Çfarë ka të re në aplikacionin Home

Ne vazhdojmë të komentojmë mbi prezantimin e javës WWDC 2020 nga Apple. Ne tashmë kemi më shumë se një orë kryesore, dhe pak çështje duhet të lihen në proces.

Aplikim Shtëpi ka pasur një seksion të veçantë, duke shpjeguar lajmet shumë interesante që do të shohim si në iOS ashtu edhe në tvOS, pasi që tani e tutje do të kemi këtë aplikacion në televizionet tona, një risi e madhe për të parë kamerat, për shembull.

Yah kason Ai ka qenë përgjegjës për shpjegimin e lajmeve që Apple do të na ofrojë tani e tutje me aplikacionin në shtëpi.

Ai fillon çështjen duke shpjeguar se ka pasur një rritje të sigurisë dhe privatësisë për njerëzit, një çështje që gjithmonë ka shqetësuar kompaninë.

Homekit hapet për shitësit dhe prodhuesit e pajisjeve të reja e pajtueshme me këtë sistem. Ne tashmë po e shohim atë kohët e fundit me shfaqjen e kamerave të reja të sigurisë të palëve të treta të pajtueshme me Homekit, dhe duket se kjo do të jetë një trend i përgjithshëm.

Për iOS dhe iPadOS aplikacioni është ridizenjuar me funksione të reja, dhe mundësinë e krijoni widget në iPhone dhe iPad.

Një shembull i këtyre funksioneve të reja është kontroll i ri adaptiv i dritës. Tani e tutje, për shembull, ato mund të ndryshojnë temperaturën e ngjyrës në varësi të kohës.

Kamerat e sigurisë do të kenë një përcaktim të zonave të veprimit, dhe njohjen e fytyrës. Ju do të dini se çfarë po troket në derë, dhe emrin e tyre nëse e keni atë person në kontakte.

Një nga risitë më domethënëse në përfshirjen e Aplikacioni në shtëpi për tvOS. Tani e tutje, ne mund të kontrollojmë pajisjet tona Homekit, ose të shikojmë kamerat e sigurisë me funksionin Picture in Picture nga televizori në dhomën e ndenjes, ku kemi Apple TV.

Apple padyshim që dëshiron potencialin e plotë të Homekit, duke bashkëpunuar me furnizuesit e pajisjeve të reja dhe duke zgjeruar kontrollin e tyre nga iPhone, iPad dhe tani Apple TV.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.