VOCOlinc MistFlow, lagështuesi dhe aromatizuesi i ajrit i pajtueshëm me HomeKit

VOCOlinc ka lëshuar një lagështues të ri që sjell si risinë e tij kryesore një rezervuar më të madh uji dhe që gjithashtu mund të veprojë si aromatizues i ajrit duke shtuar disa pika vajra esenciale, në përputhje me HomeKit si dhe platformat e tjera të automatizimit të shtëpisë dhe ne do t'ju tregojmë se si funksionon.

Përmirësimi i FlowerBud

Disa muaj më parë ju treguam lagështuesin VOCOlinc FlowerBud (lidhje), një lagështues origjinal që ishte gjithashtu një shpërndarës i aromave, por që kishte një pengesë të qartë: një rezervuar uji shumë i vogël që ju detyroi ta mbushnit shpesh. Me përdorimin që zakonisht i jap, duhet ta rimbush çdo dy ditë dhe se e përdor si një mjedis më shumë sesa si një lagështues. Me këtë MistFlow të ri mund ta harrojmë këtë shqetësim, sepse përfshin një rezervuar mjaft të madh me një kapacitet prej 2,5 litra., e cila ju lejon të harroni për rimbushjen e tij në një javë duke e bërë një përdorim mjaft të shpeshtë të tij.

Për të arritur këtë VOCOlinc është dashur të bëjë pa dizajne origjinale, dhe ky MistFlow është një lagështues konvencional nëse shikoni modelin e tij. Forma cilindrike, me një mbulesë të sipërme që duhet ta heqim për të mbushur rezervuarin e ujit, me një fund të tejdukshëm që bën që drita nga LED-et e saj të brendshëm të mund të përdoret për të zbukuruar dhomën tuaj. Në këtë mënyrë kemi dy pajisje në një, një llambë me 16 milion ngjyra dhe një lagështues-shpërndarës aromash. që përveç krijimit të një ambienti më të shëndetshëm në dhomën tuaj do të japë një prekje të rëndësishme dekorative. Intensiteti i dritës nuk shërben për të ndriçuar, thjesht për të dhënë atmosferë.

Butonat fizikë në pjesën e përparme janë shpërndarë gjithashtu, dhe tani kemi butonat prekës. E sipërmja ju lejon të kontrolloni funksionin e lagështuesit, duke kaluar nga modaliteti i çaktivizuar në një me intensitet të ulët dhe ato të tjera me intensitet të lartë. Pikërisht poshtë kemi një buton për të kontrolluar ndriçimin e llambës dhe për të ndryshuar ngjyrën nëse mbani të shtypur për pesë sekonda, ajo që nuk do të jeni në gjendje të kontrolloni është shkëlqimi i llambës. Butonat janë të lehtë për t'u përdorur, por përgjigjja ndonjëherë nuk është plotësisht e shpejtë, duke kërkuar disa prova. Kablli gjithashtu ka ndryshuar, i cili tani është i fiksuar dhe ka një prizë konvencionale, dhe fakti që ka një shkallë që ju lejon të dini nivelin e ujit që mbetet në rezervuar.

Lidhja me rrjetin tonë HomeKit bëhet përmes WiFi-it në shtëpi, duke qenë i pajtueshëm vetëm me rrjetet 2,4GHz. Kjo bën të mundur vendosjen e tij kudo në shtëpi, pa qenë e nevojshme të jeni pranë qendrës suaj të aksesorëve, duhet të keni vetëm mbulim WiFi. Në listën e specifikimeve të mbetura ne mund të nxjerrim në pah një trajtim antibakterial, thelbësor në një lagështues pasi lagështia është një magnet për zhvillimin e mikrobeve dhe funksione të tilla si auto-off, mundësia e krijimit të programeve ose të qenit në gjendje të vendosni një lagështi të synuar dhe lejo që pajisja të jetë ajo që ndizet dhe fiket automatikisht për ta mirëmbajtur atë.

HomeKit, Alexa dhe "Asistenti i Google"

VOCOlinc ka absolutisht të drejtë kur vendos se cilat platforma janë në përputhje me pajisjet e tij - të gjitha. Pse të martoheni me një platformë të vetme kur mund t'i ofroni përdoruesit mundësinë për të zgjedhur, megjithëse për arsye të dukshme do të përqendrohemi në pajtueshmërinë e saj me HomeKit, platformën e automatizimit të shtëpisë të Apple. Procesi i lidhjes është i njëjtë si gjithmonë duke përfshirë skanimin e kodit që është në një afishe në pjesën e pasme të pajisjes ose në kartën e udhëzimit. Sapo të bëhet kjo, do të konfigurohet që të përdoret, dhe Casa do të njohë dy pajisje të ndryshme: llambë dhe lagështues. Si parazgjedhje ato do të shfaqen si një, edhe pse me kontrolle të pavarura, nëse duam t'i ndajmë është e mundur brenda cilësimeve të pajisjes brenda Home.

Siç është zakonisht, shtëpia na ofron kontrolle mjaft bazike: ndizni, fikni, kontrollin e intensitetit dhe ndryshimin e ngjyrës. Por ne kemi mundësinë për të përfshini këto pajisje në ambiente dhe krijoni automatizma duke përfshirë të gjitha llojet të pajisjeve, cilado markë që të jenë, për sa kohë që janë në rrjetin tonë HomeKit. Ju mund të përdorni dritat tuaja të mençura të dhomës së ndenjes të kombinuara me këtë MistFlow, të krijoni ndriçim specifik për kur jeni duke parë një film, ose për të dhënë një prekje dekorative në një dhomë.

VOCOlinc na ofron aplikacionin e vet, i cili është azhurnuar dhe ridizenjuar së fundmi (lidhje), një lajm i mirë sepse ishte një aplikacion me një estetikë disi të dyshimtë që është përmirësuar shumë pas këtij azhurnimi. Përveç funksioneve themelore që mund të bëjmë me aplikacionin Home, ne mund të përdorim funksione të tjera më të përparuara. Në rastin e llambës, ne mund të ekzekutojmë efekte me ndryshime automatike të ngjyrave dhe me mundësinë e personalizimit. Funksioni i lagështuesit ka gjithashtu funksione interesante siç është mundësia për të vendosur një lagështi të synuar ose për të rregulluar nivelin e intensitetit të lagështimit duke zgjedhur midis pesë niveleve. Ne gjithashtu mund të krijojmë programe operative dhe mund të aktivizojmë aplikacionin për të na njoftuar kur uji në rezervuar duhet të rimbushet.

Funksioni i shpërndarësit të aromës nuk ka ndonjë funksionalitet brenda aplikacionit, as në VOCOlinc e as në Home, sepse është diçka që duhet ta bëjmë manualisht duke shtuar disa pika vajra esenciale në rezervuarin e ujit. Intensiteti i aromës do të varet nga vaji që përdorim si dhe sasia që shtojmë në rezervuar. MistFlow do të përfitojë nga funksioni i lagështuesit për të shpërndarë aromën e vajit që kemi shtuar, pa zhurmë të mëtejshme.

 

Mendimi i redaktorit

Ruajtja e lagështisë adekuate relative në një dhomë përmirëson banueshmërinë e saj. Përdorimi i kondicionerëve ose ngrohja e thajnë mjedisin, gjë që mund të shkaktojë shqetësime në sy ose në mukozat. Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të mos e teproni, prandaj është thelbësore që lagështuesi të ketë një rregullim automatik për të ruajtur lagështinë që keni krijuar. Lagështia më e rekomanduar për një dhomë duhet të jetë rreth 50%, shifra që në varësi të klimës në zonën tuaj mund të jenë të vështira për t'u arritur pa një lagështues. Kjo VOCOlinc MistFlow ju ndihmon ta arrini atë lehtësisht, me një rezervuar të madh uji që ju lejon të mos duhet ta mbushni atë shpesh dhe me një funksion llambë që do t'i japë dhomës një prekje interesante dekorative. Integrimi me HomeKit ju lejon ta kontrolloni atë përmes iPhone, iPad, HomePod dhe Apple Watch, dhe të jesh në gjendje të shtosh pak vaj esencial për të dhënë një aromë është një plus. Çmimi i saj është 69,99 € në Amazon (lidhje)

VOCOlinc MistFlow
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
69,99
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Rezervuar i madh 2,5 litra
 • Mundësia e shtimit të aromave
 • Kontrollet me prekje
 • Përputhshmëria e HomeKit, Alexa dhe "Asistentit të Google"

Contras

 • Butona prekës me përgjigje ndonjëherë të çrregullt

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.