samsung rregullon dhe nuk lejon përdoruesin të zgjedhë nëse do të bashkojë MicroSD-në e tij me hapësirën e brendshme.

Disponueshmëria dhe çmimet

samsung-gear-vr-360

 

Edhe pse ky nuk është një faktor i vetë telefonit, është diçka që duhet përmendur kur bëhet një krahasim, dhe është se ato janë dy smartphone që kanë dalë në treg në një kohë të gabuar.

Nga njëra anë kemi 6s iPhone që u lëshua më Tetor 9 (në Spanjë), në 2 modele (iPhone 6s dhe 6s Plus) dhe 3 mundësi ruajtjeje (16, 64 dhe 128 GB), çmimet filluan nga një bazë që mbetet edhe sot, 749 € për modelin 16 GB, 859 € për 64GB dhe 969 € për 128 GB. Me iPhone 6s Plus gjëja është e ngjashme, ju duhet vetëm të shtoni 100 € në secilën lidhje të vëllait të saj të vogël.

Nga ana tjetër, Galaxy S7 shitet në 2 modele me një mundësi të vetme ruajtjeje (e zgjerueshme * përmes kartës MicroSD) prej 32 GB, 7 GB Galaxy S32 për një çmim prej 719 € dhe 7 GB S32 Edge për 819 €, në dispozicion nga Mars 11 (në Spanjë).

Këtu askush nuk merr asnjë pikë, është një seksion thjesht informues.

program

iOS dhe Android

Në këtë pjesë nuk do të ketë rezultate, ato janë dy sisteme të ndryshme operative, secili me të mirat dhe të këqijat e tij, dhe posaçërisht secili sipas llojit të tij të përdoruesve.

Sidoqoftë, vlen të përmendet që të dy sistemet po përparojnë, dhe pajisjet me të cilat po përballemi i përfshijnë ato, kështu që unë do të doja të theksoja disa aspekte që janë të dobishme dhe që shoqëruan prodhimin e secilës pajisje.

Në iPhone 6s dhe iOS mund të shohim se si iOS 9 prezantoi funksione të tilla si ReplayKit që ju lejoi të regjistroni lojërat tuaja të luajtura, funksionin "Hey Siri" që na jep liri më të madhe për të bashkëvepruar me pajisjen tonë, dhe së fundmi 3D Touch dhe shkurtore kur shtypni në aplikacione, pamje paraprake të lidhjeve, imazheve dhe postave elektronike, menu veprimi më të arritshme dhe shumë më tepër.

Me iOS 9 dhe iPhone 6s aftësia për të bërë Fotot e gjalla për të kapur bukur momentet më të rëndësishme të jetës tuaj, duke demonstruar kështu që smartphone-i juaj është shoqëruesi juaj besnik kudo që të shkoni dhe se funksionet e tij e bëjnë jetën më të lehtë, më të vlerësueshme dhe më të mirë në përgjithësi.

Me Galaxy S7 dhe Android Marshmallow gjithashtu janë prezantuar shumë gjëra, përfshirë sistemin e pagesave mobile Samsung Pay që nuk do t'ju duhet një POS me NFC për të bërë pagesa ose Lojërat e Lojërave, një sistem i plotë i menaxhimit të lojërave video që ju lejon të optimizoni sistemin kur lëshoni lojëra video nga Kutia e lojës (një dosje që do t'i mbledhë automatikisht) dhe madje do të kryejë veprime të caktuara brenda tyre siç janë aktivizimi i një mënyre mos shqetëso, regjistrimi i ekranit, marrja e një screenshot-i dhe madje bllokimi i butonave të prekjes së pajisjes në mënyrë që të mos e lëmë lojën video pa dashje .

Padyshim që të dy sistemet sjellin shumë më tepër risi përtej atyre të përmendura këtu, megjithatë këto duket se i nxirrnin në pah nga të dy palët, dhe kjo është arsyeja pse ju inkurajoj të përshkruani në komente funksionin tuaj të preferuar të secilit sistem, gjithmonë në një mënyrë të sjellshme dhe të respektueshme, një për Android dhe një për iOS, sepse të qenit sisteme të ndryshme, asnjëri nuk është më i mirë se tjetri, dhe është ekzistenca e një konkurrenti që bën që sistemi ynë i preferuar (qoftë Android apo iOS) të përmirësohet çdo vit për të vazhduar.

Përfundim

Të dy pajisjet janë shumë të barabarta, si në pajisje ashtu edhe në dizajn, që kanë dy pajisje aq të ngjashme sa nuk mund të zgjidhni një fitues të qartë, këtu secila duhet të plotësojë sondazhet me mendimin e tyre dhe më vonë duke shtuar pikat që mund të shihni cili është fituesi, për këtë ne mundësojmë një sondazh të fundit më poshtë në mënyrë që secili person të votojë në fund për të cilin ka qenë fituesi i tij, në këtë mënyrë ne mund të marrim një vizion më të mirë se cilën pajisje u pëlqen më shumë njerëzve.

Për ndonjë shpjegim në lidhje me votën tuaj ose ndonjë mendim në lidhje me pajisjet, mund të shkoni te komentet e artikullit, do të jetë një kënaqësi për ne të lexojmë këndvështrimet tuaja të ndryshme 😀

EXTRA: Në rast se një foto nuk vlen për ju, fotografitë në këtë artikull janë bërë duke kombinuar një iPhone 6s dhe një Galaxy S7, ato që dalin më të ndriçuara janë ato të iPhone 6s (të dy kamerat ishin në modalitetin automatik).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

34 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Juanan dijo

  Cilësia e fotove është për të ardhur keq. A nuk keni pasur një blic të dobishëm? Gjithashtu shumë tekst për të mos thënë asgjë që keni botuar tashmë. Krahasimi i kamerës me një foto të vetme? WTF !!!

  1.    Juan Colilla dijo

   Të gjitha fotografitë në artikull janë bërë duke përdorur të dy pajisjet dhe janë bërë në një kuti të lehtë 🙂

 2.   Rainier dijo

  Për mua ka një fitues të qartë dhe është padyshim iPhone. Sa i përket testit të kamerës, unë tashmë e kam bërë atë me të njëjtin rezultat, Samsung ndryshon ngjyrën reale të imazhit (dhe nganjëherë kjo i bën përshtypje njerëzve që nuk e dinë), ndërsa iPhone kap një imazh të mirë me ngjyra reale. Dhe një pikë tjetër që dukej e rëndësishme të nënvizohej është ajo e sistemeve operative. Unë mendoj se nëse ato janë të krahasueshme pasi që 2 janë sisteme operacionale me vlerë të tepërta, dhe fakti i të qenit i ndryshëm është ajo që i bën PO ato janë të krahasueshme, është sikur të kemi thënë që nuk mund të krahasojmë 2 lloje portokallesh dhe të vendosim se cili është më i duke cituar Në një shembull, pasi e thashë këtë, mendoj se iOS ka qenë gjithmonë më superior se Android. Pershendetje!

 3.   Daniel dijo

  Për mua, i njëjti funksion Alcatel me një çmim më të ulët është më i mirë.

 4.   Sebastian dijo

  në këtë faqe duket se T ALL GJITHA njerëzit komentojnë vetëm për të kritikuar .... tufën e qajave

 5.   Jordi dijo

  Le të shohim, është mirë që kjo quhet iPhone News, por ju kaloni katër qytete me krahasimet. Dhe unë flas me pak a shumë njohuri për faktet sepse kam pasur një Galaxy S6 dhe një iPhone 6S Plus. Gjërat që nuk më duken shumë të drejta:

  Kamera: Këtu Samsung hedh një vështrim në iPhone. Apple nuk e përmirësoi shumë kamerën nga 6 në 6S. Ok, Android ishte prapa, por midis vitit të kaluar dhe këtij viti, ata kanë bërë një hap gjigand. Shtë e vërtetë që Samsung vendos shumë post-përpunim me një rritje në detaje dhe mbushje që ndonjëherë i bën fotot të shkatërrohen plotësisht, por kamera është akoma më e mirë.

  Performanca: Unë do t'i vija më shumë theks Apple. Sipas GeekBench, A9 ishte shumë më superior se SoC-të e vitit të tij, dhe ky është ende dukshëm më i fuqishëm se Snapdragon820. Apple bëri një punë të shkëlqyeshme me A9 dhe e ka vendosur veten në një pozicion që edhe gjatë vitit do të jetë i vështirë për tu arritur. Theksoni se në GeekBench ata japin 2400 ~ 2500 pikë në një bërthamë të vetme, dhe se testi bazohet në faktin se 2.500 pikë është performanca e një CPU Intel i5-2550k, duke lënë gati gjysmën e pikëve për Galaxy S6.

  Ruajtja: Shko tekstili që nuk i jepni pikë Samsung kur ka microSD. Çfarë nuk lejon zgjatjen e hapësirës ruajtëse? Epo, iPhone nuk lejon as microSD dhe ky është një krahasim, apo jo?

  1.    Juan Colilla dijo

   Përshëndetje Jordi, faleminderit për komentin, më lejoni të shpjegoj vlerësimet e mia;

   Kamera: Këtu jua kam lënë rezultatin lexuesve, ju kam shpjeguar karakteristikat e secilës aparat fotografik dhe lexuesit janë shprehur se fotografia e iPhone 6s është më e mirë nga këndvështrimi i tyre (dhe nga imja, ajo del më e ndriçuar dhe unë ju siguroj se ngjyra është më reslista), e vetmja gjë në lidhje me Galaxy S7 që unë do të shtoja në iPhone 6s është OIS.

   Performanca: Fituesi ka qenë iPhone 6s, është e gjatë për ta shpjeguar, por unë do të përpiqem ta përmbledh atë, GeekBench bën një test stresi duke vendosur SoC në provë nën detyra intensive, kjo jep rezultate se sa larg mund të shkojë një pajisje, nëse ju e shikoni, duke e krahasuar me Gama e pajisjeve Android, Single Core ose mono core është gjithmonë superiore në iPhone ndërsa Multi Core ose Multi Core është superiore në telefonët inteligjentë të markave të tjera (meqenëse CPU-të e iPhone janë Dual-Core , të paktën të gjitha ato që janë në shitje sot, ndërsa në konkurrencë ato janë zakonisht Octa Core, edhe pse ndonjëherë është në dy grupe me 4 bërthama), ndërsa në AnTuTu Benchmark performanca e pajisjes vlerësohet në jetën reale, pikë referimi testet funksionojnë në shumë detyra, performanca e CPU nën stres, performanca grafike GPU në pasqyrim në kohë reale (e cila është e barabartë me lojërat video), përvoja e përdoruesit, etj ...

   E gjithë kjo e bën AnTuTu Benchmark një provë më besnike të performancës së pajisjes, e cila edhe pse është e vërtetë që është më e mira tani, duhet pranuar që 3.000 pikë nuk janë shumë dhe se si Samsung me Exynos 8890 ashtu edhe Qualcomm me Snapdragon 820 kanë bërë një punë të shkëlqyer.

   Ruajtja: veryshtë shumë e thjeshtë, në SD-të e Galaxy S7 dhe nuk do të jeni në gjendje të instaloni aplikacione, dhe Galaxy S7 është i disponueshëm vetëm në një model 32 GB ndërsa iPhone është në modelet 64 dhe deri në 128 GB, kjo kufizon Galaxy S7 deri në 32 GB të aplikacioneve, unë insistoj, nëse Samsung ndreq me një azhurnim, ata do ta marrin pikën më se të mjaftueshme, sot funksionaliteti i atij Galaxy SD mund të ketë në një iPhone me një pajisje si iExpand.

   1.    Manuel Rincon dijo

    Më lejoni të ndryshoj në çështjen e ruajtjes, kur ata flasin se SD nuk do të jetë në gjendje të formojë një tërësi ose se nuk do të jetë në gjendje të shkrihet me kujtesën e brendshme të pajisjes, nuk do të thotë që ju nuk mund të lëvizni disa aplikacione në memorjen SD siç është bërë aktualisht dhe nga disa modele më parë, përshëndetje!

   2.    CanarioST dijo

    IPhone fillon nga një koprrac 16 GB

  2.    Anthony dijo

   ZAS EN TODA LA BOCA !!

 6.   vaderiq dijo

  Unë jam një fotograf i përkushtuar, mendoj se fotografia e Galaxy s7 është më e mirë sepse imazhi i iPhone më duket se është shumë i ekspozuar, shumë i bardhë ose i djegur.

 7.   anonim dijo

  Artikull i mirë dhe pjesë krahasuese.

  1.    Juan Colilla dijo

   Faleminderit shumë

 8.   Paul BG dijo

  Krahasim shumë i mirë. Mjaft objektiv dhe duket se ka funksionuar, me të dhëna reale dhe specifikime të sakta. Urime

  1.    Juan Colilla dijo

   Faleminderit për fjalët tuaja Pablo, shpresoj t'ju pëlqejë ^^

 9.   Manuel dijo

  Unë kam të dy pajisjet dhe ajo që funksionon më mirë është Galaxy S7. IPhone 6s më jep probleme me emailin, lidhjen me google kalendarin, Muzika nuk funksionon dhe ajo që më bezdis është të mos jesh në gjendje të instaloj aplikacione nga jashtë dyqanit të dyqaneve

 10.   Manuel Rincon dijo

  Në vlerësimin e softuerit në këtë pikë, unë mendoj se IOS po mbetet pas Android, për faktin e thjeshtë që edhe pse IOS në versionet e tij të fundit ka zbatuar shumë përmirësime, është akoma larg fleksibilitetit që ofron Android, në çështje të tilla si njoftime, pajtueshmëri me skedarë dhe formate video, menaxhim skedarësh, transmetim video dhe pasqyrim në televizorë inteligjentë pa aq shumë përpjekje sa Android, dhe një etje tjetër të gjatë, të gjithë e dinë se kush ka një Android dhe shkon në IOS ka ndjenjën se është duke humbur funksionet dhe alternativat, madje është në disavantazh nëse futemi në jailbreak, secili softuer ka të mirat dhe të këqijat e tij, por unë mendoj se aktualisht pro Android tejkalojnë të këqijat, këtë vit Apple duhet të marrë një hap të rëndësishëm cilësor tani që konkurrenca (Android) po zbaton karakteristika të rëndësishme dhe shumë të dobishme, përshëndetje!

  1.    Anthony dijo

   reflektimi më i mirë në android kam dëgjuar ndonjëherë!

 11.   Anthony dijo

  Unë përdor S6 dhe iPad, dhe nuk ka asnjë ngjyrë, iOS është një sistem serioz i saktë i mbyllur dhe i sigurt i mbyllur ...
  Android është ajo që Jobs ishte kur ishte i ri, argëtim i hapur ekstrovert me mundësi përreth jush thjesht një celular ...
  përdorimi i tij vetëm me një hard drive thotë shumë. vendos muzikën sikur të ishte një pendrive, më kalo aplikacionet në një dosje dhe instaloji sa herë që dua të lidhem me televizorin tim ose të transmetoj me një PS4. android është fëmija dhe IOS është gjyshi.
  Të dy më pëlqejnë shumë, por më duhet të them se me Android kam më shumë mundësi të mos shoh vetëm që kam celular me kamerë.
  pershendetje te gjitheve!

 12.   Jorge dijo

  Përshëndetje Juan, Faleminderit shumë për krahasimin. Më duket shumë e përpunuar dhe mjaft objektive. Ndiqni këtë linjë

  Doja t'ju pyesja diçka rreth shënimeve të AnTuTu. Kur bleva iPhone 6S Plus më ra ndërmend të instaloja AnTuTu për të parë rezultatin që mori ... në ditën e tij unë pashë rreth 80000 dhe kaq, shumë mirë ... fakti është se, kur lexoni artikullin tuaj dhe duke parë një rezultat prej 133000, Unë Ajo është rrëzuar që kur ishte larg nga ato që unë kujtova. Unë kam filluar të kërkoj në internet dhe, me të vërtetë, në të gjitha faqet ka 120000-130000 rezultate, kështu që unë kam kaluar përsëri AnTuTu dhe rezultati ka qenë 86893 dhe në ndarjen e rezultateve kam vërejtur në tabelën e krahasimit që ndërsa rezultatet e RAM dhe 3D (Garden dhe Marooned) janë më të ngjashme (megjithëse rreth 10% më të ulëta në pajisjen time), në rezultatet e CPU dhe UX, rezultatet janë afërsisht gjysma në Të gjitha. Unë kurrë nuk jam ankuar për performancën e këtij iPhone, por natyrisht ... Unë vij nga një Iphone 4S dhe kërcimi ka qenë shumë i madh, por unë jam i shqetësuar për këtë rezultat të ulët. Unë nuk di asgjë për faktorët që mund të ndikojnë në një pikë referimi C. A mund të më jepni një shpjegim për këtë?

  Faleminderit shumë dhe përshëndetjet.

  Jorge

  1.    Juan Colilla dijo

   Përshëndetje Jorge, faleminderit për komentet tuaja, unë ju them:

   Më parë AnTuTu i dha iPhone 6s një rezultat prej 90.000 ose të ngjashme, më vonë ai u azhurnua në versionin e tij 6.0 (aplikacioni AnTuTu) duke riformuar mënyrën në të cilën ky standard shënoi pajisjet, që nga ai moment iPhone 6s kishte 130.000 pikë më shumë ose më pak.

   Thënë kjo, sigurohuni që aplikacioni juaj të azhurnohet në versionin më të fundit (v6.0), pasi ta bëni këtë, mbyllni të gjitha aplikacionet dhe rifilloni pajisjen, lidheni atë në rrymë dhe provoni të ribëni testin, më tregoni rezultatet e reja nëse zgjidh

   Ndonjë pyetje koment përsëri ^^

   1.    Jorge dijo

    Faleminderit shumë Juan për përgjigjen tuaj të shpejtë. Në rregull, do të jem në gjendje ta bëj pas pak dhe do t'ju tregoj për rezultatet

    Të gjitha të mirat. 🙂

    Xhorxh

   2.    Jorge dijo

    Pershendetje John,

    Epo, kishit të drejtë, tani ajo ka shënuar 132757. Si përfundim atëherë ... a është e nevojshme të rindizni pajisjen herë pas here?

    Faleminderit shumë për gjithçka dhe përshëndetje.

    Xhorxh

    1.    Juan Colilla dijo

     Ashtu si ne, ata nuk lëndojnë që të marrin një sy gjumë herë pas here 😛 Jam i lumtur që e zgjidhët problemin

 13.   Ronald dijo

  Sigurisht që iPhone do të fitojë, ky është një vend ku ata janë tifozë të Apple, për sa i përket performancës sigurisht që iPhone do të fitojë, ka një rezolucion më të ulët ..., izombie, jo gjithçka sillet rreth Apple dhe Samsung tashmë ka skuadra më të mira sesa ato që thjesht nuk shpenzojnë marketing si ata, kërkojnë një jetë.

  1.    Juan Colilla dijo

   Ju nuk jeni adhurues të Apple dhe keni arritur këtu dhe mund të votoni në sondazhe, nëse shikoni iPhone 6s nuk merr 100% të votave, dhe megjithëse ky blog është i lidhur me temën e Apple, ne nuk keni besim të verbër në kompani, nëse shikoni përsëri do të shihni se janë lexuesit ata që vendosin (dhe kanë vendosur) fituesin e këtij krahasimi, pjesa tjetër e testeve thjesht shënojnë numrat, këtu nuk varet më ndonjë mendim

   Dhe siç e kuptoni, ky është vetëm një artikull, një artikull krahasimi midis një iPhone 6s dhe një Galaxy S7, jo gjithçka sillet rreth Apple dhe Samsung, por ky artikull po.

   Një përshëndetje!

 14.   Manuel Rincon dijo

  Unë mbeta duke dashur që moderatori ose redaktori të përsëriste përgjigjet e mia, mendoj se ata mbaruan nga argumentet

  1.    Juan Colilla dijo

   Pershendetje Manuel, ju kerkoj falje por nuk isha ndjere e aluduar ne komentin tuaj, nuk mendova se e prisnit pergjigjen time, pavaresisht kesaj dhe meqenese ju e kerkoni ate, une do t'ju them se e respektoj mendimin tuaj, e vleresoj komentin tuaj dhe e marr koha në paraqitjen e argumenteve tuaja, megjithatë nuk e ndaj, për të filluar nuk e kam kuptuar aspak mirë, dhe gjithashtu shoh gjëra të tilla si Android ju lejon të pasqyroni TV më lehtë sesa iOS (e cila është e gabuar pasi Apple dominon atë me AppleTV dhe protokollin e saj AirPlay që prej shumë kohe më parë, edhe Xiaomi TV mbështet AirPlay).

   Gjithsesi, ne nuk jemi këtu për të diskutuar se çfarë është më mirë, nëse Android ose iOS, mendimi im është reflektuar në artikull, për mua ato janë dy sisteme operative të ndryshme, të destinuara për njerëz me shije dhe aftësi të ndryshme, unë personalisht preferoj iOS, nëse ju preferoni Android është diçka që unë plotësisht e respektoj. Në çështjet e shijes, si në këtë rast, nuk mund të thuhet me domosdoshmëri se diçka është më e mirë se tjetra, veçanërisht kur të dy janë aq në të njëjtin nivel dhe kopjojnë njëri-tjetrin (disa më shumë se të tjerët mendoj se), secili do të thotë se është më i mirë ai që përdor ose ai që i pëlqen

   1.    Manuel Rincon dijo

    Unë nuk jam duke u përpjekur për të imponuar dikujt idenë se një sistem është më i mirë se një tjetër, unë thjesht shoh se krahasimi juaj nuk thellohet në temën e softuerit, si dhe aspekte të tjera, së pari unë përmend pasqyrimin, padyshim Apple është në gjendje të bëjë por sigurisht, ju duhet të investoni në një TV Apple në vend të Android, shumica dërrmuese e pajisjeve të mesme dhe më të larta janë të afta të pasqyrojnë dhe ndajnë çdo përmbajtje multimediale me praktikisht çdo TV inteligjent, natyrisht Apple TV përfiton nga ato TV që mos Ata janë të zgjuar, mirë në Android ka disa pajisje përfshirë chromecast i cili ju lejon të ndani ndër të tjera me televizione që nuk janë të zgjuara, një plus për Apple TV që është më i plotë në funksione, një pikë kundrejt çmimit të saj.

    Duke hyrë më thellë në softuer duke pasur një pajisje Android të çdo diapazoni, ju mund të ruani në të skedarët që ju lutemi ose ato që lejon hapësira e ruajtjes së pajisjes dhe ato mund të jenë skedarë të çdo zgjatje, diçka që nuk ndodh në IOS, në një telefon Android Unë mund të shkarkoj një film, ta zbërthej dhe ta luaj në TV, gjithçka nga telefoni, në iOS deri më sot nuk kam arritur, kam marrë vetëm ta shkarkoj filmin sapo të përpiqem ta dekompresoj është e pamundur Unë nuk e di nëse është duke kufizuar programin ose injorancën nga ana ime, fakti është që Android është shumë i lehtë dhe shumë fleksibël kur bëhet fjalë për të bërë këtë lloj operacioni, për shembull nëse unë doja të përdorja pajisjen time Android si një hapësirë ​​e jashtme, ose si një hard disk i jashtëm, edhe unë mund ta bëj atë thjesht duke u lidhur me kompjuterin dhe voila, unë tërheq të gjitha skedarët që dua dhe të llojeve të ndryshme, diçka aq e thjeshtë sa riprodhimi i disa videove në faqet e internetit, atje janë disa që nuk mund t'i riprodhoj në ip-in tim ad, si dhe shumë funksione të tjera në njoftimet, ndarjen e skedarëve, personalizimin, etj., Unë duhet të pranoj se Apple kohët e fundit ka zbatuar përmirësime të ndryshme në IOS por duke analizuar mirë ato nuk kanë aq peshë sa opsionet e tjera që tashmë ofron konkurrenca.

    Një keqkuptim tjetër është në lidhje me pjesën e ruajtjes, me të vërtetë Samsung njoftoi se memoria SD dhe memoria e brendshme nuk mund të shkrihen në një tërësi ose në një njësi të vetme, por kjo nuk do të thotë që aplikacionet e instaluara në memorje nuk mund të kalojnë memorie të brendshme në memorien SD , kjo ka qenë e mundur për një kohë të gjatë, kur them se kalimi është që skedarët dhe e gjithë pesha që zë ky aplikacion në memorien e brendshme transferohet në SD, duke e liruar atë hapësirë ​​në memorien e brendshme, në analizën tuaj ato janë pohime që iPhone fiton në seksionin e magazinimit sepse Samsung ju kufizon vetëm në 32 GB për aplikacione, pasi është false për arsyet që përmenda më herët, përveç faktit që nuk e shoh të përshtatshme të duhet të paguaj rreth 100 dollarë më shumë për çdo kërcim në kapacitetin e ruajtjes në iPhone, unë mendoj se në linjat e përgjithshme ata janë ekipet shumë të barabartë, kështu që tashmë të zgjedhur për një ose tjetrin në fund të fundit është një çështje e shijes, falni insi prania mbi këtë temë, por kjo është një faqe ku informacioni ofrohet për publikun dhe shumë prej atij publiku nuk dinë në thellësi për këto çështje dhe mbështeten në informacionin e dhënë nga këto lloje faqesh për të qenë në gjendje të marrin një ide të cilën pajisje të blej, Kjo është arsyeja pse unë pata mundimin të vë në dukje disa pasaktësi dhe disa vlerësime që nuk u morën parasysh në krahasim, dhe nuk është se më pëlqen një sistem ose tjetri pasi që unë jam përdorues i të dyjave dhe Unë e përdor secilën për operacione specifike, gjithsesi, e vlerësoj që ju ia kushtoni kohën tuaj të më përgjigjeni, përshëndetje!

 15.   Mario dijo

  me shumë respekt se Viva Samsung S7 / S7 edge dhe 100% android LG G5 nuk është shumë mbrapa. Galaktika S7 është më e mirë pa dyshim.

 16.   Lopower dijo

  Vetëm disa shënime. Kur thua:

  […] Seksioni i kamerës është plagjiazuar praktikisht nga Apple, teknologjia Dual Pixel është shumë e ngjashme me atë të paraqitur nga Apple, Focus Pixels […]

  Teknologjia e Apple "Focus Pixels" është një plagjiaturë e asaj që tashmë është e zakonshme pothuajse në çdo smartphone me rreze të mesme, PDAF (Phase Detection Autofocus), po, kështu quhet me të vërtetë, që Canon zbatoi në disa modele të DSLR-ve të saj pa pasqyrë tashmë tre vjet. As nuk përmendni që Apple përdor 5% të pikseleve për këtë funksion, ndërsa Samsung "Dual Pixel Focus" përdor 100% të pikseleve të sensorit për këtë. Në fakt, shpejtësia e fokusimit është dukshëm më e shpejtë te S7.

  […] Galaxy S7 shitet me 32 hapësira ruajtëse dhe mundësinë e përdorimit të MicroSD për të ruajtur skedarë dhe dokumente, ndërsa iPhone 6s shitet në 16, 64 dhe 128 GB pa mundësinë e përdorimit të MicroSD.
  Unë ia jap pikën iPhone 6s për një arsye të thjeshtë, Samsung ju kufizon në 32 GB hapësirë ​​ruajtëse […]

  Le të shohim nëse e kuptoj. 7 GB Galaxy S32 (me mundësinë e një mikro SD 200 GB), ju kufizon. Por një iPhone 6s 16 GB nuk ju kufizon. Kjo është arsyeja pse ju ia jepni pikën iPhone.

  Nuk ka më komente.

  PS S7 shitet në dy modele, 32 GB dhe 64 GB.

  1.    Ky krijues i kopjeve .. dijo

   Ne tashmë e dimë se si është ky fëmijë, në kapacitetin e kufizuar nga ajo që ju thoni ...
   Nga ana tjetër, çmimi është thjesht informues kur 7 GB S32 është më i lirë se iPhone 16 GB ...
   Juan Juan.

 17.   Erickson dijo

  iPhone 6s Win

 18.   fernando ortiz dijo

  Galaxy S7 është kamera më e mirë aktuale në treg për telefona celularë me pixel me fokus super të shpejtë me dy pixel. testet teknike që janë në Internet tregojnë epërsinë e tij ndaj konkurrencës iphone ka një aparat të mirë por nuk mat deri në madhësinë mesatare të zmadhimit dhe mirëpresim dexpiseladas ...