Kygo Xellence, anulim i shkëlqyeshëm i zërit dhe zhurmës

Me shumëllojshmërinë e madhe të airculars pa tel që përmbytin tregun, më në fund kam gjetur të parët që do të ngrinin pyetje serioze me AirPods Pro. Kygo Xellence ofron zë të shkëlqyeshëm, me anulim të mirë të zhurmës, autonomi të madhe dhe kontrolle prekëse të jetë një rival serioz i AirPods Pro.

Dizajn i ndryshëm dhe i guximshëm

Veryshtë shumë e mërzitshme që të gjitha kufjet duken njësoj, dhe sot duket se ose dukeni si AirPods ose nuk keni asnjë shans për sukses. Për fat të mirë kemi akoma ata që preferojnë të bëjnë bast për një dizajn më konvencional, në të cilin shquhet qartë një LED i vendosur në sipërfaqen e prekjes në formë X.. Mos u shqetëso, nëse nuk dëshiron që dikush të vërejë kufjet e tua, mund t'i fikësh. Këto janë kufje "në vesh" me priza silikoni, me madhësi të ndryshme të disponueshme brenda kutisë për të zgjedhur ato që na përshtaten më mirë, duke ndihmuar funksionin e anulimit të zhurmës.

Në dispozicion në të bardhë ose të zezë, fundi i kufjeve dhe kutisë së karikimit është shumë i mirë, me sisteme magnetike për mbylljen e kapakut dhe për kufjet, ato vendosen në pozicionin perfekt brenda kutisë së fytyrës vetëm duke i rënë në mënyrë që ata të fillojnë të rimbushen. Një LED i vogël në secilin kufje tregon lidhjen dhe kur bateria është e ulët, dhe katër LED në kutinë tregojnë se sa bateri ka lënë. Kutia është aq e vogël sa të futet në çdo xhep. Një USB-C na lejon ta rimbushim atë duke përdorur kabllon që është përfshirë.

Autonomia e 30 orëve

Specifikimet e kufjeve përfshijnë lidhjen Bluetooth 5.0, pajtueshmërinë me kodekët aptX dhe AAC (që është ai që na intereson përdoruesve të iPhone), rezistenca ndaj djersës dhe ujit me certifikimin IPx5 që ju lejon t'i përdorni ato për sporte pa probleme, kontrollet e prekjes, sensori i afërsisë për të ndaluar luajtjen kur i hiqni ato, mikrofon për përdorim pa duar dhe pajtueshmëri me Siri dhe Google Assistant. Dhe ne i lëmë për fund të dy karakteristikat që bëjnë një ndryshim: anulimi aktiv i zhurmës, modaliteti i transparencës dhe autonomia deri në 30 orë.

Anulimi i zhurmës tashmë është bërë një tipar që duhet të kërkohet nga të gjithë kufjet e rangut të mesëm, dhe natyrisht këto Kygo Xellence e përmbushin këtë detyrë me një shënim të mirë. Prizat prej silikoni ndihmojnë në anulimin pasiv të zhurmës dhe ne gjithashtu duhet të shtojmë një sistem aktiv që mund ta kontrollojmë nga vetë kufjet përmes sistemit të tij të kontrollit të prekjes. Nivelin e tij të anulimit unë e vendosa atë në lartësinë e AirPods ProNë provat që kam kryer, nuk gjej ndryshime midis të dyve. Modaliteti i transparencës gjithashtu funksionon shumë mirë, duke ju lejuar të dëgjoni se çfarë po ndodh rreth jush, megjithëse ndoshta tingulli që dëgjoni nuk është aq i qartë sa në kufjet e Apple.

Funksioni tjetër i yllit të saj është autonomia e tij e shkëlqyeshme. Kufjet vetë mund t'ju mbajnë deri në 10 orë rishikim të vazhdueshëm me një karikim të vetëm, diçka që nuk kam qenë në gjendje ta verifikoj sepse është e pamundur që ta kaloj atë kohë me kufje të ndezura, dhe me kutinë e karikimit keni edhe dy rimbushje të plota, kështu që mund të përdorni kufjet për 30 orë pa qenë nevoja t’i lidhni në çdo fole. Kjo autonomi mund të kënaqë këdo, nuk mendoj se mund të vendosni një gabim të vetëm në jetën e tij të baterisë. Gjithashtu, nëse i lini në kutinë e ngarkesës për disa ditë, nuk do t'i gjeni të shkarkuara kur shkoni t'i përdorni, diçka që është mjaft e zakonshme në modelet e tjera.

Vlen të përmendet gjithashtu sistemi i kontrollit të prekjes të përfshirë në kufje. Kontrollet e prekjes zakonisht punojnë relativisht dobët në këto kufje të vegjël, sepse duhet të prekni një sipërfaqe të vogël shumë saktësisht, kështu që ndonjëherë për të bërë atë që dëshironi duhet të përsërisni veprimin derisa ta merrni. Xellence ka një sipërfaqe të madhe, dhe e gjitha i përgjigjet prekjes, kështu që edhe pse duhet të mësoheni të bëni gjeste, kontrolli i riprodhimit, përgjigjja e thirrjeve, ngritja ose ulja e vëllimit, ose aktivizimi i mënyrave të anulimit të zhurmës ose transparencës janë arritur të gjitha me një komoditet relativ.

Kontrolli nga aplikacioni

Kygo gjithashtu na ofron një aplikacion me të cilin mund të kontrollojmë kufjet. Me të mund të aktivizojmë ose çaktivizojmë funksione, siç janë anulimi i zhurmës ose modaliteti i transparencës, si dhe të aktivizojmë ose çaktivizojmë LED të kufjeve, në varësi të mënyrës sesi ju pëlqen pak a shumë. Isshtë mënyra e vetme në të cilën mund të aktivizojmë modalitetin "Bass Boost", një nxitje e basit që shkon shumë mirë me muzikë të caktuar., por që për shembull kur dëgjoni podcast është më mirë të çaktivizoni për një audio më natyrale. Një tjetër mundësi që mund të kontrollojmë është sensori i afërsisë, kështu që kur hiqni kufjet, luajtja ndërpritet automatikisht.

Por kjo nuk ndalet këtu, sepse ky aplikacion ju lejon të personalizoni audion tuaj, dhe unë nuk po flas për modifikimin e një barazimi manualisht, por për kryeni një provë që do ta bëjë audion nga kufjet të përshtatet me dëgjimin tuaj, sepse jo të gjithë dëgjojmë të njëjtën gjë, sidomos kur mosha po përparon. Ky audio i personalizuar gjithashtu mund të modifikohet më vonë me anë të një shiriti rrëshqitës që ju lejon të ndryshoni shkallën e personalizimit të tingullit të lëshuar nga kufjet.

Cilësia e tingullit

Ne vijmë në pjesën më të rëndësishme të kufjeve dhe më e vështira për t'u përshkruar: cilësia e tyre e zërit. Nëse e marr AirPods Pro si referencë, audio e këtyre Kygo Xellence është më e mirë në pothuajse çdo aspekt. Volumi i ofruar nga këto kufje është i lartë, më shumë se në AirPods Pro, pa shtrembëruar, por Gjëja e parë që vëreni është bas me të vërtetë i fuqishëm, befasues për kufjet e kësaj madhësie. Frekuencat e tjera janë gjithashtu shumë të mira, nuk janë bas që fshehin mangësitë në mes dhe lartësi, është një tingull i mirë në të gjithë spektrin e tij, megjithëse basi qëndron mbi pjesën tjetër, veçanërisht me aktivizimin e funksionit Bass Boost.

Nëse tingulli i AirPods Pro nuk ju bind sepse ndihet paksa "i sheshtë", këto kufje janë pikërisht ato që ju po kërkoni. Cilësia e zërit në telefonata është e mirë, me kufizimet që kanë kufjet në lidhje me mikrofonin që përfshijnë. Mund të themi se në këtë aspekt ata më shumë se përmbushin misionin e tyre, pa zhurmë të mëtejshme.

Mendimi i redaktorit

Pas shumë kufjesh më në fund gjej ato që në një rang çmimesh më të ulët se AirPods Pro i qëndrojnë ballë për ballë. Jo vetëm për cilësi superiore të zërit dhe bas me sy të gjerë, por ato gjithashtu përfshijnë veçori të tilla si anulimi i zhurmës, modaliteti i transparencës dhe kontrollet e prekjes, si dhe një aplikacion që ju lejon të personalizoni tingullin në dëgjimin tuaj dhe një autonomi të jashtëzakonshme. Për shkak të çmimit të tyre më të ulët, funksioneve dhe cilësisë së zërit, këto Kygo Xellence janë një mundësi e shkëlqyeshme për ata që kërkojnë kufje cilësore me veçori të shkëlqyera. Ato janë në dispozicion në Amazon për 199 € (lidhje)

Kygo Xellence
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
199
 • 80%

 • Kygo Xellence
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • tingull
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 100%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Autonomi e shkëlqyeshme
 • Cilësi e shkëlqyeshme e zërit
 • Reduktim i nivelit të lartë të zhurmës
 • Kontrollet me prekje

Contras

 • Pa karikim wireless

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   JM dijo

  Unë rekomandoj nuraloop. Ata nuk bien në të njëjtën kategori, por ato janë bomba. Siç ishin nuraphone.