Lajmet e rëndësishme nga Apple i referohen luftës kundër racizmit dhe promovimit të barazisë

Apple Developer Center

Më në fund, dhe pas disa orësh pritje në të cilën shumë përdorues të Apple menduan se Apple do të përfshihej disi në luftime (pak më shumë) kundër kësaj pandemie COVID-19, intervista e CBS zbulon një plan për të lufta kundër racizmit dhe promovimi i barazisë midis njerëzve përveç përurimit të akademisë së parë të zhvilluesve në Detroit deri në fund të këtij viti 2021.

Ka disa detaje që kanë dalë nga kjo intervistë, lajmet për diçka "kaq të madhe" ngritën shumë pritje tek përdoruesit e Apple dhe me të vërtetë është diçka që përfiton miliona njerëz në botë dhe shkon përtej vetë Apple. Mund të duket se racizmi është larg, por nuk është, është akoma diçka që ndikon në shoqërinë e sotme dhe në Shtetet e Bashkuara duket se shumë më tepër ... Sido që të jetë, Barazia dhe Drejtësia Raciale është ajo që firma Cupertino po promovon tani dhe me këtë ata duan të ndalojnë racizmin në vend.

Akademia e zhvilluesve është pikërisht në një nga vendet ku ky racizëm është më i fshehtë dhe kjo është arsyeja pse ata donin të përdornin Detroitin si e para e akademive të zhvilluesve. Në këtë mënyrë ata dëshirojnë të promovojnë barazinë dhe të mbështesin të gjithë komunitetin e zi për të arritur qëllimet e tyre në çështjet e zhvillimit. E vërteta është se është diçka shumë e bukur dhe diçka në të cilën Apple është përfshirë për një kohë të gjatë, më shumë që nga epoka e Tim Cook, por pa dyshim niveli i përfshirjes është maksimal.

La Njoftimi për shtyp Apple shpjegon gjerësisht këtë projekt të ri, vlerat e tij dhe çfarë do të thotë për Apple stërvitni talentet e reja pa shikuar ngjyrën e tyre të lëkurës, tiparin e fytyrës, gjuhën dhe kështu me radhë. Bravo tek Apple!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.