Një bandë kriminelësh bie falë Find My dhe disa AirPods të vjedhura

AirPods nuk përdoren vetëm për të dëgjuar muzikë ose për të folur në telefon me cilësitë më të mira të mundshme. Kohët e fundit është bërë e ditur se ata janë mësuar kapni disa kriminelë në San Francisko. Tashmë e dimë se kufjet Apple mund të gjenden në rast humbjeje ose vjedhjeje falë funksionalitetit Find My. Duke përdorur këtë funksionalitet mund të gjeni pajisjet, por edhe personin ose personat që e kanë vjedhur atë. Kështu ndodhi edhe këtë herë. Nuk është hera e parë dhe sigurisht nuk do të jetë e fundit.

Policia në Berkeley, San Francisko, arrestoi një burrë dhe një grua në fillim të korrikut në lidhje me një hetim për vjedhjen e automjeteve Mesa duket jo vetëm kanë marrë një makinë por ka pasur edhe disa AirPods. Rrjedhimisht, aplikacioni Find My mund të hapej dhe në këtë mënyrë gjurmohej vendndodhja e kufjeve të vjedhura. Autoritetet lokalizuan dy personat dhe konfirmuan se ata ishin autorët e grabitjeve. E gjithë kjo falë përdorimit të gjurmimit të vendndodhjes. Të paktën kështu ka deklaruar zyra e Sherifit të Qarkut Alameda.

Kur i gjetën kriminelët, për arrestimin e tij është montuar një pajisje. Kjo i detyroi autoritetet të nisnin një ndjekje me makinë nëpër Oakland, San Leandro, Richmond, Albany dhe në fund Berkeley.

Siç thamë Nuk është hera e parë që funksionaliteti Find My përdoret për gjetjen dhe arrestimin e autorëve të vjedhjeve dhe veprave kriminale.. Madje është përdorur për të dalluar trupat në luftën e vazhdueshme të Ukrainës kundër Rusisë.

Ky funksion Find My është shumë i fuqishëm dhe mund të përdoret për qëllime etike si në këtë rast, por mund të jetë gjithashtu përdoret për qëllime shumë më të diskutueshme dhe e rrezikshme siç ka ndodhur edhe me Etiketat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.