Krahasimi i jetës së baterisë me iOS 13.4.1, iOS 13.4 dhe iOS 13.3.1

Bateri iPhone

Javën e kaluar, Apple lëshoi ​​një azhurnim të ri për të gjitha pajisjet e menaxhuara nga iOS. Po flasim për versionin 13.4.1, një version që korrigjoi Gabimet e thirrjeve video në FaceTime (më të dobishme këto ditë se kurrë) dhe problemet me lidhjet Bluetooth që ishin zbuluar pas lëshimit të iOS 13.4.

Për sa i përket performancës, ky version i ri i iOS nuk na ofron asnjë ide që inkurajon testimin e mëtejshëm. Sidoqoftë Po në lidhje me baterinë? Nuk do të ishte hera e parë që me fillimin e një azhurnimi rutinë, konsumi i baterisë së pajisjes rritet lart. Për ta verifikuar atë, djemtë nga iAppleBytes kanë hyrë në punë.

iAppleBytes ka bërë një krahasim në lidhje me jetën e baterisë midis iOS 13.4.1, iOS 13.4 dhe iOS 13.3.1, në pothuajse të gjithë gamën e iPhone që Apple ka hedhur në treg dhe ku mund të gjejmë nga iPhone SE në iPhone 11, përmes iPhone 6s, iPhone 7, iPhone 8 dhe iPhone XR.

Një aspekt i rëndësishëm për t'u marrë parasysh është se krahasimi është bërë kur ky azhurnim i ri tashmë ishte vendosur në pajisje (Kishin kaluar 6 ditë). Duhet të mbahet mend se gjatë ditëve pas instalimit të një versioni të ri të iOS, sistemi duhet të bëjë një seri rregullimesh të brendshme, kështu që konsumi është rritur në shumicën e rasteve dhe nuk është real.

Për të kryer provën, u përdor aplikacioni Geekbench, posaçërisht funksioni që lejon matni jetëgjatësinë e baterisë. Rezultatet ishin të përziera në varësi të modelit iPhone, por në shumicën e rasteve ato ishin praktikisht të njëjtat.

IPhone SE, iPhone 6s dhe iPhone 8 treguan një jetëgjatësia e baterisë shumë e ngjashme me lart  ata kishin marrë me versionet e mëparshme të iOS. IPhone 7 dhe iPhone 11 kanë rritur jetëgjatësinë e baterisë krahasuar me versionin e mëparshëm në një mënyrë më se të mrekullueshme, edhe pse iPhone 11 në një masë më të madhe.

Nota më e keqe nga të gjitha, është marrë nga iPhone XR, një model që ka marrë një ndikim të rëndësishëm në jetëgjatësinë e baterisë pas azhurnimit në iOS 13.4.1. Ky model tregon 20% më pak jetëgjatësi të baterisë me iOS 13.4.1 sesa me iOS 13.4.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.