Krijuesi i iPod, Tony Fadell lë Alfabetin

tony fadell babai i iPod

Tony Fadell, i konsideruar babai i iPod, ka qenë pak më shumë se tetë vjet u largua nga kompania me qendër në Cupertino. Që nga largimi i tij, ai u përqendrua në projekte të ndryshme derisa më në fund themeloi kompaninë Nest, një kompani që së shpejti do të niste termostatet e së njëjtës markë.

Nest u ble nga Google disa vjet më parë, dhe siç raportojnë shpesh kompani të mëdha, funksionimi i kompanisë që ishte blerë do të mbetej i njëjtë, nuk do të shiheshin ndryshime të mëdha. Por një gjë është ajo që thuhet dhe një tjetër çfarë ndodh vërtet dhe shembulli i fundit i qartë i asaj për të cilën po flas është rasti i Tony Fadell me Nest.

Që nga prezantimi i modeleve të para të termostatit të kompanisë, Nest ka qenë gjithmonë ka qenë një referencë në botën e termostateve inteligjentë, termostate që mund t’i kontrollojmë nga kudo që jemi ose përmes rregullave të IFTTT. Por pas krahasimit nga Google, duket se numri i pajisjeve që kompania ka lëshuar është zvogëluar në përputhje me pritjet e kompanisë dhe ka vendosur të heqë dorë nga Tony Fadell si CEO i Nest.

Marwan Fawaz Ish Zëvendës President i Motorola, do të zërë pozicionin që deri më tani mbahej nga Fadell, e cila do të bëhet pjesë e stafit të Alfabetit, edhe pse për momentin nuk e dimë në cilën ndarje do të përfundojë. Pas njoftimit të Google Home në Konferencën e fundit të Zhvilluesve, duket se Google po nxiton të nxjerrë në treg numrin maksimal të pajisjeve të përputhshme me IoT dhe termostatët Nest janë një prej tyre.

Aktualisht ne mund të gjejmë një numër të madh të pajisjeve në treg që na lejojnë të kontrollojmë çdo pajisje të lidhur në internet. Çmimi minimal i secilit është rreth 50 euro, mbiçmuar nëse prodhuesit duan që IoT të përhapet midis përdoruesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.