Tim Cook ka fituar më shumë se 100 milion dollarë këtë vit

Nëse fshijmë dy muajt e fundit të vitit të kaluar, mund të konsiderojmë se Apple edhe një herë ka pasur një vit të shkëlqyeshëm, pasi që këto dy muajt e fundit kanë qenë një dhimbje koke e madhe për Tim Cook dhe të gjithë ekipin e tij, pasi ata kanë dalë nga telashet në telashe deri sa mbaroi me problemi i baterisë që po shkakton aq shumë për të folur.

Por edhe kështu, Apple ka pasur një vit të shkëlqyeshëm ekonomikisht dhe çuditërisht, menaxherët e saj të lartë janë shpërblyer për të. Logjikisht, ai që ka hyrë më shumë para ka qenë Tim Cook, i cili ka marrë në shtëpi më shumë se 100 milion dollarë, konkretisht 102 milion.

Nëse i ndajmë ato 102 milion, ne shohim se si paga e Tim Cook si kreu i Apple ka qenë 3.06 milion dollarë ndërsa shuma për rezultate ishte 89,2 milion dollarë.

Tim Cook është bërë një nga njerëzit më të rëndësishëm në botë, për shkak të pozitës që mban dhe për shkak se ai është kreu i kompanisë me vlerësimin më të lartë të bursës në botë, kështu që ai ka në dispozicion një ekip sigurie që do të Gjatë gjithë vitit 2017 ka pasur një kosto prej 224.216 dollarë. Ju gjithashtu udhëtoni me aeroplan privat, të cilin mund ta përdorni edhe për udhëtime personale, udhëtime personale që kanë pasur një kosto prej 93.109 dollarë.

Duart e duhura të Tim Cook në Apple: Luca Maestrai, Dan Riccio, Brucee Sewell dhe Angela Ahrendts kanë marrë shpërblime prej 3.11 milion dollarë secili, të cilat me pagën e tyre dhe përfshirë opsionet e aksioneve ata kanë fituar rreth 24,2 milion dollarë secili.

Në raportin e fundit të botuar nga Apple, shuma e marrë nuk bëhet e ditur Drejtori kryesor, Jony Ive, i cili ka punuar për dy vitet e fundit në projektin Apple Park, selia e re e Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.