Logitech Combo Touch, tastiera më e mirë për iPad Pro tuaj

Pas shumë muajsh duke përdorur tastierën magjike të mrekullueshme të Apple për iPad Pro, më dukej mjaft e vështirë të provoja një tastierë tjetër që do të më bindte më shumë, por realiteti është se pas disa javësh duke përdorur Logitech Combo Touch të ri për iPad Pro çdo ditë 12,9 "Sa më dhemb ta thuash, tani për tani kam vendosur të lërë tastierën magjike në kutinë e saj, dhe unë ju them arsyet.

Dizajni dhe specifikimet

Kjo tastierë Logitech përbëhet nga dy pjesë të diferencuara mirë: një mbulesë e pasme që do të mbrojë iPad Pro tuaj në të gjitha anët dhe në anën e pasme, dhe një tastierë që është gjithashtu kopertina e përparme e atij rasti. Të dy pjesët janë të pavarura dhe mund të ndahen me një lehtësi të jashtëzakonshme, pasi ato janë bashkuar me magnete. Vetëm duke afruar njërën pjesë me tjetrën, ata do të bashkohen automatikisht.

Mund të duket si diçka e parëndësishme, por është një nga karakteristikat që më pëlqen më shumë në këtë rast të tastierës: mund ta përdorni iPad-in tuaj pa tastierë, pa hequr dorë nga mbrojtja që ju ofron kutia. Mund ta hiqni tastierën në një sekondë kur dëshironiJu madje mund ta ktheni atë dhe ta vendosni në anën e pasme, për ta mbajtur atë me duart tuaja. Kur të keni nevojë përsëri për tastierën, një sekondë dhe është gati për të shkuar.

Kopertina e pasme mbulon të gjitha anët dhe pjesën e pasme të iPad, duke lënë vrimat përkatëse për altoparlantët, mikrofonat, kamerën dhe lidhësin USB-C të tabletës. Janë pikërisht këto vrima për altoparlantët që përcaktojnë se është në përputhje vetëm me iPad Pro të ri 12,9 "2021, në modelet e mëparshme ato nuk do të rreshtoheshin mirë, edhe pse përndryshe gjithçka do të funksionojë në mënyrë perfekte. Duke pasur parasysh që kjo është tastiera e parë e tastierës Logitech që lëshohet për iPad Pro të madh të Apple, kjo shqetësim i vogël mund të mos ju shqetësojë.

Kopertina e përparme dhe e pasme, si dhe gjithçka që rrethon çelësat dhe tabelën, është e mbuluar me një material tekstili gri me një prekje pak të ashpër, shumë të këndshme. Shtë një material shumë rezistent që pastrohet shumë lehtë. Shtë i njëjti material që mbajnë tastierat e tjera të markës, dhe unë mund të konfirmoj nga përvoja ime se i reziston shumë mirë kalimit të kohës. Ndjenja në prekje është shumë më e mirë se plastika e Tastierës Magjike, pa dyshim.

Qëndrimi është në anën e pasme, një ide e mrekullueshme sepse në këtë mënyrë nuk keni nevojë për pjesën e tastierës për të mbajtur iPad -in, si tastierat e tjera. Lejon një kënd të gjerë mbajtjeje, nga plotësisht drejt në pothuajse të sheshtë, ideale për përdorimin e Apple Pencil. Mund të mos krijojë shumë besim në fillim, sepse më ndodhi me tastierën time të parë me këtë sistem, gjithashtu Logitech, por është shumë më rezistent nga sa mund të duket. Për më tepër, rrokja është shumë e qëndrueshme, dhe pa lëvizur ekrani ndërsa e përdorni, edhe nëse prekni ekranin me gisht.

Sidoqoftë, ky sistem ka një pengesë që mund të jetë e rëndësishme për shumë njerëz: është shumë e komplikuar, pothuajse e pamundur, të shkruash me iPad direkt në këmbë. Unë mezi e përdor iPad -in si ky, por nëse është mënyra juaj e preferuar për ta përdorur atë, është më mirë të gjesh një aksesor për të qenë në gjendje ta vendosësh atë. Gjithashtu bën që iPad me tastierën e shpalosur të marrë shumë hapësirë, shumë më tepër sesa me tastierën Magjike. Perfeksioni nuk ekziston.

Kam harruar të shtoj se kutia ju lejon të vendosni Lapsin Apple në vendin e tij të karikimit, përmes sistemit të tij të rehatshëm magnetik. Ky model Combo Touch nuk përfshin përplasjen e modeleve të tjera për të mbyllur tastierën dhe për të mbuluar Apple Pencil, duke e parandaluar atë të bjerë rastësisht. Pra, ashtu si Tastiera Magjike e Apple, me këtë tastierë gjithashtu do të më duhet të kërkoj Lapsin Apple në fund të shpinës sime Çdo dy për tre.

Ka vetëm një gjë që më mungon në tastierën Magjike: lidhja USB-C. shtesë i jep iPad Pro. Mund ta rimbushni iPad-in tuaj kur lidhni një pajisje shtesë me USB-C të iPad Pro. Por nuk është një e keqe e madhe duke marrë parasysh autonominë e gjatë që ka iPad Pro.

Tastiera dhe Trackpad

Logitech ka zgjedhur lidhësin inteligjent për të fuqizuar Combo Touch -in e tij. Kjo do të thotë që falë lidhësit të vogël magnetik në pjesën e pasme të iPad -it tonë nuk do të kemi nevojë të rimbushim tastierën, as nuk do të na duhet të përdorim lidhjen Bluetooth. Gjithçka funksionon duke vendosur gjithçka në faqen e saj, pa lidhje ose bateri. Një sukses, veçanërisht kur bëhet fjalë për një tastierë me dritë të pasme, për të cilën ne e dimë se bateritë e saj zakonisht zgjasin pak. Për sa kohë që iPad Pro juaj ka bateri, ky Combo Touch do të funksionojë.

Shtë një tastierë e plotë, me madhësi normale të çelësit (me ndriçim prapa, kemi thënë tashmë) dhe me një tastierë mjaft të madhe, më të madhe se Tastiera Magjike. Çelësat janë të përgjegjshëm, me më pak udhëtim se çdo tastierë desktop Logitech që keni provuar, shumë më tepër si çelësat në një Mac ose vetë tastierën magjike. Unë nuk mund të them një ndryshim të dukshëm kur shtypni me të dy tastierat. Dhe trackpad është bërë shumë mirë, dikush do të thoshte se është prodhuar nga vetë Apple, sepse funksionon si çdo MacBook. Mechanicalshtë mekanike dhe i përgjigjet çdo goditjeje, edhe në qoshe. Sigurisht që është me shumë prekje dhe lejon të njëjtat gjeste si tastiera e tastierës Magjike.

Dhe këtu vjen një nga karakteristikat kryesore të kësaj tastiere: rreshti i çelësave të funksionit mbi numrat. Unë nuk e kuptoj se si Apple nuk e futi atë rresht çelësash në tastierën e saj, sepse ato janë aq të humbura saqë kur papritmas ju ofrohen atyre, nuk mund të bëni më pa to. Kontrolli i shkëlqimit të ekranit, gjetësi, kontrolli i dritës së prapme, luajtja dhe kontrolli i volumit… Ajo madje ka një çelës "shtëpi" dhe një çelës për të kyçur iPad.

Mendimi i redaktorit

Logitech ka bërë që tastiera e tij Combo Touch të dallohet pikërisht aty ku Tastiera Magjike dështon: mbrojtja dhe një rresht shtesë i çelësave të funksionit. Nëse kësaj i shtojmë se në pjesën tjetër të karakteristikave është në të njëjtin nivel me tastierën Apple, realiteti është se "defektet" e vogla të kësaj tastiere nuk mund të na pengojnë të themi se është, pa asnjë dyshim, tastiera më e mirë që mund të blihet për iPad Pro 12,9 ”. Çmimi i tij është gjithashtu shumë më i ulët se Apple: 229 € direkt në Apple Store (lidhje).

Prekja e kombinuar
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
229
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Cilësia e materialeve dhe
 • Tastiera e plotë me dritë të pasme
 • Rresht shtesë i çelësave të funksionit
 • Asnjë bateri ose Bluetooth
 • Tastiera me shumë prekje me përgjigje të shkëlqyeshme
 • Kasa dhe tastiera mund të ndahen

Contras

 • Mungon lidhje shtesë USB-C
 • Merr më shumë hapësirë ​​sesa Tastiera Magjike

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.