CEO i Orange lë të kuptohet se aplikacionet e tjera do të jenë në gjendje të përdorin NFC të iPhone

paguaj-mollë katrore

Ka shumë telefona inteligjentë që kanë NFC brenda, kjo teknologji që lejon pagesa pa tel, e ardhmja e teknologjisë kur bëhet fjalë për të paguar. Një gjë e përbashkët për këta telefona inteligjentë është se ata lejojnë shumë aplikacione të palëve të treta të kenë qasje në këtë mikroprocesor, duke e lejuar atë t'i japë asaj shërbime të panumërta. Megjithatë, gjejmë një pajisje që e ka këtë teknologji plotësisht të kufizuar në shërbimin e sajPo flasim për iPhone 6 dhe iPhone 6s, çipi NFC i të cilave funksionon ekskluzivisht me Apple Pay, me pak fjalë, nuk funksionon jashtë Shteteve të Bashkuara ose Mbretërisë së Bashkuar.

Ne jemi në vende si Kina ose Kanada ku Apple Pay po mbërrin, megjithatë, për shembull Spanjollët kanë kaluar dy vjet "duke shijuar" këtë teknologji. Absshtë absurde sesi Apple e ka kufizuar NFC-në e iPhone plotësisht siç bëri me Bluetooth në kohën e saj. 

Theshtë CEO i Orange që ka vendosur të japë zile. Richard Stephanie, i cili ka këshilluar që Apple është gati të integrojë opsionin e pagesës së lëvizshme të Orange të quajtur "Orange Cash". Aktualisht kjo është e pamundur përmes softuerit, pasi Apple nuk e lejon atë, por ndoshta për këtë po flitej aq shumë për Apple Pay në Francë, dhe jo për ardhjen e sistemit zyrtar të Apple.

Sidoqoftë, nëse Orange Cash është vërtet gati të lëshohet në iOS, mund të jetë ajo Apple ka ndryshuar pikëpamjen e saj për këtë çështje dhe ka vendosur të lejojë përdorimin e aplikacioneve të palëve të treta për të përdorur chip-in e saj NFC. Kjo do të nënkuptojë se në të gjithë botën mund të përdorim shumë alternativa pagese pa kontakt në iPhone-in tonë, diçka e "ndaluar" deri më tani, dhe kjo është që bankat si "La Caixa" ose kompani si "Vodafone" kanë ofruar prej kohësh sisteme pagese NFC për celularët nga Android.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Louis V dijo

  Unë mendoj se do të ketë më shumë liri sesa shikimi deri më tani, por nuk mendoj se ata do të hapin NFC për askënd, vetëm për aplikacionet që Apple autorizon dhe do të jenë kanunore, siç është pagesa e lartpërmendur përmes NFC ... Unë nuk do të mendoni shumë e arsyeshme që tani që pagesat celulare do të bëhen modë me kompani të panumërta, Apple e ofroi këtë funksion vetëm me Apple Pay.

 2.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Ceo e portokallit? Ceo e portokallit? Uffff ufffff se ata që nuk paraqiten nuk guxojnë të hapin gojën e tyre të madhe ose të thonë mu uffff uffff se ato janë gjëja më e keqe në këtë planet