A është e lehtë për Siri të mësojë një gjuhë të re? Si e bën Apple për t'ju mësuar

Vendosni Hey Siri

Duket se është e lehtë për kompanitë të zbatojnë gjuhë të ndryshme tek asistentët e tyre virtual por nuk është aq e lehtë nëse shikojmë Google Assistant që flet vetëm anglisht ose Alexa ndër të tjera. Apple mori shumë kritika në kohën e fillimit të saj për të mos qenë në dispozicion në të gjitha gjuhët dhe pjesëmarrësit e konkursit gjithashtu po kritikohen për këtë - edhe pse duket se ata i kritikojnë ata pak më pak - duket se kjo është jo aq e thjeshtë.procesi i mësimit të gjuhës dhe Siri tashmë flet rrjedhshëm në 36 gjuhë.

Si mëson Siri gjuhë të ndryshme?

Në versionin e fundit të lëshuar nga Apple, kompania njoftoi ardhjen e një gjuhe tjetër, Shanghai. Epo, këto gjuhë po mësohen pak nga pak dhe procesi është mjaft kurioz. Gjëja e parë dhe më e jashtëzakonshme është se në rastin e Apple kërkon njerëz që flasin drejtpërdrejt gjuhën që duan të shtojnë në asistent, këta njerëz do të lexojnë paragrafë, fjali, fjalë të ndryshme me theks të ndryshëm dhe e gjithë kjo regjistrohet. Të gjitha këto regjistrime të papërpunuara ato do të regjistrohen përsëri nga njerëz të tjerë nga i njëjti vend por nga vende të tjera të përcaktojë thekset dhe si të vokalizojë.

Të gjitha këto regjistrime futen në një modeli i trajnimit algoritmik i makinës që parashikon dhe zgjedh fjalët që nuk janë në bazën e të dhënave, përveç kësaj është bashkimi i fjalëve dhe shtimi i gjithë përmbajtjes, formësimi i frazave dhe të tjera. Pasi të jetë bërë ky proces Apple përfshin gjuhën në diktimin iOS dhe macOS, në mënyrë që ata të vazhdojnë të mësojnë përveç ruajtjes së të njëjtave fjalë me zhurmë të vërtetë, kollë, pauza të përdoruesve të ndryshëm kur flasin, etj ... Pastaj do të përdoret për të përmirësuar këto fraza dhe bazën e të dhënave me zë.

Dhe me gjithë atë bazë të dhënash në formën e zërave "të rinj" dhe shumë më të gjerë që Apple tashmë ka në zotërimin e saj, mbetet vetëm t'i kalojë gjithçka mësuar Siri-t dhe ta bëjë atë të pastër. Për këtë, ajo që ata bëjnë në Cupertino është të filtrojnë zërat dhe përsërisni procesin e regjistrimit me përdoruesit që Siri të sintetizojë audion duke korrigjuar papërsosmëritë nga teksti në fjalim kur pyetet nga një përdorues.

Një proces kurioz dhe aspak i thjeshtë i shpjeguar nga Alex Steel në Reuters, nga i cili ne presim përmirësime pasi inteligjenca artificiale fillon të përdoret vërtet dhe jo pyetje dhe përgjigje të regjistruara më parë. Me sa duket Siri punon shumë mirë, por gjithnjë ka hapësirë ​​për përmirësim dhe SiriKit gjithashtu do të shtojë funksione në aplikacionet e palëve të treta, të cilat padyshim e bëjnë Siri një nga asistentët më të mirë të zërit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.