Le të hedhim një vështrim më të afërt në brezin e nëntë të iPad që u prezantua dje

Brezi i nëntë i iPad ishte risia e parë që Tim Cook dhe ekipi i tij nxorrën nga xhepat e tyre në prezantimin e djeshëm të "Kalifornisë streaming". Një iPad i ri dhe një iPad mini i ri që zëvendësojnë ato aktuale, me të njëjtën pamje të jashtme, por të rinovuar plotësisht brenda.

Un 9 iPad me procesor të ri, kamerë të përparme, ekran të ri dhe më shumë kapacitet ruajtës. E gjithë kjo për të përfituar sa më shumë nga softueri i ri iPadOS 15 i instaluar tashmë, me shumë veçori të reja. Le të shohim.

Në fjalimin kryesor të djeshëm, kur të gjithë prisnin të shihnin të renë iPhone 13, e para nga risitë ishte prezantimi i gjeneratës së nëntë të iPad. Pa dyshim, një nga pajisjet më të shitura të kompanisë.

Me një çmim fillestar prej 379 Euro, iPad i ri përmban një ekran Retina 10,2 inç me True Tone, një kamerë të përparme me kënd ultra të gjerë 12MP me skenë qendrore, mbështetje për Apple Pencil (gjenerata e parë) dhe dyfishin e hapësirës ruajtëse të gjeneratës së mëparshme. Ai përfshin softuerin e ri iPadOS 1.

Procesor i ri A13 Bionic

Ky brez i nëntë i iPad monton çipin e fuqishëm A13 Bionic, e cila siguron një rritje të performancës prej 20% mbi modelin që kishte deri më tani. Kjo e bën iPad-in e ri deri në 3 herë më të shpejtë se Chromebook-u më i shitur, dhe deri në 6 herë më i shpejtë se tableti Android më i shitur.

Me këtë potencial të ri të performancës, iPad i ri do t'i lejojë përdoruesit të drejtojnë pa probleme aplikacionet dhe lojërat që kërkojnë një nivel të lartë përpunimi. E Motori nervor A13 Bionic gjithashtu fuqizon aftësitë e nivelit të ardhshëm të mësimit të makinerisë, përfshirë tekstin e drejtpërdrejtë në iPadOS 15, i cili përdor iPadOS XNUMX për të njohur dhe punuar me tekstin në një foto.

Kamera e re e përparme 12 MP

Risia e kornizës së përqendruar që u prezantua disa muaj më parë në iPad Pro gjithashtu arrin iPad -in e ri. Falë kamera e re e përparme Kënd ultra i gjerë 12MP dhe Motori Neural, tani përdoruesit mund të gëzojnë thirrje video edhe më tërheqëse. Ndërsa përdoruesit lëvizin nëpër skenë, funksioni i Inkuadrimi në qendër automatikisht e kornizon kamerën për t'i mbajtur ato në pamje. Kur njerëzit e tjerë i bashkohen skenës, kamera gjithashtu i zbulon ato dhe zvogëlon butësisht për t'i përfshirë në thirrjen video.

Kjo veçori e re i bën thirrjet video më të natyrshme në FaceTime, si dhe në aplikacionet e thirrjeve video të palëve të treta. Apple ka dashur të rrisë mundësitë që iPad mund të ofrojë për të përmirësuar videokonferencë, kështu përdoret sot.

Ekran i ri 10,2 inç me True Tone

IPad i ri monton të njëjtin ekran 10,2 inç si modeli i mëparshëm, por me risinë e toni i vërtetë (Toni i Vërtetë). Një sensor i ri i përmirësuar i dritës së ambientit lejon që përmbajtja e ekranit të përputhet me temperaturën e ngjyrave të një dhome.

Ky funksion i ri i tonit të vërtetë i bën imazhet të duken më të natyrshme dhe u siguron përdoruesve një përvojë më të rehatshme të shikimit mjedise të ndryshme ndriçimi që mund të kemi në shtëpi ose në zyrë.

Magazinimi është dyfishuar

IPad i ri fillon me 64 GB ruajtje, dyfishi i ruajtjes së gjeneratës së mëparshme, duke ofruar edhe më shumë vlerë për përdoruesit e iPad. Dhe nëse keni nevojë për më shumë hapësirë ​​ruajtëse, keni një mundësi prej 256 GB, kështu që mund të mbani gjithçka që ju nevojitet në iPad tuaj.

iPadOS 15 i instaluar

Dhe për të përfituar nga të gjitha performancat që ju ofron iPad i ri, vjen me të iPadOS 15 Fabrika e instaluar, me karakteristika dhe funksione të reja, për të qenë më produktive dhe për të çuar shkathtësinë e iPad edhe më tej.

Shumë funksione shumë më të fuqishme, paraqitje të reja të miniaplikacioneve, një aplikacion i ri i përmirësuar i Shënimeve, veçori e tekstit të drejtpërdrejtë dhe Koha e përmirësuar e fytyrës që e bën përdorimin e iPad më të lehtë dhe shumë më shpërblyes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.