Karakteristikat kryesore të reja të iPadOS 14

IPad merr lajme të rëndësishme në azhurnimin e iPadOS 14, të ndarë kryesisht me versionin për iPhone, iOS 14, por me disa ekskluzive për tabletën Apple. Ne ju tregojmë ndryshimet kryesore që mund të shohim në iPad-in tonë nga kjo vjeshtë.

Listimi i Ndryshimet për iPad me azhurnimin në iPadOS 14 janë të gjata, por ne mund të përmbledhim ndryshimet kryesore në listën e mëposhtme, të cilat i shohim me këtë rend në videon që shoqëron këtë artikull:

 • Widgets: iPad pranon widget e iOS 14, megjithëse këtu ndryshimi është më pak i mrekullueshëm pasi një vit më parë me iPadOS 13 tashmë kemi marrë një version më widget, por estetikisht të ngjashëm. Por miniaplikacionet nuk janë më të kufizuara në versionin iPad, pasi nuk lejohet t'i vendosni ato askund në trampolinë.
 • Biblioteka e aplikacioneve: Apple e ka lënë iPad-in jashtë kësaj veçorie, diçka që ne nuk e dimë nëse do të jetë përfundimtare apo thjesht një dështim që do të zgjidhet më vonë.
 • Thirrje më diskrete dhe Siri, si në versionin iPhone. Thirrjet shfaqen si një njoftim, me butona të mbylljes dhe fikjes, dhe Siri shfaqet me ikonën dhe animacionin e ri në këndin e poshtëm të djathtë, me përgjigjet që shfaqen në një mini-dritare që përshtatet me përmbajtjen, jo me ekranin e plotë.
 • Gjetësi Universal: Apple tani lejon kërkime kudo në sistem, brenda aplikacioneve, etj.
 • Shirit anësor në aplikacione- Disa aplikacione si Fotografitë, Skedarët, Muzika dhe Shtëpia marrin një ndryshim me një shirit anësor 'macOS'.
 • Mesazhe Merrni më të rejat në iOS 14, me aftësinë për të cituar mesazhe, për të përmendur përdorues, për të biseduar me pin dhe për të ndryshuar ikonën për bisedat në grup.
 • Aplikim Muzikë ndryshoni aspektet e dizajnit siç janë shiriti anësor, riprodhuesi me ekran të plotë ose mundësia e hapjes së dy dritareve të njëkohshme.
 • El Njohja e shkrimit të dorës / Shkarravitjes Për mendimin tim është risia më e shquar. Tani gjithçka që shkruani me Apple Pencil mund ta transformoni, zgjidhni, ndryshoni ngjyrën, etj. Sistemi do të njohë atë që ju shkruani me dorë, dhe ju mund të përdorni Apple Pencil për të plotësuar çdo kuti teksti brenda sistemit.

Këto janë risitë kryesore, megjithëse ka edhe të tjera si Klipet, ndryshimet në HomeKit... por ne do ta shohim atë në videot e tjera më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.