Tim Cook përgjigjet në rastin "Taksat në Irlandë"

Tim Cook në zyrë

Pak ditë më parë Ne ju thamë se Komisioni Evropian ishte në prag të lëshimit të një raporti në lidhje me çështjen e diskutueshme të Apple dhe Irlandës, në lidhje me marrëdhëniet e tyre idilike të qarta të taksave. Ata mezi prisnin përgjigjet e para nga kompania me qendër në Cupertino, me Tim Cook në ballë të këtyre frazave lapidare. Përgjigjet që Tim Cook ka dhënë nuk do të lënë askënd indiferent me qëllimin e qartë të frikësimit të Komisionit Evropian pak para se të lëshojë mendimin e tij, megjithëse gjithçka tregon se ata tashmë e kanë atë më shumë se të qartë.

Tim Cook nuk duket se i ka pëlqyer fakti që Komisioni Evropian ndërhyn midis marrëdhënieve të tij me Qeverinë Irlandeze, megjithatë, nga masat e marra dhe trajtimi i favorshëm është e qartë se ata nuk po luajnë të drejtë. Irlanda ofron kushte të Apple që asnjë vend nuk mund t'i ofrojë, me qëllim të qartë për të thyer tregun. Kjo ka qenë përgjigjja e Tim Cook:

Ne e dimë që ne jemi një referencë e shkëlqyeshme për biznesin në Irlandë, si dhe jemi kompania që paguan më shumë taksa në Shtetet e Bashkuara dhe pjesën tjetër të botës. Kontrata aktuale me Irlandën gjeneron më shumë se gjashtëdhjetë vende pune që nga fillimi i saj vetëm në Cork, duke arritur më shumë se 1,5 milion në Evropë në përgjithësi. Ne e dimë që Komisioni Evropian do të ndërmarrë hapat e duhur. Ndërhyrja e tyre në tregun e lirë dhe ligji irlandez i taksave do të ishte një goditje e rëndë për sovranitetin e shtetit irlandez.

Ndërkohë, pavarësisht nga këto fjalë të Tim Cook, duke aluduar në interesa politikë, Moreshtë më se e qartë se Komisioni Evropian do të ndërhyjë në trajtimin e favorshëm dhe pabarazinë e biznesit që ekziston në Evropë për sa i përket Apple. Sidomos nëse flasim për një kompani që deklaron humbje në shumicën e vendeve të Bashkimit Evropian, sigurisht përveç Irlandës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Scl dijo

  Ata duhet t'i japin Irlandës të fortë për trajtimin e favorshëm. Pasi të rrisin çmimin e pajisjeve, të cilat tashmë janë më të shtrenjta se në vendet e tjera, edhe pse ndoshta ato nuk do të përfitojnë nga pushtimi i Android. Ata do të dinë se çfarë po bëjnë. Komisioni Evropian ka bërë që Spanja të kthejë ndihma të shumta që ndihmuan në ruajtjen e punësimit. Pse Irlanda do të jetë ndryshe?

 2.   Al dijo

  Apple, paguaj !!!

  1.    IOS 5 Clown Forever dijo

   Me shkëlqim!

 3.   Alfred dijo

  LOL! Komenti juaj është shumë i mirë!

  Apple i dha një efekt të kundërt.