Kuo ul pritjet e transportit të iPhone deri në 30% për shkak të heqjes së WeChat

WeChat

Analisti nuk e humb rastin e tij dhe ofron disa shifra në rënie sa i përket dërgesave të iPhone nëse më në fund vendoset të detyrohet Apple të heqë WeChat nga dyqani i aplikacioneve. Ming-Chi Kuo, na jep një informacion të ri për të cilin padyshim më i prekuri do të ishte kompania Cupertino.

WeChat është një nga ato aplikacione thelbësore për përdoruesit në Kinë dhe, ashtu si me WhatsApp këtu në vendin tonë, nëse do të eliminohej do të ishte një goditje serioze për Apple, e cila mund të ndalonte shitjen e kaq shumë iPhone-ve. Kuo, shpjegon në raportin e tij se mund të jetë i keq ose më keq në varësi të shkallës së ndalimit të këtij aplikacioni, dhe është që ata mund ta ndalojnë atë vetëm në Shtetet e Bashkuara ose në të gjitha vendet, kështu që ekzistojnë dy skenarë të këqij, por një nga ato janë shumë më keq.

Ndalimet nuk janë kurrë të mira

Sigurisht, ndalimet nuk janë kurrë të mira për askënd, por logjikisht kur vijnë nga problemet e tregtisë midis vendeve janë dyfish të këqija. Çështja është se rekomandimi i analistit shkon më tej dhe madje këshillon uljen e investimeve në kompanitë e furnizimit me mollë të tilla si Innotek, LG ose Genius Electronic Optical për rreziqet që lidhen me një ndalim të WeChat. Ky është raporti i Kuo:

WeChat është bërë një domosdoshmëri e përditshme në Kinë, duke integruar funksione të tilla si mesazhet, pagesa, tregtia elektronike, media sociale, leximi i lajmeve dhe produktiviteti, nëse është kështu, ne besojmë se dërgesat e produkteve të pajisjeve Apple do të bien ndjeshëm.

Ne vlerësojmë se dërgesat vjetore të ‌iPhone‌ mund të zvogëlohen nga 25 deri në 30%, dhe dërgesat vjetore të pajisjeve të tjera harduerike të Apple, përfshirë AirPods, iPad, Apple Watch dhe Mac, mund të ulen me ndërmjet 15% dhe 25%.

Logjikisht kjo nuk është e dhënë zyrtare, do të jetë e nevojshme të shihet se si përfundon përfundimisht ky episod. Deri në 20 Shtatorin e ardhshëm, ky ndalim nuk do të hynte në fuqi kështu që do të jetë e nevojshme të ndiqni nga afër lëvizjet e njëri-tjetrit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.