Logitech StreamCam, shumë i thjeshtë dhe shumë i plotë

Ne testuam kamera më e plotë në treg: Logitech StreamCam. Një kombinim i harduerit dhe softuerit që e bën fillimin në transmetimet e drejtpërdrejta ose rritjen e videokonferencave tuaja lojën e një fëmije.

Dizajni dhe specifikimet

Logitech ka zgjedhur një dizajn krejtësisht të ndryshëm nga sa janë kamerat e tanishme, të cilat shumë që të kujton kamerat tradicionale të markës, ato kamera ikonike të rrumbullakëta, të mëdha, por kësaj here me një dizajn drejtkëndor. Bigshtë i madh dhe peshon 222 gram, por duket vërtet mirë në majë të iMac ose MacBook. Ne e kemi në dispozicion në dy ngjyra, të zezë dhe të bardhë, opsioni i dytë është ai që më pëlqen më shumë dhe ai që testuam në këtë analizë.

Isshtë bërë prej plastike, me cilësinë e ndërtimit që karakterizon Logitech, shumë solide dhe e përfunduar mirë. Në pjesën e përparme ka një shtresë tekstili që i jep asaj një prekje të veçantë që të kujton më shumë një altoparlant sesa një aparat fotografik, me logon Logi në pjesën e poshtme dhe një LED të bardhë që ndizet kur kamera është në përdorim. Dizajni i kamerës lejon që ajo të pozicionohet si për shkrepje horizontale, ashtu edhe për vertikale, duke e përshtatur atë në modën e videove vertikale që përdorin disa rrjete sociale. Kjo bazë lejon gjithashtu të modifikoni pjerrësinë dhe rrotullimin, duke ruajtur pozicionin që e rregulloni atë në një mënyrë të qëndrueshme.

Baza e klamarës lejon përshtatjen e saj në çdo monitorNga mbulesat ultra të hollë të MacBook Air dhe Pro te monitorët më të trashë, ne mund të përdorim edhe bazën për ta vendosur në një sipërfaqe nëse duam. Okshtë në rregull nëse duam të përdorim një trekëmbësh, sepse për këtë qëllim përfshihet edhe një përshtatës standard i filetuar. Vendosja e kamerës në vendin e duhur nuk është problemi më i vogël.

Për sa i përket lidhjes, po flasim për një USB-C, i cili nuk është problem për një përdorues të Mac pasi është një lidhje që Apple miratoi disa vjet më parë. Nëse nuk e keni këtë lidhje mund të përdorni gjithnjë një përshtatës USB konvencional, por ka shumë të ngjarë të humbni regjistrimin me cilësinë më të lartë që ofron kjo kamerë: 1080p 60fps. Kablloja është e përforcuar, e gjatë 1,5 metra dhe nuk mund të hiqet nga fundi i kamerës. Unë nuk jam një adhurues i madh i këtyre lidhjeve të përhershme, por e vërteta është se është mjaft e vështirë të mendosh se kjo kabllo mund të prishet.

Sa për specifikat e vetë kamerës, mbështet regjistrimin deri në 1080p 60fps, duke kaluar nëpër një mori rezolucionesh deri në atë maksimum, përfshirë videot vertikale dhe katrore:

 • Resoluciones: 1920×1080, 1280×720, 960×540, 848×480, 640×360, 320×240
 • MJPEG: 60fps, 30fps, 24fps, 20fps, 15fps, 10fps, 7,5fps, 5fps
 • YUY2, NV12: 30 fps, 24 fps, 20 fps, 15 fps, 10 fps, 7,5 fps, 5 fps

Ka një lente f / 2.0 me një fushë shikimi 78º dhe dy mikrofonë me sistemin e zvogëlimit të zhurmës dhe regjistrim mono ose stereo, në rast se nuk dëshironi të përdorni një mikrofon të jashtëm. Kamera dhe mikrofoni zbulohen automatikisht në Mac-un tuaj thjesht duke e lidhur atë me kompjuterin. Isshtë i pajtueshëm me çdo Mac që ka kompjuterin macOS 10.14 ose Windows 10.

Logitech Capture, një softuer në lartësi

Ky harduer i plotë plotësohet në mënyrë të përsosur nga softueri i bërë për të matur dhe që shumëzon vlerën e kamerës. Logitech Capture, i cili mund të shkarkohet falas në kjo lidhjeShtë një perlë e vërtetë për ata që duan të fillojnë në botën e transmetimit, ose thjesht për ata që kalojnë ndërlikime. Compatibleshtë i pajtueshëm me OBS dhe Xplit (përfshirë 3 muaj premium të këtij të fundit) dhe ju ofron mjete mjaft të avancuara si multiscreen, tranzicione, zgjedhje të burimeve të shumta, efekte video, banderola me tekst ... me një ndërfaqe mjaft të thjeshtë që çdo i ri në botën e transmetimit mund ta përdorë pa ndonjë problem.

Aplikacioni është ende në beta për macOS, por funksionon mjaft mirë. Unë kam pasur vetëm një përplasje specifike që është zgjidhur duke rifilluar aplikacionin. Ka një modalitet të errët në mënyrë që reflektimi i ekranit të mos ndikojë në ndriçimin e fytyrës tuaj dhe në avantazhin e për të qenë në gjendje të vizualizoni në kohë reale gjithçka që aplikoni për të ditur se si ndjekësit tuaj do ta shohin videon. Fokusi automatik dhe inkuadrimi automatik ju lejojnë gjithashtu që gjithmonë të shfaqeni në ekran në gjendje të përsosur. Bilanci i bardhë, korrigjimi i dritës së pasme, filtrat ... opsionet e disponueshme për të përmirësuar regjistrimin tuaj janë të panumërta.

Aplikime si OBS ju ofrojnë mjete më të përparuara, është e vërtetë, por ato janë shumë më pak intuitive. Në Logitech Capture do të gjeni gjithçka që ju nevojitet për transmetim cilësor pa komplikime të mëdhapor me një rezultat përfundimtar që shumë do të dëshironin tashmë. Mund t'i ruani regjistrimet në Mac tuaj për t'i ngarkuar ato më vonë në rrjetet tuaja, ose mund të bëni direkt, por më pas do t'ju duhet një aplikacion si OBS, megjithëse mos u shqetësoni sepse ato integrohen në mënyrë të përsosur.

Mendimi i redaktorit

Gjithnjë e më shumë njerëz po vendosin të hyjnë në botën e transmetimit. YouTube, Instagram, Twitch ... pa marrë parasysh se cili është opsioni juaj, webcam Logitech Streamcam është krijuar pikërisht për ju, duke kombinuar pajisje cilësore me softuer të bërë me porosi që i bën mjetet të disponueshme deri më tani të rezervuara për më "profesionistët". Ose mbase thjesht dëshironi ta përdorni atë si një kamerë në internet për konferencat tuaja video dhe kështu të harroni cilësinë e tmerrshme të kamerëve që kompjuterët tanë kanë integruar. Kamera Logitech StreamCam është në dispozicion në Amazon për 151 € (lidhje)

StreamCam Logitech
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
151
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Ngarje
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Cilësi 1080p 60fps
 • Video horizontale dhe vertikale
 • Softuer intuitiv
 • Monitor stendë dhe trekëmbësh

Contras

 • Kabëll jo i lëvizshëm

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.