Mirupafshim Intel, Apple paraqet Mac-in e saj të parë me procesorin e vet

Apple e ka bërë të qartë: e ardhmja e saj është larg Intel. Macet e para me një procesor Apple Silicon, pagëzuar M1 në gjeneratën e tij të parë, ata janë këtu. Kjo është gjithçka që duhet të dini.

Procesori M1, Apple Silicon i parë

Pas vitesh prodhimi i procesorëve të vet për iPhone dhe iPad të saj, dhe pas shumë thashethemeve për mundësinë e bërjes së kapërcimit edhe në Mac, Apple tashmë ka prezantuar gjeneratën e parë të procesorëve të saj Apple Silicon: M1. Një procesor me arkitekturë ARM, i njëjtë me iPhone dhe iPad, i krijuar posaçërisht për Mac dhe me shumë përparësi krahasuar me procesorët konvencional Intel: më shumë performancë, më pak konsum të energjisë dhe më pak gjenerim të nxehtësisë.

Një procesor 5 nanometër me 8 bërthama CPU që ju ofrojnë dyfishi i energjisë me një të katërtën e konsumit, dhe një GPU me 8 bërthama që ju ofron dyfishin e energjisë me një të tretën e konsumit. Këto janë shifra absolutisht fantastike që do të duhet të provohen në testet e performancës në jetën reale, por sigurisht që do t'i bëjnë gjërat shumë të vështira për Intel dhe pjesën tjetër të prodhuesve të laptopëve.

MacBook Air

Laptopi i parë që Apple ka prezantuar me këtë procesor të ri ka qenë MacBook Air. Falë procesorit M1, laptopi i ri do të jetë absolutisht i heshtur duke shpërndarë tifozët, dhe nëse e krahasojmë atë me gjeneratën e mëparshme të Air, në nivelin e CPU-së është 3.5 herë më i shpejtë, dhe në nivelin grafik deri në 5 herë më i shpejtë. Dhe nëse flasim për bateri, kemi deri në 18 orë bateri në përdorim normal, pa fjalë. Nuk ka ndryshime në dizajn, dhe çmimi është ulur pak, duke filluar nga 1129 € për modelin e hyrjes me 256 GB hapësirë ​​ruajtëse SSD. Opsionet e zgjerimit janë deri në 16 GB RAM dhe 512 GB SSD.

Mac Mini

Tjetri që u shfaq në skenë ka qenë Mac Mini, kompjuteri i vogël desktop i Apple, tani kompjuteri i tij më i përballueshëm. Përfitimet që ju sjell procesori M1 përfshijnë trefishoni shpejtësinë në nivelin e CPU, dhe deri në 6 herë më shumë në nivelin grafik. Çmimi i tij fillon nga 799 € Me 256 GB SSD dhe 8G RAM, me mundësinë e zgjerimit të RAM deri në 16 GB dhe hapësirën e hapësirës deri në 2TB SSD.

MacBook Pro

Apple nuk ka dashur të qëndrojë vetëm me gamën e saj "themelore" dhe ka azhurnuar MacBook Pro me këtë procesor të ri, megjithëse vetëm modelin 13 inç. CPU-ja e tij është 2.8 herë më e shpejtë se gjenerata e mëparshme, dhe grafikët shumëzojnë shpejtësinë e tij me 5. Apple mburret me deri në 20 orë autonomi, absolutisht e pabesueshme. Çmimi i tij fillon me 1449 € me 256 GB hapësirë ​​ruajtëse dhe 8 GB RAM, me zgjerim deri në 16 GB RAM dhe 2TB SSD.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.