Kurseni baterinë në iPhone X duke çaktivizuar 'Shtypni për ta aktivizuar'

Funksioni i çaktivizimit të iPhone X shtypni për t'u aktivizuar

imazhi: Trendet Dixhitale

IPhone X sjell shumë veçori të reja që në modelet e tjera të kompanisë është e pamundur të testohen. Që nga lëshimi i iOS 10, përdoruesit e telefonit Apple kishin një veçori të re të quajtur 'Ngrihu për tu zgjuar'. Kjo konsiston në faktin që ekrani i iPhone - nga iPhone 6S e tutje - ndizet sa herë që ngremë terminalin nga një sipërfaqe e sheshtë.

Megjithatë, me ardhjen e iPhone X u shtua një funksion tjetër: "Shtypni për ta aktivizuar". Modeli i fundit i smartphone Cupertino ju lejon të 'zgjoni' ekranin e terminalit duke e prekur - nëse e mbaj mend keq, ky funksion u shfaq për herë të parë në një model Nokia. Tani, me këtë funksion aktiv, 'zgjimet' e iPhone X mund të jenë më shpesh se zakonisht. Prandaj, përveç bezdisshëm që ekrani ndizet çdo dy me tre, ka mundësi që edhe bateria të vuajë në këtë drejtim. Pra, le të t'ju mësojë se si ta çaktivizoni këtë veçori. Por, siç jeni duke menduar me siguri, edhe nëse e çaktivizojmë këtë funksion do të kemi mënyrën tjetër të aktivizimit të ekranit aktiv pa pasur nevojë të përdorni butonin anësor. Ne po flasim për "Ngrihu për t'u aktivizuar". Dhe ne gjithashtu do t'ju mësojmë se si ta çaktivizoni atë.

prekni për të zgjuar funksionin iPhone X

Gjëja e parë që do të duhet të bëjmë është të shkojmë, si gjithmonë, në ikonën "Settings" të iPhone X. Së dyti, ne do të klikojmë në opsionin "General" dhe midis të gjitha alternativave do të duhet të shkojmë te "Accessibility" . Brenda ka mundësi të shumta që mund t'i aktivizoni ose çaktivizoni. Në këtë rast, ajo që ne po kërkojmë është ajo që i referohet funksionit tonë kryesor "Shtypni për t'u aktivizuar". Siç mund ta shihni, çelësi është i ndezur. Thjesht duhet ta çaktivizoni.

Çaktivizoni ngritjen e funksionit iPhone X për ta aktivizuar

 

Por siç kemi treguar, ne do të kemi funksionin e «Ngritja për t'u aktivizuar». Ne do të duhet të kërkojmë përsëri këtë funksion në «Cilësimet»; Ne kërkojmë opsionin «Ekran dhe shkëlqim» dhe brenda opsionit «Ngri për të aktivizuar» do të aktivizohet. Pasi të çaktivizoni, mënyra e vetme për të 'zgjuar' ekranin e iPhone X do të jetë momenti i saktë që dëshironi; domethënë duke shtypur butonin në anën e shasisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ndërmarrje dijo

  Faleminderit, nuk dija çfarë të shtyp për të aktivizuar, nuk do të heq asnjë, por është mirë të di çfarë të shtyp dhe kështu të mos më duhet ta heq siç bëj zakonisht.

 2.   Anonimo dijo

  A nuk do të shkaktojë kjo dëmtimi i butonit më shpejt ???
  Me fjalë të tjera, jeta e dobishme e butonit do të ndikohej gjithashtu.
  Unë e komentoj këtë sepse butoni i parë i iphone 2 dhe 6s tim të fundit u ndikua nga çaktivizimi i të tjerëve.

  1.    Kevin dijo

   IPhone X nuk ka një buton Home.

 3.   John dijo

  Për mua është shumë më e pakëndshme ta çaktivizosh sesa ajo që unë do të shpenzoj në bateri, shumë herë ti thjesht dëshiron të shikosh kohën ose nëse ke një njoftim dhe është mjaft e pakëndshme të shtypësh butonin për të shikojeni atë sidomos kur jeni në shtrat dhe telefoni është tashmë në tavolinën e shtratit.