Tim Cook mbështetet në Kinë për të frenuar ndikimin e koronavirusit

Nuk ka asnjë ditë që të mos kemi ndonjë lajm në lidhje me shpërthimin e koronavirusit të quajtur si Covid-19 dhe që ka të bëjë me teknologjinë. Diçka shumë e rëndësishme ndodh në këtë çështje dhe kjo është Kina është siç thonë shumë media "fabrika e botës" Dhe kur ndalet siç po ndodh tani për disa arsye, kompanitë e mëdha teknologjike dhe jo-teknologjike që kanë linjat e tyre kryesore të prodhimit dhe montimit atje dridhen.

Në një intervistë të bërë së fundmi CEO i Apple Tim Cook përmes mesit Biznes Fox, kreu i kompanisë shpjegoi se ai plotësisht beson se Kina do të jetë në gjendje të përmbajë ndikimin e virusit gjatë javëve dhe muajve të ardhshëm. Fraza kryesore për të përcaktuar këto fjalë ishte si vijon:

Unë e kuptoj që Kina po vë nën kontroll koronavirusin dhe vazhdon të luftojë për të përmbajtur infeksione nga njeriu në njeri. Nëse shikojmë shifrat e fundit zyrtare, kuptojmë se shpërthimi po kontrollohet dhe numri i njerëzve të prekur po bie dita ditës. Unë jam shumë optimist në këtë drejtim.

Ajo që është e qartë është se ndikimi që mund të ketë ndalimi i kompanive në vend është i madh në të gjithë botën dhe jo vetëm Apple e merr këtë goditje, siç thamë në fillim të gjitha kompanitë e mëdha kanë fabrikat e tyre atje, kështu që është një e keqe për të gjithë. Shifrat Covid-19 janë shkatërruese Dhe që kur u zbulua dhjetorin e kaluar, tashmë ka infektuar më shumë se 82.000 njerëz dhe ka vrarë 2.800 në të gjithë botën, logjikisht këto shifra janë negative, veçanërisht për shkak të numrit të fataliteteve që po shkakton kjo shpërthim i koronavirusit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.