Krijoni alarmin tuaj të shtëpisë me HomeKit dhe Aqara

Krijimi i sistemit tuaj të alarmit është më i lehtë se kurrë falë aksesorëve HomeKit dhe Aqara, me të cilët mundeni Dizenjoni një sistem sigurie të përshtatur për nevojat tuaja, pa tarifa mujore dhe për shumë pak para.

Qëllimi i automatizimit të shtëpisë është t'i lehtësojë detyrat tona të përditshme në shtëpi, dhe megjithëse ka një reputacion si një "tekë e shtrenjtë", realiteti është se ai mund të na ndihmojë të kursejmë shumë para. A e dini se mund të krijoni sistemin tuaj të integruar të sigurisë së alarmit në shtëpinë tuaj që është plotësisht i pajtueshëm me HomeKit? Epo, është mjaft e thjeshtë dhe gjithashtu do t'ju kushtojë shumë pak para me pajisjet Aqara që kanë një raport të shkëlqyer cilësi-çmim.

Kërkesat

Për të konfiguruar sistemin tuaj të sigurisë me Aqara, duhet të keni, përveç një qendre HomeKit (Apple TV ose HomePod) që ju lejon akses në distancë dhe të jeni në gjendje të shtoni pajisje në rrjetin tuaj të automatizimit të shtëpisë, një Hub ose urë në të cilën aksesorët të Aqarës. Shumica e pajisjeve nga ky prodhues nuk lidhen drejtpërdrejt me HomeKit, por më tepër përmes atij Hub. Cfare ka me shume duhet të plotësojë kërkesën për të mbështetur funksionin e Sistemit të Sigurisë HomeKit. Që plotësojnë këto dy kërkesa, ne kemi dy aksesorë:

 • Aqara M1S: Hub me altoparlant të integruar dhe dritë. Ai kushton 56 € në Amazon (lidhje). Rishikimin e plotë mund ta shihni në kjo lidhje
 • Aqara Camera Hub G3: një aparat fotografik me veçori të avancuara dhe pajtueshmëri me videon HomEKit Secure. Çmimi i tij në Amazon është 155 € (lidhje). Rishikimin e plotë mund ta shihni në kjo lidhje.

Si qendra Aqara, të dyja pajisjet janë perfekte dhe do t'i bëjnë aksesorët që lidhni me to gjithashtu të pajtueshëm me HomeKit. Si sistem alarmi, ato janë të ndryshme. Aqara M1S është një altoparlant më i fuqishëm me një dritë më të fuqishme. Kamera G3 Hub në këto dy aspekte është më e kufizuar, por në këmbim është një aparat fotografik me funksione shumë të avancuara me njohjen e fytyrës, sensor lëvizjeje, i motorizuar... Gjithçka varet nga ajo që ju nevojitet.

Pasi të keni panelet e kontrollit, gjithçka që duhet të bëni është të vendosni se cilët aksesorë Aqara mund të përdorni si detektorë që do të aktivizojnë alarmin nëse është e nevojshme. Sensorët e dridhjeve, rrjedhjeve të ujit, lëvizjes, hapjes së dyerve apo dritareve... Për këtë analizë ne do të testojmë sensorin e hapjes së derës dhe dritares dhe sensorin e lëvizjes, dy elemente themelore në çdo sistem alarmi.

 • Sensori i lëvizjes Aqara në Amazon për 25 € (lidhje)
 • Aqara Door & Sensori i Dritares në Amazon për 20 € (lidhje)

 

konfiguracion

Për procesin e konfigurimit të Hubs, ju referoj në rishikimet e secilit prej tyre që tregova më lart me lidhjet e tyre. Pasi të konfigurohet, duhet të shtojmë aksesorët Aqara që duam të përdorim, sensorin e lëvizjes dhe sensorin e derës dhe dritares. Ato duhet të shtohen nga aplikacioni Aqara dhe të lidhen me urën që kemi instaluar. Pasi të shtohen në rrjetin tonë Aqara, ato do të shtohen automatikisht në Home dhe HomeKit, pa pasur nevojë të përsërisni procesin e konfigurimit.

Tani duhet të konfigurojmë sistemin e alarmit, diçka që do ta bëjmë edhe në aplikacionin Aqara. Në ekranin kryesor e kemi në qendër të sipërme, dhe Kur hyni për herë të parë, do të shfaqen katër mënyrat e alarmit me katër shenja të kuqe, që tregojnë se ato janë të pakonfiguruara.

 • Roje 7/24: gjithmonë e aktivizuar. Përdoret për sensorë që duhet të funksionojnë gjithmonë, siç është sensori i rrjedhjes së ujit. Nuk mund të çaktivizohet.
 • Roje e shtëpisë: sistemi aktivizohet kur jemi në shtëpi. Për shembull, sensorë që kemi në kopsht.
 • Away Guard: sistemi aktivizohet kur jemi larg shtëpisë.
 • Night Guard: sistemi aktivizohet gjatë natës.

Nuk kemi pse t'i konfigurojmë të gjitha, vetëm një ose ato që do të përdorim. Në këtë shembull ne do të konfigurojmë Gardën Larg. Kur klikoni mbi të, do të shfaqen opsionet e konfigurimit, duke përfshirë një vonesë aktivizimi për të na dhënë kohë të largohemi nga shtëpia, seksioni në të cilin ne duhet të zgjedhim se cilët sensorë duhet të punojnë me këtë modalitet aktiv, një vonesë në alarm kur zbulohet diçka, në mënyrë që të na lejojë të hyjmë në shtëpi dhe të mos tingëllojmë menjëherë, si dhe zëri që duam të lëshohet. Për më shumë detaje mbi konfigurimin, shikoni videon ku mund të shihni gjithçka hap pas hapi.

HomeKit

Dhe kur vjen HomeKit në të gjitha këto? Pra, edhe pse nuk e kemi prekur fare aplikacionin Home deri më tani, gjithçka që kemi bërë në aplikacionin Aqara është pasqyruar në aplikacionin bazë të Apple për HomeKit, dhe jo vetëm që do të kemi shtuar sensorët e lëvizjes dhe derës, por do të konfigurohet edhe sistemi i alarmit dhe ne mund ta aktivizojmë dhe çaktivizojmë atë në të gjitha modalitetet që kemi konfiguruar. I gjithë konfigurimi i sistemit të alarmit do të duhet të bëhet në Aqara, çdo modifikim që dëshironi të shtoni, por kontrolli i tij mund të bëhet tërësisht në shtëpi.

Duke qenë në HomeKit kemi të gjitha avantazhet e integrimit të tij me sistemin, kështu që mund të përdorim Siri në çdo pajisje për të aktivizuar alarmin, do të kemi akses në distancë nga kudo, mund të përdorim automatizime etj. Kur alarmi është aktiv dhe sensori i lëvizjes zbulon diçka, ose e hapim derën me sensorin e derës dhe dritares, alarmi do të ndizet duke lëshuar tingullin që kemi zgjedhur dhe me një dritë të kuqe vezulluese. Në rast se nuk jemi në shtëpi dhe nuk dëgjojmë alarmin, do të marrim një njoftim kritik, i cili tingëllon edhe kur modaliteti Mos shqetësoni është aktiv. Sistemi ynë i alarmit të shtëpisë do të jetë tashmë në funksion. Dhe ne mund të shtojmë më shumë pajisje kur të duam, pa pasur nevojë të paguajmë asnjë lloj tarife mujore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.