Tim Cook konfirmon që Apple Card do të arrijë në më shumë vende

Apple Card

Një nga risitë që Apple prezantoi marsin e kaluar, në të njëjtën ngjarje në të cilën u lëshuan Apple Arcade, Apple News + dhe Apple TV +, ishte Apple Card, karta e kreditit me të cilën hyn në sektorin bankar me Goldman Sachs.

Gjatë festimit të Tetorit Fest në Gjermani, Tim Cook ka udhëtuar në vend dhe, duke folur për media, e ka konfirmuar atë Apple po punon për lansimin ndërkombëtar të Apple CardGjermania është një objektiv i mundshëm për lansimin e ardhshëm të kartës Apple, megjithëse nuk njoftova se kur mund të jetë në dispozicion.

Sipas Tim Cook në një intervistë për median gjermane Bild, "Ne duam të ofrojmë kartat kudo", përveç të deklaruarit se plani është që Apple Card të jetë i pranishëm në të gjithë botën, ashtu si iPhone. Sidoqoftë, ai paralajmëron se ka shumë vështirësi në lëshimin e një karte krediti, pasi secili vend ka rregulla dhe rregullore të ndryshme në lidhje me sektorin bankar. Pikërisht Gjermania ka qenë një nga vendet ku ka kushtuar më së shumti fillimi i shërbimit të pagesave përmes iPhone, iPad dhe Apple Watch të quajtur Apple Pay.

Apple Card ofron një numër të madh avantazhesh për të gjithë ata njerëz që udhëtojnë rregullisht që nga ajo kohë nuk ngarkon asnjë lloj komisioni për transaksionet e kryera jashtë vendit. Në mënyrë që të merrni këtë kartë, duhet të kaloni kontrollet e Goldman Sachs, i cili me të vërtetë qëndron prapa kartës.

Në mënyrë që të nisë Apple Card në vende të tjera, Apple duhet të arrijë marrëveshjet me institucionet financiare në secilin vend, e ngjashme me atë që ka aktualisht me Goldman Sachs, një marrëveshje që, siç konfirmohet nga vetë Tim Cook, nuk është e lehtë pasi varet nga faktorë të ndryshëm dhe jo vetëm nga qëllimi i Apple për të lansuar këtë produkt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.