Kriptimi i WhatsApp dhe Telegram është në rrezik në Bashkimin Evropian

eu-whatsapp

Ne i kthehemi polemikave që na kanë sulmuar muajt e fundit, duket se tema e kriptimit të softuerit dhe mënyra se si kjo parandalon qeveritë dhe autoritetet të përzihen në jetën tonë private për hir të "së mirës së përbashkët" nuk do të përfundojë dhënien e bisedës . Në këtë rast janë Franca dhe Gjermania ato që kanë filluar të kërkojnë legjislacion në nivelin Evropian në lidhje me ndërhyrjen e mundshme të aplikacioneve të mesazheve të parashikojë veprime të mundshme të paligjshme ose të rrezikshme. Në mungesë të një rregulloreje specifike, Ministri i Brendshëm Francez i ka kërkuar Bashkimit Evropian një komision me synimin për të sqaruar çështjen.

Bernard Cazeneuve ka shkuar dorë për dore me Ministrin e Brendshëm gjerman për këtë çështje, në një lëvizje të koordinuar para mediave me synimin për të konfirmuar abortin e një sulmi terrorist dhe njoftuar interesin e tij për ndërhyrje nga fuqitë qeveritare në çast pajisjet e mesazheve dhe softuerin e saj. Franca dhe Gjermania planifikojnë të aplikojnë në Bashkimin Evropian për legjislacionin e komunitetit që i lejon ata të ndërhyjnë në aplikacionet e mesazheve, t'i kërkojnë ato me pretekstin se po e bëjnë për të mirën tonë.

Ne propozojmë që Komisioni Evropian të studiojë mundësinë e ligjvënies së të drejtave dhe detyrimeve të operatorëve për t'i detyruar ata të eleminojnë përmbajtjen e paligjshme, si dhe të deshifrojnë mesazhet për të bashkëpunuar me hetimet, pavarësisht nëse ata largohen nga Evropa ose jo - Bernard Cazeneuve.

Kjo po bëhet gjithnjë e më shumë synon të bëhet Big Brother global, një sistem komunikimi në të cilin ne do të jemi të lirë të themi atë që duam, gjithmonë me alarmin e syrit të censurimit. Me këtë, ata synojnë që kapja e të dhënave duke ndërhyrë në WhatsApp dhe Telegram mund të përdoret në procedurat ligjore, të cilat llogariten si prova. Problemi paraqitet nga kriptimi i WhatsApp, i cili parandalon ndërhyrjen e tij të lehtë dhe në të njëjtën kohë e bllokon atë. Në këtë mënyrë, ata jo vetëm që kërkojnë fuqi për të hyrë në bisedat e askujt, por ata gjithashtu duan miratimin e aplikacioneve të mesazheve, dhe që nga ana tjetër të lehtësojnë detyrën. Një lëvizje mjaft e ngjashme me atë të FBI në çështjen kundër Apple.

Çfarë është ky kriptim dhe pse paraqet probleme?

Skema me tela

Skema me tela

Kriptimi i bisedave përmes mesazheve të çastit po shkakton probleme për të përgjuar komunikimet, kur ato përdoren nga terroristët. Në Francë tashmë ka pasur rastin e një të riu të arrestuar për përhapjen e mesazheve në favor të ISIS përmes një aplikacioni për mesazhe të çastit.

Në rastin e Telegram, kriptimi nga fundi në fund është diçka që ishte gjithmonë i pranishëm, megjithatë, WhatsApp e integroi atë rreth një vit më parë. WhatsApp vuri në duart e Open Whisper Systems (lidhur me Edwar Snowden) detyra e krijimit të kriptimit nga fundi në fund për WhatsApp. Çelësat e kriptimit janë në pajisje, domethënë, kur dërgojmë një mesazh përmes WhatsApp, ky mesazh është i koduar dhe i palexueshëm, megjithatë, sistemi i marrjes automatikisht ka mjetet për ta dekoduar atë dhe për ta përkthyer atë në tekst të thjeshtë. Prandaj, mesazhet nuk mund të përgjohen kurrë në server, mirëpo, të jetë e qartë, ato mund të përgjohen, por ato nuk mund të interpretohen si tekst i lexueshëm siç e njohim ne.

Sa herë që fillojmë një bisedë, çdo pajisje i shtohet një çelës, prandaj, çdo mesazh që mbajmë me secilin përdorues është i koduar në një mënyrë të ndryshme, kështu që gjetja e çelësit të kriptimit për një bisedë do të na shërbente vetëm për atë, e cila do të përfundonte duke e bërë detyrën e përgjimit të tyre të mundimshëm dhe të padobishëm. Për ta bërë këtë, ata përdorin protokollin Signal të hartuar nga kompania e lartpërmendur (Open Whisper Systems). Sipas WhatsApp, kriptimi i tij është edhe më i sigurt se ai i përdorur nga Telegram, megjithëse duhet të kujtojmë se nuk ka asgjë 100% të sigurt në rrjet, përveç se është shkëputur qartë. Në fund të fundit, ne presim lëvizjen e Bashkimit Evropian dhe vendimin e tij për këtë çështje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.