Logitech K380 dhe Pebble, një tastierë dhe mi për të gjitha pajisjet tuaja

Logitech na ofron tastierën e saj K380 dhe miun Pebble, dy pajisje me shumë pajisje me gjithçka që mund të prisni nga tastiera dhe miu, dhe me një çmim shumë interesant.

Thjeshtësia është virtyt

Ndonjëherë thjeshtësia është mënyra, dhe kjo është ajo që na ofron Logitech me këtë palë tastierë-maus. Një dizajn i thjeshtë, por i bukur, i disponueshëm në ngjyra të ndryshme që kombinohen në mënyrë të përsosur në të dy aksesorët dhe në këtë analizë ne kemi zgjedhur të bardhën, një bast gjithmonë të sigurt. Linja të lakuara, plastike cilësi e mirë, përfundime të mira dhe një madhësi dhe peshë shumë e ulët (423g për tastierën dhe 100g për miun). Ato janë perfekte për tu mbajtur kudo në të njëjtën çantë laptopi ose çantë shpine pa zënë vend.

Tastiera K380 ka paraqitjen e çelësit spanjoll dhe zgjedh tastet e rrumbullakosura me një madhësi dhe hapësirë ​​që nuk do t'ju bëjë të humbni tastierën tuaj të laptopit ose desktopit. Ka të gjitha çelësat e nevojshëm si në macOS ashtu edhe në Windows, me disa prej tyre të etiketuar në të dy sistemet, dhe gjithashtu ka një rresht të sipërm me tastet karakteristike të funksionit që në të njëjtën kohë mund të jenë çelësa specialë për të kontrolluar luajtjen dhe vëllimin multimedial, si dhe tre çelësa funksionet e të cilave mund t’i rregullojmë duke përdorur softuerin Logitech Options (do ta shpjegojmë më vonë).

Miu Pebble ndan të njëjtin stil të rrumbullakosur të tastierës. Ka një profil mjaft të ulët, por jo aq të ulët sa të jetë i pakëndshëm. Unë jam një nga ata që nuk mund ta përdorin Miun Magjik për një kohë të gjatë, përfundon duke më shqetësuar dorën, kështu që gjithmonë kërkoj minj me vëllim më të madh. Unë kam përdorur miun Pebble për disa ditë si miun kryesor dhe nuk jam ndjerë i lodhur pas disa orësh. Rrota është prej gome, kështu që kapja është e mirë, dhe kthesa është mjaft e butë. Dizajni i tij gjithashtu e bën atë të përsosur për t'u përdorur nëse jeni djathtas apo majtas, diçka për të mbajtur në mend.

Lidhshmëria dhe funksioni

Logitech ka zgjedhur lidhjen Bluetooth në të dy pajisjet, gjë që i bën ato të përputhshme me çdo kompjuter ose tablet, madje edhe Apple TV. Në rastin e miut, ne gjithashtu kemi mundësinë e përdorimit të lidhësit Unifikues që mund ta vendosim në çdo USB në kompjuterin tonë, po, me USB-A. Do të doja që tastiera të kishte edhe atë mundësi lidhjeje. Të dy pajisjet funksionojnë shumë mirë me Bluetooth, me një lidhje të qëndrueshme dhe pa vonesë në shtypje ose klikime të miut., por në përvojën time preferoj të përdor lidhësin Unifikues me iMac tim pasi ndonjëherë Bluetooth-i kur keni shumë pajisje të lidhura shkon pak "i çmendur". Ky është më shumë një problem me iMac sesa me pajisjet, të gjitha gjërat thuhen.

Pasuria e madhe e këtyre aksesorëve është memoria me shumë pajisje. Tastiera ka tre kujtime me tre çelësa të veçantë në mënyrë që të mund të kaloni nga një pajisje në tjetrën lehtë. IMac, iPad Pro dhe MacBook Air ose desktopi, tableti dhe Apple TV, çdo opsion është i vlefshëm dhe ndryshimi nga njëri në tjetrin është çështje e shtypjes së një butoni. Në rastin e miut nuk ka butona të kujtesës, por mund të kaloni midis pajisjes Bluetooth dhe Unifikimit duke përdorur butonin në bazën e miut. Në rastin tim kam përdorur Unifikimin për Mac-in tim dhe Bluetooth-in për iPad-in tim. Të jesh në gjendje të përdorësh të njëjtën tastierë dhe maus në të gjitha pajisjet e tua është vërtet komode.

Shkrimi me tastierë është shumë i rehatshëm, me një prekje të mirë të çelësave, pak më shumë udhëtim sesa në tastierat e Apple, por i mësuar me Logitech Craft vështirë se kam vërejtur ndryshime me këtë K380 për sa i përket ndjenjës së shtypjes. Veryshtë shumë e qetë, gjë që vlerësohet në shumë raste. Sa për miun, të njëjtat ndjesi: butona që shtypen rehat, të heshtur dhe të butë kur shtypen, pa shkaktuar shtypje të padëshirueshme të tasteve. Rrota lëvizëse ka një kapje shumë të mirë dhe lëvizja e treguesit është shumë e saktë. miu ka punuar në çdo sipërfaqe që kam provuar, madje edhe në shtratin e shtratit.

Autonomi e madhe dhe bateri për të punuar

Logitech ka zgjedhur të përdorë bateri konvencionale për të drejtuar tastierën dhe miun. Dy bateri AAA për tastierën K380 dhe një bateri AA për miun Pebble, që meqë ra fjala janë të përfshira në kutitë e pajisjes, një detaj i vërtetë. Marka tregon 2 vjet autonomi për tastierën, dhe 18 muaj në rastin e miut, kështu që përdorimi i baterive nuk duhet të ju trembë. Ju do të harroni kur i vendosni bateritë për herë të fundit para se të mbarojnë, dhe kjo është shumë mirë.

Bateritë në tastierë vendosen nën mbulesën klasike në bazë. Në rastin e miut Logitech, ai ka zgjedhur një sistem të zgjuar magnetik që ju lejon të hiqni mbulesën e sipërme në një mënyrë shumë të thjeshtë, duke zbuluar hapësirën për baterinë dhe lidhësin Unifikues, në mënyrë që ta mbani gjithmonë me vete pa rrezikuar ta humbni atë. Isshtë një sistem që më pëlqeu shumë, pasi ju lejon të hiqni kapakun në mënyrë të qetë dhe në të njëjtën kohë parandalon atë nga lëvizja ose hapja në çantë shpine. Të dy pajisjet kanë një buton për t'i fikur ato kur nuk përdoren.

Opsionet e Logitech

Logitech na ofron softuer që bën një ndryshim me markat e tjera: Opsionet Logitech. E pajtueshme me macOS dhe Windows, mund të shkarkohet falas nga faqja e tyre e internetit (lidhje) sesa në rastin e tastierës ju lejon të konfiguroni ato tre butona në krye për t'i dhënë asaj funksionin që ju pëlqen më shumë: screenshot, Exposé, tregoni tavolinën e punës ... zgjidhni tre funksionet që përdorni më shumë dhe caktoni ato në secilin nga tre butonat. Në rastin e miut, nuk e kemi atë mundësi. Ne gjithashtu mund të përdorim Logitech Flow i cili na lejon të kontrollojmë dy kompjuterë dhe të transferojmë skedarë midis tyre.

Mendimi i redaktorit

Tastiera Logitech K380 dhe miu Pebble janë një ndeshje perfekte për ata që kërkojnë pajisje të ndërtuara mirë që mund të barten kudo dhe mund të përdoren gjithashtu në pajisje të shumta. Operacioni është ai që Logitech na ofron gjithmonë, i shkëlqyeshëm, dhe megjithëse u mungojnë funksione të përparuara, në rastin e tastierës ne mund të rregullojmë tre butona për funksione të veçanta. Nëse kësaj i shtojmë çmimin e tij të mirë, është një kombinim tastierë-maus që rekomandohet shumë për shumicën e përdoruesve.

 • Logitech Pebble në Amazon: 18,98 € (lidhje)
 • Logitech K380 në Amazon: 53,74 € (lidhje)
Logitech K380 dhe Pebble
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
19 a 53
 • 80%

 • Logitech K380 dhe Pebble
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Dizajni dhe transportueshmëria
 • Autonomi e madhe
 • Shumë e rehatshme për t'u përdorur
 • Multi-pajisje

Contras

 • Tastiera nuk është e përputhshme me Unifikimin

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.