Çfarë ka të re në iOS 15.1

Siç njoftoi Apple javën e kaluar, përditësimi i parë i madh për iOS 15, iOS 15.1, u publikua dje pasdite (koha e Spanjës), një përditësim që vjen me disa nga veçoritë më të pritura që Apple nuk i ka përfshirë në versionin përfundimtar të këtij versioni dhe disa prej atyre që kanë arritur në iPhone 13 të ri.

Nëse ju doni di të gjitha lajmet të cilat janë tashmë të disponueshme përmes iOS 15.1 dhe iPadOS 15.1 pas përditësimit në versionin më të fundit tashmë të disponueshëm, ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

SharePlay

SharePlay është një funksion i krijuar për të mundësojnë që njerëzit të jenë më afër së bashku virtualisht falë FaceTime, një funksionalitet i lindur nga nevoja e pandemisë së koronavirusit për të mbajtur kontakte me miqtë dhe familjen tonë.

Kjo veçori i lejon pjesëmarrësit të marrin pjesë luani muzikë, seriale dhe filma në sinkron dhe kështu e komentojnë atë sikur të ishin bashkë në të njëjtën dhomë.

Përveç kësaj, ajo gjithashtu lejon ndani ekranin tuaj të iPhone, iPad ose Mac me dikë tjetër, një veçori ideale për të planifikuar një udhëtim, një takim me miqtë, për të ndihmuar dikë të konfigurojë ose zgjidhë problemet e pajisjes tuaj.

ProRes (iPhone 13 Pro)

ProRes Native në iOS 15.1 beta 3

Me prezantimin e gamës së iPhone 13, Apple prezantoi një opsion të ri video të quajtur ProRes, a formati i regjistrimit të videos përdoret në regjistrimet profesionale që ofrojnë besueshmëri më të lartë të ngjyrave dhe kompresim më të ulët të videos, kështu që humbet shumë më pak detaje.

Ky funksion disponohet vetëm në iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max, përdorues që jo vetëm mund të regjistrojnë, por edhe të modifikojnë dhe ndajnë videot e krijuara nga pajisjet e tyre. Ky funksion disponohet brenda cilësimeve të aplikacionit Kamera - Formatet - ProRes.

Nëse ju doni regjistroni në 4K me 30 fps, keni nevojë për një iPhone 13 Pro prej 256 GB ose më të lartë, pasi në modelin e ruajtjes 128 GB, ky funksion është i kufizuar në 1080 me 60 fps. Kjo ndodh sepse, sipas Apple, një minutë video në HDR ProRes 10-bitësh merr 1.7 GB në modalitetin HD dhe 6 GB në 4K.

Funksioni makro

Foto makro

Një tjetër nga funksionet e reja të disponueshme përmes kamerës së iPhone-it të ri me iOS 15.1 është makroja. Me iOS 15.1, Apple ka shtuar një kalim në çaktivizoni makro automatike.

Kur çaktivizohet, aplikacioni Kamera nuk do të kalojë automatikisht në kënd të ngadalshëm ultra të gjerë për foto dhe video makro. Ky funksion i ri është i disponueshëm brenda Cilësimeve - Kamera.

Përmirësime në menaxhimin e baterive të iPhone 12

iOS 15.1 ka prezantuar algoritme të reja për të ditur gjendjen e saktë të baterisë, algoritme që ofrojnë një vlerësimi më i mirë i kapacitetit të baterisë me kalimin e kohës në iPhone 12.

HomePod mbështet Audio pa Humbje dhe Dolby Atmos

Jo vetëm iPhone ka marrë lajme të rëndësishme me iOS 15.1, pasi HomePod gjithashtu ka përditësuar softuerin e tij në 15.1, duke shtuar audio pa humbje dhe mbështetje Dolby Atmos me audio hapësinore.

Për të aktivizuar këtë funksion të ri, duhet ta bëjmë përmes aplikacionit Home.

Aplikacioni në shtëpi

Janë shtuar nxitës të rinj të automatizimit bazuar në leximin nga një sensor ndriçimi, cilësia e ajrit ose niveli i lagështisë i pajtueshëm me HomeKit.

Tekst i drejtpërdrejtë në iPad

Funksioni i njohja e tekstit, Live Text, i disponueshëm përmes kamerës në iPhone, tashmë është i disponueshëm edhe në iPadOS 15, një veçori që ju lejon të njihni tekstet, numrat e telefonit, adresat ...

Kjo veçori është e disponueshme në iPad me Procesor A12 Bionic ose më i lartë.

Shortcuts

Janë shtuar veprime të reja tashmë të planifikuara që na lejon të mbivendosim tekstin mbi imazhe ose skedarë në formatin GIF.

Karta e vaksinimit në portofol

Apple Wallet në iOS 15

Përdoruesit që kanë marrë vaksinën kundër COVID-19 mund të përdorin aplikacionin Wallet për të ruani dhe krijoni një kartë vaksinimi që mund të shfaqet kudo që kërkohet pa pasur nevojë të mbani një certifikatë fizike në letër.

Ky funksion për momentin është i disponueshëm vetëm në disa shtete të Shteteve të Bashkuara.

Rregullime të defekteve në kod

Rregulloi problemin që paraqiti aplikacioni Photos kur shfaq gabimisht se hapësira ruajtëse ishte plot kur importoheshin video dhe foto.

Problemi që ndodhi gjatë luajtjes së audios nga një aplikacion që mund është ndalur kur mbyllet ekrani.

Me iOS 15.1 ka rregulluar edhe problemin që nuk e lejoi pajisjen të zbulonte rrjetet e disponueshme Wi-Fi.

MacOS 15 Monterey tani në dispozicion

macOS Monterey

Së bashku me lëshimin e iOS 15.1, Apple lëshoi Versioni përfundimtar i macOS Monterey, një version i ri që prezanton disa nga veçoritë që janë gjithashtu të disponueshme në iOS, si p.sh. SharePlay.

Tani për tani, funksioni Kontroll Universal, një funksion që ju lejon të zgjasni monitorin nga një Mac në një iPad, nuk është i disponueshëm, por do të arrijë në javët në vijim, sipas Apple disa ditë më parë.

macOS Monterey mirëpret Shkurtoret, modaliteti konkret dhe Safari i rinovuar i iOS 15Me Ky version i ri është i pajtueshëm me të njëjtët kompjuterë si macOS Big Sur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.