iOS 17.4 pothuajse gati për lançim me këto veçori të reja

iOS 17.4

Apple sapo nisi Beta më e fundit e iOS 17.4, versioni përfundimtar i të cilit për të gjithë publikun do të mbërrijë javën e ardhshme dhe ka bërë publike edhe listën e ndryshimeve në këtë version të ri.

Shumë nga veçoritë e reja të iOS 17.4 do të kufizohen në Evropë, për shkak të legjislacionit të ri për tregjet dixhitale, por ka edhe ndryshime të tjera që janë universale. Lista e plotë e ndryshimeve është si më poshtë:

 • Mund të instalohen dyqane të palëve të treta ku mund të blejmë dhe shkarkojmë aplikacione jashtë App Store. Këto dyqane aplikacionesh mund të vendosen si parazgjedhje në vend të App Store. (Vetëm në Evropë)
 • Mënyrat e pagesës jashtë Apple do të lejohen. Zhvilluesit mund të përfshijnë mënyra të tjera pagese dhe madje mund të lidhen me faqet e tjera të internetit për t'i bërë ato. (Vetëm në Evropë)
 • Aplikacionet e shfletimit në internet do të jenë në gjendje të përdorin motorët e tyre në vend që të detyrohen të përdorin WebKit, motorin Safari. (Vetëm në Evropë)
 • Bankat dhe aplikacionet e pagesave do të kenë akses në NFC të iPhone për të qenë në gjendje të përdorin platformat e tyre të pagesave përveç Apple Pay. Këto mënyra pagese mund të konfigurohen si parazgjedhje. (Vetëm në Evropë)
 • Aplikacionet e lojërave në renë kompjuterike do të lejohen. GeForce Now, Xbox Cloud dhe platforma të tjera do të jenë në gjendje të kenë aplikacionet e tyre pa pasur nevojë të përdorin Safari për të funksionuar.
 • Emoji të reja duke përfshirë: kërpudha, gëlqere, feniks, zinxhir të thyer, kokë që thotë "po" dhe kokë që thotë "jo".
 • Aftësia që Siri të lexojë mesazhe në gjuhën e zgjedhjes suaj.
 • Skeda "Dëgjo tani" është tani "Home" në aplikacionet Podcast dhe Music.
 • Podkastet do t'ju ofrojnë transkriptime automatike të podkastit që po dëgjoni.
 • Shiriti i navigimit të Safari është më i gjatë.
 • Mbrojtja nga vjedhja e iPhone (i lëshuar në iOS 14.3) ju lejon të zgjidhni nëse vonesa 1-orëshe për të bërë disa ndryshime kërkohet gjithmonë ose vetëm kur jeni larg vendndodhjeve tuaja të njohura.
 • Përmirësime në CarPlay (kur të dalë versioni i ri, tani për tani vetëm në SHBA).
 • SharePlay tani mund të përdoret edhe në HomePod dhe Apple TV.
 • Kohëmatësi tani ka Live Activity në ekranin e kyçjes.
 • Brenda App Store, në llogarinë tuaj, ju keni një Histori Blerjeje që përfshin të gjitha blerjet e bëra, jo vetëm aplikacionet.
 • Njohja e muzikës ju lejon të shtoni këngët që keni identifikuar në listat dhe bibliotekën tuaj të luajtjes së Apple Music, si dhe në Apple Music Classical.
 • Siri ka një opsion të ri për të shpallur mesazhet që merrni në çdo gjuhë të mbështetur.
 • Statusi i baterisë në cilësimet tregon numrin e cikleve të baterisë, datën e prodhimit dhe përdorimin e parë në modelet iPhone 15 dhe iPhone 15 Pro.
 • ID-ja e telefonuesit shfaq emrin e kompanisë, logon dhe emrin e departamentit të verifikuar nga Apple kur është e disponueshme.
 • Numrat e kartës virtuale të Apple Cash ju lejojnë të paguani me Apple Cash te tregtarët që nuk kanë ende Apple Pay duke shtypur numrin tuaj të Portofolit ose duke përdorur plotësimin automatik të Safari.
 • Rregullon një problem ku imazhet e kontaktit janë bosh në "Kërko".
 • Rregullon një problem për përdoruesit me dy kartë SIM ku numri i telefonit ndryshon nga primar në sekondar dhe është i dukshëm për një grup të cilit i kanë dërguar një mesazh.

Plus iOS 17.4 Kemi edhe versione të reja për pjesën tjetër të sistemeve operative, por me ndryshime shumë të vogla që vështirë se ia vlen të përmenden, përveç përmirësimeve të sigurisë, natyrisht.


Na ndiqni në Google News

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.