Si të lironi hapësirën e ruajtjes në Mac

fshini aplikacionet mac

Platformat e ruajtjes na lejojnë të kemi gjithmonë në dorë të gjithë informacionin që na nevojitet nga kudo. Pasi të mësoheni me përdorimin e tyre, nuk mendoni dy herë për kapacitetin e ruajtjes së Mac-it tuaj të ardhshëm dhe, përveç nëse punoni me editimin e videos, ju gjithmonë zgjidhni atë me kapacitetin më të vogël.

Megjithatë, pavarësisht se platformat e ruajtjes kanë ekzistuar prej shumë vitesh, ka ende shumë përdorues që nuk përfitojnë prej tyre ose nuk shohin funksionalitetin që ofrojnë. Nëse po, me siguri, në më shumë se një rast, do të jeni detyruar lironi hapësirë ​​në Mac tuaj.

mac është i ngadalshëm
Artikulli i lidhur:
Pse Mac-i im po funksionon kaq ngadalë? Zgjidhjet

Lëvizni përmbajtjen që nuk e përdorni

SSD

Gjëja e parë që duhet të bëjmë për të liruar hapësirë ​​në hard diskun tonë është përdorni një disk memorie të jashtme për të lëvizur të gjithë përmbajtjen që zakonisht nuk na nevojitet.

Kjo zgjidhje do t'ju ndihmojë nëse nuk punoni zakonisht me redaktimin e videove ose nuk keni nevojë t'i keni gjithmonë në dorë fotot tuaja lironi shumë hapësirë.

iCloud

Nëse nuk dëshironi të shkoni nga këtu atje me një njësi ruajtjeje, me rrezikun e humbjes së saj, mund të zgjidhni punësoni hapësirë ​​për ruajtjen e cloud. Platforma që na ofron integrimin më të mirë është padyshim iCloud. Megjithatë, nuk është opsioni i vetëm.

OneDrive, Google Drive, Dropbox... janë alternativa interesante që janë integrohen pa probleme me macOS përmes aplikacionit të disponueshëm për këtë ekosistem.

Gjithashtu, këto aplikacione funksionojnë njësoj si iCloud, pra ata shkarkojnë vetëm skedarët që ne hapim në Mac, duke e mbajtur pjesën tjetër në re.

Kontrolloni se sa zë sistemi

liro hapësirë ​​në Mac

Pasi të kemi eliminuar përmbajtjen që zë më shumë hapësirë ​​në pajisjen tonë, është koha t'i hedhim një sy sistemit tonë. Me kalimin e kohës, ndërsa instalojmë dhe heqim aplikacionet, madhësia e sistemit macOS po rritetndonjëherë në mënyrë disproporcionale.

Disa kohë më parë, pashë nevojën për të pastruar kompjuterin tim pasi kontrollova se si Madhësia e sistemit tim Mac ishte 140 GB (siç mund ta shihni në imazhin e mësipërm).

Pas pastrimit, reduktuar madhësinë e sistemit deri në 20 GB, e cila, edhe pse ende e tepruar, ka shumë më pak hapësirë. Opsionet që Apple na ofron për të liruar hapësirën e ruajtjes në një Mac janë inekzistente.

Për të kontrolluar dhe për të eliminuar hapësirën e zënë nga seksioni i sistemit të kompjuterit tonë, ne mund të përdorim aplikacionet Inventari i Diskut X tek margarita.

Këto nuk janë dy aplikacionet e vetme që na lejojnë të heqim hapësirën e zënë nga sistemi macOS. Unë personalisht rekomandoj të dy aplikacionet sepse Unë kam pasur mundësinë t'i testoj dhe të verifikoj funksionimin e tyre.

Inventari i Diskut X

lironi hapësirën e sistemit macOS

Fillojmë duke folur për Disk Inventory X, një aplikacion falas me një ndërfaqe shumë jo miqësore. Herën e parë që do të ekzekutojmë aplikacionin, ai do të analizojë kompjuterin tonë dhe do të na tregojë, të organizuar sipas drejtorive, hapësirën që zë secili.

Nga vetë aplikacioni, ne mundemi fshini të gjithë përmbajtjen që ne e konsiderojmë të shpenzueshme, të tilla si të dhënat e aplikacioneve që kemi fshirë dhe që, për macOS, janë pjesë e sistemit.

Nuk është e nevojshme të keni njohuri të avancuara, por këshillohet të dini se si funksionojnë skedarët dhe drejtoritë. Për të parandaluar që përdoruesit më pak me përvojë të jenë në gjendje fshini skedarët e sistemit, ky opsion nuk disponohet në aplikacion.

Ti mundesh shkarkoni aplikacionin Disk Inventory X falas përmes sa vijon lidhje. Aplikacioni kërkon macOS 10.13 e lart.

margarita

margarita

Nëse nuk jeni të qartë me ndërfaqen e Disk Inventory X, mund të provoni DaisyDisk. Ndërfaqja e DaisyDisk është shumë më miqësor se ai i ofruar nga Disk Inventory X, kështu që është ideale për ata që kanë më pak njohuri.

disku i margaritës, na ofron një ndërfaqe në formën e rrathëve, duke treguar, me ngjyra të ndryshme, drejtoritë ku ruhen informacionet, së bashku me hapësirën që zënë.

Ashtu si Disk Inventory X, ai gjithashtu na lejon të aksesojmë drejtoritë dhe fshini përmbajtjen e aplikacioneve që nuk i përdorim më.

Ky aplikacion, nuk na lejon të fshijmë skedarët e sistemit, kështu që mund të përdoret nga njerëz me pak njohuri kompjuterike.

margarita ka çmim 9,99 dollarë. Por, përpara se ta blejmë, ne mund ta testojmë aplikacionin plotësisht pa pagesë përmes tij faqe interneti.

Fshi aplikacionet

Aplikacionet janë shqetësimet tona më të vogla, pasi mezi zënë vend në hard diskun tonë krahasuar me hapësirën që zënë skedarët mediatikë.

Megjithatë, nëse jeni tipi i përdoruesit që instalon ndonjë aplikacion që ai njeh me pretekstin e vetëm për të parë se çfarë ofron hapësira e zënë nga aplikacionet me kalimin e kohës. mund të jetë shqetësuese.

macOS na vë në dispozicion disa mënyra të ndryshme për të fshirë aplikacionet që nuk i përdorim më ose thjesht duam t'i fshijmë për t'i hequr qafe.

Megjithatë, me një metodë të vetme, ne mund të fshijmë të dy aplikacionet që ne kemi instaluar nga Mac App Store ose si ato që kemi shkarkuar nga interneti.

fshini aplikacionet macOS

Mënyra më e shpejtë dhe më e lehtë për të hequr aplikacionet nga Mac-i ynë ështëHyni në Finder dhe tërhiqni aplikacionin që dëshironi të fshini në koshin e riciklimit.

Kjo metodë na lejon zgjidhni aplikacione të shumta dhe fshijini ato tërësisht duke i tërhequr zvarrë në koshin e plehrave.

Mundësi të tjera

Nëse nuk mund të lironi hapësirë ​​në kompjuterin tuaj, sepse ju nevojiten të gjitha aplikacionet që keni instaluar dhe nuk mund të bëni pa përmbajtjen multimediale që keni ruajtur, e vetmja zgjidhje që na mbetet është zgjerojmë hapësirën e magazinimit të pajisjeve tona.

Fatkeqësisht, me çdo gjeneratë të re të Mac, Apple i bën gjërat më të komplikuara kur bëhet fjalë për zgjerimin e memories RAM dhe të njësisë së ruajtjes. Nëse nuk keni një pajisje të vjetër, nuk do të jeni në gjendje të zgjeroni hapësirën e ruajtjes së pajisjes tuaj.

Nëse po planifikoni të përmirësoni Mac-in tuaj të vjetër, duhet të keni parasysh, hapësira që do t'ju duhet për të qenë në gjendje të punoni pa probleme hapësinore, ose përdorni një njësi ruajtjeje të jashtme për të qenë në gjendje të zgjeroni (në atë mënyrë) hapësirën e disponueshme të ruajtjes ose të përdorni një platformë ruajtjeje cloud.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.