Tim Cook thotë se produktet e Apple "ndryshojnë botën"

Kompanitë e mëdha të teknologjisë si Apple kanë departamente të ndryshme ku ata punojnë një aspekt të rëndësishëm për t'u kujdesur për produktet dhe shoqërinë në përgjithësi. Për mollën produkti është shumë i rëndësishëm, por është shumë më tepër ndjenja se ato ndryshojnë jetën e njerëzve të zakonshëm duke krijuar pajisje që lehtësojnë detyrat e përditshme.

Me këtë fakt, Apple gjen listën vjetore të Forbes duke zënë vendin e tretë. Kjo është arsyeja pse CEO i Apple Tim Cook dha një intervistë me redaktorin Adam Lashinsky. Në të ai foli për ndikimi shoqëror që Apple shkakton sot.

Shëndeti, ndikimi social, edukimi dhe mjedisi: intervistë me Tim Cook

Intervistat që Tim Cook jep zakonisht janë mjaft interesante për nga përmbajtja, por ai nuk zbulon ndonjë detaj të ndonjë produkti kur pyetet për të ardhmen e Apple. Në këtë rast, Cook trajtoi disa tema, përfshirë temën arsim (duke rishikuar rëndësinë që Steve Jobs i dha kësaj pike), gjithashtu privacy, la shëndetësor dhe mjedis. Këto dy aspekte në lidhje me një rëndësi të madhe që molla e madhe po jep vitet e fundit.

Unë nuk mendoj se ka shumë njerëz që e vendosin atë në krye të listës [Privatësia] siç bëjmë ne. Ajo që unë shoh është se komuniteti i gjerë i përdoruesve […] rëndësia e privatësisë po rritet.

Lidhur me zhbllokimin e terminaleve të jashtme për Apple, Tim Cook shprehu përsëri se sa e rëndësishme është për ta të mbrojnë të dhënat e përdoruesve të tyre. Ata qëndrojnë të vendosur se është përdoruesi ai që i beson Mollës së Madhe për ta mbajtur informacionin të sigurt.

Adam e pyeti Tim Cook nëse e mendonte atë Apple kishte ndryshuar botën. Kjo ishte përgjigjja e tij:

Po, mendoj në shumë mënyra. Unë mendoj se mënyra e parë që Apple ndryshon botën është përmes produkteve tona. Ne bëjmë produkte për njerëzit që janë mjete që i lejojnë ata të bëjnë gjëra që nuk mund t'i bënin ndryshe, në mënyrë që ata të krijojnë ose të mësojnë, të mësojnë ose të luajnë. Ose bëni diçka vërtet të mrekullueshme.

Theshtë thelbi i mollës së madhe. Thelbi që mbrojti Steve Jobs deri në vdekjen e tij dhe atë që ekzekutivi aktual i kompanisë vazhdon të mbrojë. Produktet duhet të ndihmoni njerëzit të përmirësojnë disa aspekte të jetës së tyre. Dhe në vitet e fundit ata e kanë arritur atë me një rrëshqitje të madhe pasi kanë integruar aspektet shëndetësore në projektet e tyre të ardhshme:

Ne kemi filluar të punojmë në Apple Watch disa vjet më parë. Dhe ne fokusohemi në Wellness. Wellness kishte të bënte me monitorimin e aktivitetit dhe gjithashtu marrjen e disa matjeve të shëndetit të tyre që njerëzit nuk i matnin, të paktën vazhdimisht. Si zemra jote. Shumë pak njerëz kishin vëzhgues të zemrës. Kështu që kur filluam të punojmë me orë, filluam të kuptonim se gjërat që mund të bënim ishin edhe më të thella se kaq.

Në fund, duhet të theksohet se ata e pyetën atë nëse ata krijuan vetëm produkte për të pasurit, pohim që refuzoi kategorikisht duke pretenduar se nëse do të ishte për të pasur, ata nuk do të kishin më shumë se një miliard pajisje të shitura:

Por nëse shikoni në linjat tona të produkteve, mund të blini një iPad sot për më pak se 300 dollarë. […] Prandaj, këto nuk janë për të pasurit. Padyshim që nuk do të kishim më shumë se një miliard produkte që janë në bazën tonë aktive të instaluar nëse do t'i bënim për të pasurit, sepse ky është një numër i konsiderueshëm […].


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.