Lidhja teknike: E gjithë historia e padisë midis Apple dhe Epic Games

Fortnite dhe gjelat ishin shkaku i gjithçkaje. Epic Games, kompania zhvilluese në krye të Fornite, vendosi që dyqani i saj i lojërave video shumë më i ftohtë se App Store dhe se ishte krejtësisht e padrejtë që kompania Cupertino po merrte 30% të "gjelave" që përdoruesit investuan në lojën e tyre video.

Më shumë se një vit më vonë, dënimi nuk e lë Apple ose Epic Games të lumtur, të dy kompanitë kanë qenë gjysmë të kënaqur, le ta njohim rastin në thellësi. Tani e tutje shumë gjëra mund të ndryshojnë në Dyqanin e Aplikacioneve iOS.

Epic Games nuk e pëlqeu kurrë metodën

Tim Sweeney, CEO i Epic Games, është ankuar për komisionet e standardizuara në tregun e lojërave video që nga viti 2015. Kështu e shpreh publikisht shqetësimin e tij kundër Setam (Valve), App Store (Apple) dhe Google Play Store (Google). Kështu, kompania e tij udhëheq me shembull dhe imponon një komision prej 12% për zhvilluesit në çdo shitje brenda Dyqanit Epic Games, shumë poshtë jo vetëm standardit të tregut, por edhe kompanive rivale si ato të përmendura më sipër.

Unë e kuptoj komisionin 30% në dyqanet e tastierave të lojërave, pasi ka një investim të madh në pajisje dhe shumë prej tyre shiten nën koston e prodhimit. Për më tepër, këto kompani bashkëpunojnë me botuesit përmes fushatave të marketingut, por jo në platformat mobile dhe PC.

Që nga viti 2018, Fortnite, në pronësi të Epic Games, është zgjeruar në formatin e tij falas në një mori platformash, njëra prej tyre telefona celularë. Sidoqoftë, që nga fillimi Epic Games është përpjekur të shmangë me çdo kusht atë komision prej 30% që aplikojnë pronarët e dyqaneve të aplikacioneve ndaj transaksioneve të brendshme.

Nuk është hera e parë që Epic Games provon

Me fillimin e Fortnite për pajisjet Android, Epic Games dëshironte të përfitonte plotësisht nga mundësia e instalimit të aplikacioneve të palëve të treta në Android pa pasur nevojë të kalojnë nëpër Dyqanin Google Play dhe të paguajnë komisionet e tyre "abuzive". Për këtë, ajo krijoi fushata të rëndësishme bashkëpunimi me kompani të tilla si Samsung, duke lejuar që Fortnite të instalohet përmes një sistemi të jashtëm, në shumë raste të para-instaluara në pajisjet mobile dhe krejtësisht të palidhura me Dyqanin Google Play. Diçka që nuk ishte shumë efektive për kompaninë.

Kupa FreeFortnite

Së shpejti dolën dhjetëra qindra klone dhe hakera të cilët ishin të përkushtuar për të hakuar instaluesit e Fortnite në mënyrë që të infektonin sa më shumë pajisje të jetë e mundur me malware. Sigurisht ... kush do ta kishte imagjinuar që Google Play Store do të siguronte më shumë siguri në këtë drejtim? Ishte goditja e parë e realitetit për Epic Games, e cila në Prill 2020 lançoi Fortnite direkt në Dyqanin Google Play, një aplikacion që ishte tashmë i pranishëm në iOS App Store që nga viti 2018 për shkak të pamundësisë së instalimit të përmbajtjes nga jashtë. Apple e bëri atë më të vështirë herët.

Gusht 2020, fillon shfaqja Porject Liberty

Epic filloi të planifikonte atë që për shumë njerëz dukej një grusht shteti për të gjitha kompanitë që paguajnë një komision prej 30% në dyqanet e tyre, por i cili është i kufizuar qartë në platformën Apple, ku ndoshta ka numrin më të vogël të përdoruesve të Fortnite.. Ajo që mund të ketë qenë një zgjedhje e përgjithshme ose e rastësishme, kurrë nuk ishte. Epic Games ka për qëllim qartë të minimizojë efektet e mundshme negative të deklarimit kampion i zhvilluesve të lojërave video në luftën e tij kundër establishmentit. Në këtë mënyrë Epic Games fillon Projektin Liberty, planin e saj strategjik.

Apple vs fortnite

Epic lëshoi ​​një azhurnim që lejonte përdoruesit të blinin gjelat e detit nga burime të jashtme, duke ulur kështu koston e tyre me 20% për sa kohë që ata nuk përdorin portën e pagesës Apple ose Google. Brenda pak orësh Apple dhe Google ndërmorën veprime për këtë çështje dhe Fornite u hoq shpejt nga dyqanet e aplikacioneve dhe u akuzua për shkelje të kushteve të shërbimit. Në atë kohë Epic Games ngriti padi kundër Apple dhe Google që ata kishin përgatitur paraprakisht, si dhe një fushatë reklamuese që parodizonte reklamën mitike të Apple "1984", ishte e gjitha një plan i orkestruar me përpikëri.

Gjyqi filloi dhe dënimi mbërriti

Nuk kishte të kundërt. Apple paraqiti kundërpadinë e saj më 8 shtator 2020 duke akuzuar Epic Games për shkelje të kontratës dhe shkaktim të humbjeve monetare, si dhe probleme të sigurisë. Dhe kështu, midis provave dhe akuzave, arrijmë në fjalinë përfundimtare, në të cilën duket se askush nuk ka përfunduar shumë i kënaqur me rezultatin, veçanërisht Epic Games, i cili u përpoq të detyrojë Apple të pranojë dyqane të jashtme të aplikacioneve në iOS.

Së pari, Apple do të marrë kompensim ekuivalent me komisionet që nuk janë marrë gjatë kohës kur Epic Games po pranonte transaksione nga iOS jashtë platformës së pagesave Apple:

Në favor të Apple për shkeljen e kontratës. Epic Games do të paguajë dëmet për një shuma e barabartë me 30% të të ardhurave prej 12.167.719 dollarë që mblodhën Epic Games të përdoruesve në aplikacionin Fortnite në iOS përmes Pagesës së drejtpërdrejtë Epike midis gushtit dhe tetorit 2020, plus 30% të të ardhurave të tilla që Epic Games mblodhi nga 1 nëntori 2020 deri në datën e marrjes së vendimit, dhe interesi sipas ligjit.

Por Apple gjithashtu mori të vetin, dhe kjo tani do të detyrohet të lejojë sisteme të tjera pagese për zhvilluesit. Në fakt, disa ditë më parë Apple njoftoi se nga viti 2022 do të lejojë përfshirjen e lidhjeve të jashtme për të marrë përmbajtje brenda aplikacionit. Vendimi shprehimisht e ndalon Apple të parandalojë zhvilluesit të përfshijnë lidhje të jashtme ose veprime të tjera në aplikacionet e tyre që çojnë në blerjen e mekanizmave që shmangin mundësinë e pagimit të 30% në komisione.

Nëse Apple nuk vendos të apelojë në Gjykatën Supreme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, do të ketë një periudhë prej 90 ditësh (deri më 9 dhjetor të ardhshëm 2021) për të zbatuar këto ndryshime në mënyrë që të shmanget sjellja antikonkurruese, të paktën sipas ligjeve të Kaliforni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   pafund2 dijo

  Nuk është kravatë. Apple është dënuar për të hapur dyqanin e aplikacioneve në sistemet e tjera të pagesave jashtë kontrollit të tij dhe komisionet e tyre, gjë që është ajo që kërkonte paditësi. Nëse ai është dënuar për shkelje të kontratës, është rrethanore.

  1.    Louis Padilla dijo

   Më duket se nuk e keni lexuar fjalinë: Apple fiton në secilën prej padive të Epic, përveç një. Gjykatësi e detyron Apple të lejojë zhvilluesit të përfshijnë lidhje me forma të tjera pagese jashtë App Store. Lufta e madhe për Epic ishte të kishte dyqanin e vet, por nuk do të jetë. Mënyra më e mirë për të kuptuar që Epiceno nuk është i kënaqur me vendimin është të shihni se çfarë ka thënë CEO i saj në Twitter: atij nuk i pëlqen. Gjykatësi e bën të qartë se Apple nuk ka një monopol dhe se Epic ka shkelur kontratën, dhe shuma e parave që duhet të paguajë Apple do të jetë e rëndësishme.

  2.    Miguel Hernandez dijo

   Shihni nëse keni të drejtë, ajo Epic ka njoftuar se do të bëjë një apel në Gjykatën Supreme. (Kapni ironinë).