Kufje Bomaker SiFi II, True Wireless që vërtet shpërblehen

Në një kohë kur duket se nëse nuk bëni kufje të ngjashme me AirPods nuk jeni askush, vlerësohet që një prodhues duan të ofrojnë cilësi me një çmim të mirë pa imituar askënd, dhe kjo është ajo që Bomaker arrin me TWS SiFi II të ri.

Specifikimet dhe dizajni

Gjëja e parë që na godet kur kemi Bomaker-in e ri SiFi II është madhësia e tyre. kutia e saj e ngarkesave është shumë e vogël, me një dizajn të zgjatur që e bën atë shumë të rehatshëm për tu mbajtur në çdo xhep, edhe me xhinse të ngushta. Ato janë gjithashtu shumë të lehta, madje as nuk i vëreni që i mbani në xhep. Kutia e ngarkesave është bërë prej plastike me një fund të zi të zi, dhe mbyllja e kapakut është magnetike, një detaj i rëndësishëm që përkthehet në lehtësi kur hapet dhe siguri kur mbahet i mbyllur.

Kufjet kanë një dizajn konvencional, atë të një TWS klasik që nuk përpiqet të imitojë AirPods, me të njëjtën fund të zi mat si kutia e karikimit. Këto janë kufje brenda veshit, me një prizë silikoni. Ju keni disa grupe prizash në kuti, në mënyrë që të gjeni ato që përshtaten mirë me kanalin tuaj të veshit. Pasi të keni gjetur lojën e duhur, ata janë të rehatshëm për tu veshur dhe izoluar mirë nga zhurma e jashtme për shkak të anulimit pasiv që ato ofrojnë.

Një detaj i rëndësishëm është ai Ato janë të certifikuara IPX7, kështu që nuk do të keni ndonjë problem nëse i vishni ndërsa bie shi dhe lagen, ose nëse djersitni shumë. Mund të jeni edhe të qetë nëse i hidhni në ujë, sepse ato i rezistojnë edhe zhytjeve të rastit. Certifikimi është për kufjet, jo për kutinë e karikimit.

Lidhje e qëndrueshme dhe e shpejtë

Flasim Bluetooth 5.0, e cila përkthehet në një lidhje të qëndrueshme, e cila nuk vuan nga pika ose shtrembërime në tingull. Diapazoni është i zakonshmi, rreth 10 metra pa shumë pengesa në mes. Edhe duke i testuar ato në vende me shumë pajisje elektronike nuk kam vërejtur ndonjë ndërhyrje apo rënie në lidhje. Për t'i lidhur ato me pajisjen tuaj nuk keni "magjinë" e AirPods që i kanë bërë kaq të famshëm, por mund të themi se lidhja është "gjysmë automatike".

Nëse kufjet nuk mund të gjejnë një pajisje të njohur automatikisht hyni në "mënyrën e lidhjes" dhe ju thjesht duhet t'i zgjidhni ato në menunë Bluetooth të pajisjes tuaj. Ata gjithmonë do të lidhen me atë të fundit me të cilin kanë lidhur, por nuk keni pse të bëni lidhje dhe shkëputje, mos harroni të gjitha ato që keni lidhur më parë. Kalimi nga një pajisje në tjetrën nuk është dreqja që ndodhet në disa pajisje Bluetooth.

Kufjet janë të pavarura, domethënë njëri ose tjetri mund të përdoren në mënyrë të izoluar. Nëse dëshironi të dëgjoni vetëm përmes një veshi, vendosni kufjet që dëshironi që do të lidhen automatikisht me pajisjen tuaj, duke qenë në gjendje të dëgjoni muzikë (mono) dhe madje t'i përgjigjeni thirrjeve telefonike.

Autonomia e 7 orëve

Diçka vërtet befasuese për këto kufje të vogla është autonomia e tyre, pasi prodhuesi premton deri në 7 orë me një karikim të vetëm. Megjithëse jam përpjekur, ka qenë e pamundur për mua të thahej plotësisht bateria, kështu që më duhet të besoj se ato 7 orë janë reale sepse pas rreth tre orësh përdorimi bateria nuk kishte arritur 50%. Rasti i karikimit lejon disa rimbushje, me një total prej 30 orësh autonomi, dhe ka një lidhës USB-C, një standard që gradualisht po imponohet.

Me këtë autonomi është e vështirë të ndodhë, por nëse për ndonjë arsye do të mbaroni baterinë në kufje, rreth 10 minuta rimbushje do t'ju japë deri në 1 orë rishikim. Highlyshtë shumë e vështirë që unë e di për situatën edhe sepse kutia e karikimit ka katër LED të përparme që ju informojnë për statusin e karikimit të kutisë. Përveç kësaj, kufjet tregojnë ngarkimin e tyre në shiritin e statusit të iPhone ose iPad tuaj dhe në miniaplikacionin e baterisë iOS.

Kufjet ndizen dhe fiken automatikisht, kur nxirren nga kutia e tyre e karikimit ose kur futen në të. Ata nuk kanë zbulimin e veshit, domethënë, ai nuk ndalet së luajturi kur hiqet nga veshi, por ndalet kur i vendosni në kuti sepse automatikisht fiken dhe fillojnë të karikohen. Në këtë mënyrë, për sa kohë që kutia ka një karikim, kufjet tuaja do të mbajnë gjithmonë baterinë e tyre të plotë me 7 orët e premtuara të autonomisë.

Kontrollet me prekje

Diçka që shumë përdoruesve u mungon në shumë kufje TWS është se kontrollet fizike janë minimale, dhe ngritja ose ulja e volumit, për shembull, kërkon që ju të thirrni ndihmësin tuaj virtual ose të përdorni butonat në iPhone tuaj. Epo, këto SiFi II Ato përfshijnë kontrolle prekëse që përdorin të gjithë sipërfaqen e përparme të së njëjtës, dhe gjithashtu e bëjnë atë me prekjen e thjeshtë, nuk ka butona fizikë që janë të vështirë për tu goditur ose që e bëjnë kufjen të shqetësojë veshin tuaj kur e shtypni atë.

Çfarë mund të bëjmë me kontrollet e prekjes?

 • Një prekje për të luajtur ose ndaluar luajtjen
 • Dy trokitje e lehtë për të kapërcyer në titullin tjetër (djathtas) ose për t'u kthyer te e mëparshmja (majtas)
 • Tri trokitje për të thirrur Sirin
 • Prekja e gjatë për të rritur volumin (djathtas) ose për ta zvogëluar atë (majtas)
 • Merrni ose mbyllni një telefonatë me një prekje

Ato janë kontrolle mjaft të thjeshta për tu mësuar, dhe përgjigjja është mjaft e mirë, megjithëse është e vërtetë që ka një vonesë të vogël prej vetëm gjysmë sekonde nga kur luan derisa të ekzekutosh veprimin. Sipërfaqja është aq e madhe sa të goditet lehtëkështu që edhe duke ushtruar, është e lehtë të kontrollosh riprodhimin dhe vëllimin.

Cilësia e tingullit

Këto kufje TWS nga Bomaker (SiFi II) tingëllojnë vërtet mirë, ne nuk po përballemi me kufje klasike të lira që janë të gjitha strehuese dhe asgjë brenda. Ata kanë një tingull të mirë me një vëllim të lartë, dhe një bas të fuqishëm. Nëse i krahasojmë ato me AirPods Pro, kufje që unë i përdor çdo ditë dhe i di mirë, ato kanë më shumë bas dhe më shumë vëllim, por jo diçka tjetër, shumë më tepër. Ato janë dy aspekte në të cilat shumë mbështetin kritikat e tyre ndaj AirPods, kështu që nëse jeni me atë shije, këto Sifi II nuk do t'ju zhgënjejnë. Në kthim, vihet re që tingulli është më pak i ekuilibruar se ai i AirPods Pro, mesataret dhe trefishi janë disi të fshehura pas atyre basëve, por e përsëris, shumë njerëz e pëlqejnë atë lloj tingulli.

Ata nuk kanë anulim aktiv të zhurmës, por falë modelit të tyre në vesh dhe kunjave të veshit prej silikoni po ata kanë anulim pasiv, dhe ata arrijnë të ju izolojnë mjaft nga jashtë për të qenë në gjendje të shijoni muzikë në mjedise të zhurmshme. Shtë e rëndësishme që të zgjidhni grupin e duhur të prizave silikoni në mënyrë që vula që ata marrin të jetë mjaft e mirë sa të vini re atë anulim. E mira është që ata nuk ju izolojnë nga jashtë aq shumë sa që është e rrezikshme t'i përdorni ato në rrugë.

Zërat dëgjohen qartë gjatë thirrjeve dhe gjithashtu mund të përdorni kufjet në mënyrë të pavarur. Ka një mikrofon në të dy kufjet, dhe gjithashtu me një sistem anulimi të zhurmës që eliminon tingullin e mjedisit tuaj për tu përqendruar në zërin tuaj. Tingulli i zërit tuaj qartë arrin në bashkëbiseduesin tuajAshtu si në të gjitha këto lloje kufjesh, nuk është një tingull i shkëlqyeshëm por mjafton të dëgjohet mirë. Në video mund të dëgjoni një shembull se si mikrofonët më kapin zërin.

Mendimi i redaktorit

Kufjet Bomaker SiFi II befasojnë me çmimin dhe performancën e tyre. Dizajni i tij nuk tërheq vëmendjen, përveç përmasave të vogla të kutisë së saj të ngarkesave. Por me autonominë e tij deri në 30 orë (7 orë me një karikim të vetëm), lehtësia e lidhjes me pajisjet tuaja, kontrollet e prekjes dhe cilësia e zërit e bën të vështirë të gjesh një arsye për të mos i rekomanduar ato, duke marrë parasysh që çmimi i saj në Amazon është 36 € (lidhje) Gjithashtu tani mund të keni një zbritje shtesë 20% duke përdorur kodin SK4ZV2F4.

Bombardues SiFi II
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
36
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 70%
 • tingull
  Redaktori: 70%
 • kontrollet
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • Madhësi shumë e vogël
 • 7 orë autonomi (30 orë në total)
 • Rezistent ndaj ujit dhe djersës
 • Lehtësia e lidhjes
 • Kontrollet e përgjegjshme të prekjes
 • Tingull i mirë me vëllim dhe bas të fuqishëm

Contras

 • Pa karikim wireless

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Borja dijo

  Kjo alternativë ndaj AirPods është shumë interesante dhe aq më tepër për atë çmim.
  Nga rruga, a keni menduar të bëni një rishikim video të kamerave të mbikëqyrjes në shtëpi që lidhen me iPhone? Somethingshtë diçka që më intereson shumë.
  të fala
  Borja